ИН4С

ИН4С портал

Питања о медијској (не)писмености: Да ли је асанжовски ћутати?

Овај осврт преузима на себе улогу навигатора теме у правцу на који не би смјели да остану имуни - чак ни они или посебно они - који су прећутали неотесани иступ Џуди Куо.

Асанж

Пише: Александар Нововић

Овај осврт преузима на себе улогу навигатора теме у правцу на који не би смјели да остану имуни – чак ни они или посебно они – који су прећутали неотесани иступ Џуди Куо. Премда из принципа здравог разума и интегритета није пожељно, ипак дозволимо себи да полемишемо у једној клизавој и нестабилној равни. То је раван претпоставке (а неко ће рећи клевете и дезинформације) односно лажне вијести коју је лансирала отправница послова америчког дипломатског економата, на конференцији о медијској писмености. Занемаримо сва досадашња реаговања о таргетирању појединих медија од стране ове дипломатске представнице САД, јер од исте се и не очекује други посао осим професионалног и ажурног извршавања директива које добије. А како су директиве главни инпут њеног дјеловања, тако директиве као основни образац дјеловања види и у свим другим дјелатностима, што отвара посебну тему – одабира ове особе и њене компетентности на ову тему, али то остављамо на размишљање онима који су је позвали.

Међутим, оно што дилеме сублимира у једном питању – јесте полемика и велика претпоставка да ли се и одакле једна медијска страна финансира? Поготово ако је врло јасно да се она друга страна финансира од Америчке амбасаде и њој блиских организација. Конфузију коју је изазвала ова непровјерена и неутемељена дипломатски и медијски неписмена изјава – прикрила је врло јасно постављање питања – да ли проблем постоји у финансијом бекграунду? Из тренутног чињеничног стања рекло би се да финансијски бекграунд било којег медија или групе медија није проблем, што сугерише и транспарентност да се многи медији у ЦГ финансирају управо из центра из којег долази отправница Куо. Такође, и конференција је врло јасно финансирана од једног финансијског центра – Амбасаде Сједињених америчких држава. Тиме би се дало закључити да финансијска страна није проблем, а намеће се питање, да ли је дипломатској представници Куо суштински проблем медијске неписмености – чињеница да портали које је таргетирала нису под контролом америчког новца?

Регулација или слобода медија?

Ајде да будемо наивни, прескочимо непријатну тишину овог питања и да слиједимо логику, која нас води до другог питања: Да ли је проблем у добрим и лошим финансијским позадинама и да ли се алудира на постојање неког пријеког суда који доноси одлуку да је неки финансијски центар легитиман и кредибилан, а други не? У овом случају, да ли то значи да је амерички финансијски, идеолошки и медијски утицај увијек и нужно односно по аутоматизму добар јер су они “добри момци”, док руски има улогу дежурног негативца. И тиме се првопоменути афирмише као носилац мисије медијског описмењавња и генератор слободног протока информација и трансперености у друштвеним и политичким процесима? Ако је тако, смијемо ли извући из нафталина амнезије – имена Едварда Сноудена и Јулијуса Асанжа, који су прве жртве оваквог начина медијског поретка а у оквиру њега – медијског “описмењавања”.

Да ли знамо у којој рупи је данас Асанж, и да ли се сјећамо ко га је тамо одвео и по чијој директиви? Да ли тамо чами због производње лажних вијести или борбе против прећуткивања истине? Управо је он – вијести које су се криле од свјетског јавног мњења – избацио на свјетлост дана.

Да ли је Едвард Сноуден био фактор медијске неписмености и да ли гоњен од стране делегитимисаног Кремља уточиште нашао у слободном Вашинтону – као што је то случај у хладноратовским филмским наративима – или је било обратно? Подсјећајући на једну принципијелну грешку – да медијска писменост води до информисаности – емитери те поруке не одговарају на питање о сврисходности алата у медијској писмености. Ако грађани и јавност, не добијају све информације јер одређено “регулаторно тијело” већ одређује дијету тј. “начин исхране” селектирајући податке и информације које долазе до њих – како се онда до медијске писмености може доћи, ако се не испуњава основни услов – приступ информацијама?

конференција „Медијска писменост“

Дакле, медијска писменост може, али дозирана? Можда амерички монополизована? Медијска писменост може и све оно што јој претходи – уравнотежено информисање, објективност, итд., али без Сноудена, Асанжа и њима сличних? Да ли регулаторна тијела, уствари, воде рачуна да нас “не убије прејака ријеч”? Или воде рачуна – о себи?

На крају, да ли ће одговор на ово, доћи до јавности од странедомаћина конференције “Унапређење медијске писмености”, или ће иста бити ускраћена одговором, као што је било и у примјеру Асанжа и Сноудена?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Питања о медијској (не)писмености: Да ли је асанжовски ћутати?

  1. „НЕКА НЕ МОЛИМ ДА БУДЕМ ЗАШТИЋЕН ОД ОПАСНОСТИ
    ВЕЋ ДА СЕ БЕЗ СТРАХА СУОЧИМ СА ЊОМ.
    НЕКА НЕ МОЛИМ ЗА СМИРЕЊЕ МОГ БОЛА
    ВЕЋ ЗА ЈАКО СРЦЕ ДА ГА САВЛАДАМ.
    НЕКА НЕ ТРАЖИМ САВЕЗНИКА У ЖИВОТНОЈ БОРБИ
    ВЕЋ ДА СЕ ОСЛОНИМ НА СОПСТВЕНЕ СНАГЕ.
    НЕКА НЕ ПРЕКЛИЊЕМ ЗА СПАС ОД СТРАХА
    ВЕЋ ЗА НАДУ ДА ОСВОЈИМ СВОЈУ СЛОБОДУ.“

    Рабиндранатах Тагоре

  2. Страшан текст,похвале аутору.

    Или што каже прослављени холивудски глумац мислећи на медијуме под контролом онога што се у колоквијалном говору означава дубоком државом – ако гледате и слушате све оно што се јавности данас званичним каналина сервира преко мејнстрим медија онда сте у потпуности и без остатка дезинформисани,а ако не онда сте само неинформисани.

    Елем,да не буде послије да нам нико није река’.

  3. Odgovori na sva ova pitanja su toliko jasni da zaslužuju na kraju samo uzvičnike.
    Da sam na mjestu ove drske (nije epitet slučajan, zna ona odlično da je nedozvoljeno ovakvo obraćanje, posebno na konferenciji o medijskoj pismenosti pa čak i u Crnoj Gori) gospođe Kuo (čiji je istup bio neotesan – kakva savršen opis!), nakon čitanja ovog teksta, a razumjeće ga iako je na srpskom, (https://me.usembassy.gov/me/our-relationship-me/dcm-me/ , obrati pažnju na poslednji pasus), debelo bih promislila o budućem angažovanju.
    Ali nije ona bitna. Meni su upali u oko oni koji su prećutali ovaj neprijatni, ponižavajući, neotesani istup. Dakle, što se mene tiče, nisu targetirani In4s i Borba, obilježeni su oni koji se predstavljaju kao novinari, a jezik ili pero su im i dalje svezani.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *