Пјешчић: Због рампе бившег режима према Србији Лука Бар и црногорска привреда трпе катастрофалне посљедице
1 min read
У ексклузивном интервјуу за „Барски портал“, извршни директор Луке Бар Илија Пјешчић открива како је од затеченог система извукао максимум, подигао ефикасност, ојачао инфраструктуру, унаприједио сарадњу са клијентима, и обезбиједио позитивно пословање упркос озбиљној конкуренцији и политичким проблемима који су у прошлости циљано креирали амбијент да се роба из Србије не упућује ка Бару. Наш саговорник открива и зашто Лука Бар заслужује бољу логистичку повезаност и чиме би могла постати кључна тачка региона.
…….
Шта се највише промијенило у раду и организационој структури Луке Бар откако сте преузели управљање? – Које сте реформе и нове процедуре увели?
У моменту када сам преузео дужност, “Лука Бар” АД је посједовала (и сада посједује, наравно) сертификовани Систем квалитета управљања основном лучком дјелатности сагласно стандарду ИСО 9001, што значи да су постојале процедуре реализације свих пословних процеса. Међутим, анализе које сам спровео, потврдиле су постојање значајног потенцијала за повeћање нивоа ефикасности реализације процедура, тако да ћу поменути неке примјере:
– умјесто то тада практикованих тромјесечних, уведени су и мјесечни извјештаји о кључним параметрима пословања “Лука Бар” АД, како би се благовремено располагало са основом за предузимање потребних превентивних и корективних радњи,
– уведени су извјештаји о најавама бродова, који се ажурирају приликом сваке нове најаве, а све у циљу унапређења подлога за технолошку и оперативну припрему процеса претовара;
– интензивирана је комуникација са актуелним и потенцијалним корисницима услуга, како би се идентификовали потенцијали за повећање обима посла,
– интензивирано је истраживање тржишта у циљу препознавања шанси на тржишту којем гравитира “Лука Бар” АД и искоришћење потенцијала Слободне зоне Лука Бар;
– активиране су нове пословне идеје усмјерене ка повишењу степена искоришћености постојећих и развој нових лучких капацитета, односно, повећање пословних прихода “Лука Бар” АД;
– даје се много веци акценат на чистоћи простора лучког подручија, као И заштити животне средине- такодје је појачан мониторинг усмјерен ка поштовању мјера заштите на раду, коришћењу адекватне опреме за заштиту на раду за запослене у АД Лука Бар …
– јачање система заштите слободне зоне, улагање у систем техничке заштите са мониторинг центром И контролу приступа лицима са цијеном од 300 хиљада евра
Колико радника тренутно запошљава Лука Бар и да ли је било промјена у броју запослених последњих година?– Да ли планирате додатно проширење кадрова?
“Лука Бар”АД на дан 31.3.2025.године има 462 запослена од којих је 436 запослено на неодређено док је 26 запослених на одређено вријеме. Такође, преко Агенције “Декра” ангажовано је 29 и по уговору о дјелу 40 радника, што значи да је на 31.3.2025.године укупно радно ангажован 531 радник. Немамо потребу за директним извршиоцима као ни за административним кадром. Али оно гдје имамо потребе су инжењери електро машинске струке.
Шта је конкретно урађено на унапређењу инфраструктуре луке и отварању нових радних мјеста?– Можете ли навести најважније пројекте и њихов утицај на локалну и ширу заједницу?
Пар мјесеци прије него што сам ступио на дужност, започела је реализација пројекта санације оперативне обале Волујица, на којој се, иначе, одвија преко 75% укупног годишњег претовара “Лука Бар” АД. Овај приоритетни и врло сложени (јер се реализује паралелно са одвијањем процеса претовара) инфраструктурни пројекат је успјешно настављен и у овом тренутку је завршена реализација око 60% планираних радова у износу од 2.5 милиона евра (без ПДВ-а). Престало је око 1.7 милиона евра.
Исто тако, интензивно се радило на реализацији радова инвестиционог одржавања осталих сегмената лучке инфраструктуре, посебно електроенергетске инфраструктуре (модернизација трафостаница 10/0,4 кВ), жељезничке инфраструктуре и друмских саобраћајница.
Искористићу прилику да поменем и значајна реализована улагања у домену лучке супраструктуре: изграђено је монтажно-демонтажно складиште, површине 4.500 м2, у износу од 1.3 милиона евра, чиме је, макар дјелимично, редукован дефицит затвореног складишног простора у “Лука Бар” АД, тј. подигли смо капацитет затвореног складишног простора за 40%; саниран је оштећени кров на једном лучком складишту, итд.
У контексту Вашег питања, поменуо бих да је лучка дјелатност једна од дјелатности која има највеће мултипликативне ефекте, што значи да је успјешан рад “Лука Бар” АД, истовремено, праћен и значајним позитивним ефектима на пословање бројних других фирми које су укључене у лучко пословање, као и кроз различите обавезе које “Лука Бар” АД редовно измирује ка државном буџету и буџету општине.
Такође, нови менаџмент је значајно побољшао стање у лучкој механизацији, па смо улагањем у набавку нових средстава потрошили преко 9 милиона евра.
Набављено је:
– 4 виљушкара носивости 3т укупне цијене 233 хиљаде евра;
– Kalmar reach steker, 580 хиљада евра;
– 7 утоваривача вриједности 1.26 милиона евра;
– Један материјал хендлер Сеннебоген, 750 хиљада евра;
– 5 камиона, 230 хиљада евра;
– 12 кипер полуприколица, 440 хиљада евра;
– хибридни аутобус (из пројекта гратис) вриједан 300 хиљада евра;
– више грабилица и багерских кашика у износу од 430 хиљада евра;
– 3 система за аутоматско прање камиона,утоваривача и материјал хендлера, да се редукује прашина и очувају средства, 300 хиљада евра;
– нови мобилни кран „Liebherr“ ЛХМ550, 4.9 милиона евра;
– систем за надзор комплетне луке и акваторијума са оперативним центром и аналитиком – 300 хиљада евра…
Реализованим инвестицијама је повећан ниво техничке опремљености “Лука Бар” АД и испуњени предуслови за повећање продуктивности у процесу претовара, уз смањење трошкова.
Шта највише замјерате ранијем менаџменту Луке Бар и које бисте њихове одлуке оцијенили као најпроблематичније?– Да ли сте успјели да исправите неке од тих грешака?
Пређашњи менаџменти су радили посао најбоље што су могли у датим друштвено – политичким околностима. Познато нам је свима да су пређашње Владе Црне Горе својски радиле ка што већој нестабилности између Црне Горе И Србије, тј. политичкој нестабилности. Лука Бар је ту доста трпјела, јер је то била директна бизнис баријера да се успостави чвршћи коридор за робе из Србије, али и из Мађарске. Таквом политиком, дакле вишегодишњим девастационим односом ранијих влада Црне Горе су многе робе отјеране на друге јадранске, па и на црноморске луке.
Сада свега 12-13% укупних роба из Србије иде преко Луке Бар, што је катастрофа за логистички правац преко Црне Горе. Лука Бар у овом капацитету је грађена због залеђа, које чини Србија, Босна и Херцеговина, Мађарска… Па чак и данас, робе које треба као сировина да дођу за намјенску индустрију Србије, или пак намјенска индустрија Србије да извезе, се проблематизује из разлога јер је Црна Гора НАТО партнер, док Србија није, и неријетко им се не дају дозволе за транзит кроз Црну Гору, чиме Лука Бар директно губи приходе. Ти приходи се на крају године могу мјерити чак и преко милион евра. Али поражавајуће је то што друге земље, НАТО партнери, са већом лакоћом дају транзитне дозволе, земље као Бугарска, Румунија, Хрватска, БИХ… И, наравно, новац из српске намјенске индустрије и јачање логистике онда припада њима.
Како Луку Бар видите у односу на конкурентске луке у окружењу . – У чему су ваше предности, а гдје видите потенцијал за даље унапређење конкурентности?
“Лука Бар” АД (и лука Бар уопште) је суочена са веома оштром конкуренцијом бројних лука из окружења: лука Копер (Словенија), луке Ријека и Плоче (Хрватска), лука Драч (Албанија), луке Солун и Пиреј (Грчка), лука Варна (Бугарска), лука Констанца (Румунија). Пословна оријентација свих побројаних лука је везана за дио или комплетно гравитационо подручје на које се ослања и “Лука Бар” АД. У свим конкурентским лукама су евидентна значајна улагања у њихов развој, али су присутна и улагања у инфраструктуру која их повезује са залеђем, чиме се тржишна позиција “Лука Бар” АД додатно слаби и усложњава.
“Лука Бар” АД има одличну географску позицију, која пружа могућност успостављања робних токова који би са становишта времена и трошкова реализације требали бити конкуренти. Међутим, постоје значајна ограничења која се огледају у недовољној логистичкој интеграцији субјеката логистичког система унутар којег функционише “Лука Бар” АД (недовољан капацитет логистичких оператора, неуједначена цјеновна политика, честа превага парцијалних интереса појединих субјеката унутар система, …), неадекватностима које прате тренутно стање инфраструктурних веза “Лука Бар” АД са окружењем, …
Такође, евидентно је да и при садашњем стању ствари постоји потенцијал за повећање интензитета токова роба ка и од “Лука Бар” АД, унапређењем координације између свих учесника у послу, организационим мјерама (резервација траса на жељезници, …), што је у претходне двије – три године и доказано у пракси: нпр. транспорт великих количина концентрата бакра жељезницом је реализован захваљујући оптималној координацији активности свих учесника у послу и предузетим потребним мјерама.
У којој мјери је санирана штета од око 35 милиона евра (према саопштењу Ваде) коју је 2. јула прошле године изазвало невријеме?– Који радови и инвестиције су реализовани у оквиру санације?
“Лука Бар” АД је, као што сте и навели, 2.јула 2024.године, погођена елементарном непогодом која је изазвала хаварију дијела обалних средстава механизације на Терминалу за суве расуте, течне и специјалне терете (обала Волујица), при чему су четири од шест расположивих дизалица у потпуности уништене. Уз велике напоре на свим нивоима, уз оптималну координацију са пословним партнерима у односу на планирање процеса претовара и интензивне активности на превентивном одржавању преосталих дизалица, “Лука Бар” АД је успјело да одговори свим уговореним обавезама и пословну 2024. заврши успјешно.
Сходно Плану инвестиција са циљем редукције негативних посљедица поменуте елементарне непогоде, “Лука Бар” АД је покренула процедуру набавке једне нове мобилне лучке дизалице, која би, према склопљеном уговору са изабраним добављачем, требала да буде у “Лука Бар” АД (уведена у експлоатацију) до 22.септембра 2025.године.
Ко највише користи услуге ове луке и каква је структура робног саобраћаја?
У структури претовара доминира претовар расутих терета са учешћем од 79,78%, учешће течног терета износи 14,71% а генералних терета 5,51%. Велики број компанија користи наше услуге, док се највише истичу „Trans Cargo Logistics“ – Београд и „Унипром-метали“ ДОО Никшић.
Можете ли, ако није тајна, рећи и колики је просјек плата запослених у Луци Бар?
Просјечна нето зарада запослених у Луци Бар у 2024 години износила је 914,19€.
Какви су резултати пословања Луке Бар у периоду од када сте на мјесту директора?
Позитивни резултат –нето добит за период 2021-2024.године остварен је по годинама како слиједи:
– 2021.године…… 677.003€
– 2022.године……4.556.678€
– 2023.године…. 777.597€
– 2024.године…. 1.098.429€.
Можете ли изнијети кључне финансијске показатеље (промет, добит, улагања) и упоредити их са претходним периодом?
Од 2022. године уложили смо 10.836.570,32€ у лучку обалу, инфраструктуру и супраструктуру, од чега 8.200.026,10€ из сопствених средстава, док је остатак финансиран из кредитних средстава (2.000.000€) и донација Европске уније (636.544,22€). У наведеном периоду константно позитивно послујемо са годишњим приходима преко 16.000.000€, док је за период 2018-2021 година максимални годишњи приход износио 11.969.774€ (2021. године).
Које мјере је Лука Бар предузела у области заштите животне средине и одрживог развоја?– Можете ли описати пројекте и праксе за смањење загађења, управљање отпадом и унапређење енергетске ефикасности?
Један од кључних пословних циљева „Лука Бар“ АД, дефинисаних Пословним планом за период 2018-2030., јесте развој у складу са принципима одрживог развоја.
Акциони план за постизање овог приоритетног пословног циља разрађен је у документу „Акциони план за одрживу и нискоугљеничну луку Бар“, који је израдио „Hamburg Port Consulting“ (Њемачка) 2019. године, у оквиру реализације међународног пројекта СУПАИР.
Акционим планом дефинисан је низ мјера за смањење лучке емисије и потрошње енергије: успостављање система управљања енергијом, обука запослених у заштити животне средине, коришћење обновљивих извора енергије (соларна, енергија ветра, геотермалне,…), уградња ЛЕД рефлектора, коришћење алтернативних горива, електрификација лучких машина…
„Лука Бар“ АД у овом тренутку има у погону виљушкаре на електрични погон, из класа носивости 1,5 т и 3 т – користе се за рад са прехрамбеним производима, опасним материјама гдје је ограничена употреба механизације са мотором са унутрашњим сагоревањем и унутар складишта.
Поред тога, реализоване су и одређене додатне активности у домену декарбонизације, које су финансиране у оквиру међународних пројеката финансираних кроз различите програме ЕУ: набавка електричног путничког возила, набавка ЛЕД рефлектора, набавка хибридног аутобуса за превоз радника унутар лучког подручја.
У Луци Бар су већ започете активности на постављању прикључака за напајање пловила електричном енергијом са обале, који су, за сада, намијењени за повезивање тегљача и мањих бродова на Путничком терминалу.
На основу елемената поменутог Акционог плана за одрживу и нискоугљеничну луку Бар планиран је низ додатних активности са циљевима из домена енергетске ефикасности, коришћења алтернативних горива (све ће се финансирати кроз текуцће пројекте које финансира ЕУ).
Значајно је поменути и интензивне текуће активности и улагања са циљем редукције прашине при претовару и складиштењу концентрата бакра, као и редовна мјерења параметара квалитета амбијенталног ваздуха и мјерење параметара радне средине, која се врше под надзором надлежних државних инспекција.
Који су краткорочни, а који дугорочни стратешки планови Луке Бар?– Можете ли навести приоритете за наредних годину–двије и визију за наредних пет–десет година?
Развојне активности у наредном периоду (до краја 2037.године) треба да обезбиједе позиционирање “Лука Бар” АД као значајног субјекта у логистичком систему региона, како би се, до оптималног нивоа, искористили постојећи (укључујући и оптимизацију степена искоришћености потенцијала Слободне зоне Лука Бар) и развили нови лучки капацитети у потпуности уважавајући захтјеве релевантне националне и међународне регулативе и главне савремене трендове развоја морских лука.
Пошто се главни савремени трендови развоја лука (и поморства уопште), најчешће, карактеришу одредницама “green and smart” (имајући, при томе, у виду одрживи развој и дигитализацију) а у бројним стратегијама/програмским документима донијетим како на националном, тако и на транс-националном нивоу, су дефинисани (и квантификовани) циљеви из домена дигитализације и одрживог развоја лука (смањене емисије гасова са ефектом стаклене басте, …), дефинитивно је да развој “Лука Бар” АД, у максималној могућој мјери, треба да буде у складу са предметним актуелним глобалним трендовима развоја.
Каква је ситуација у домену заштите и здравља на раду у Вашој комапнији?
Истакао бих да “Лука Бар” АД улаже заиста значајне напоре када је у питању заштита и здравље на раду запослених. Посебно желим да потенцирам добру сарадњу са Министарством здравља и Домом здравља Бар, захваљујући којој је успостављен систем редовних додатних здравствених контрола запослених који су ангажовани на пословима претовара расутих терета.
Разговарао: Миленко Јовановић
Извор: Барски портал

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

