ИН4С

ИН4С портал

Пламенац предсједнику САД 1919: ” Црногорски дијалекат украс у језику српског племена”

Пламенац наводи: ”Црногорци су увјек моралним добрима давали преимућство над материјалним (...) Њихов језички дијалект украс је књижевном језику цјелокупног српског племена, а уз то они су Српству дали највећег пјесника и мислиоца ( црногорског владара Петра Другог, претка данашњег краља Николе ) (...)”
jovan plamenac

Јован С. Пламенац

Прије меморандума који смо јуче цитирали на нашем порталу, вођа зеленашких устаника Јован С. Пламенац упутио је почетком 1919.г. меморандум предсједнику САД Вудро Вилсону. Иако на њему нема датума, да се претпоставити да га је упутио негдје почетком 1919.г., пред засједање Версајске конференције, рачунајући на већ обзнањене Вилсонове тачке у декларацији, којима је грантовао опстанак и слободу опредјељења, послије рата, малим народима и државама. Поред тезе о елитности Црногораца и Црне Горе у српском народу, као никада покореног дијела тога народа и уопште српских земаља, у Пламенчевим ставовима преовлађују и тезе о првенству Црне Горе у српком и југословенском уједињењу. Оне су требале да покажу важност Црне Горе и њену равноправност ( ако не и доминантност ) у овом уједињењу послије Првог свјетског рата.

Пламенац наводи: ”Црногорци су увјек моралним добрима давали преимућство над материјалним (…) Њихов језички дијалект украс је књижевном језику цјелокупног српског племена, а уз то они су Српству дали највећег пјесника и мислиоца ( црногорског владара Петра Другог, претка данашњег краља Николе ) (…)”

”Преко нас се сав културни свијет упознао са вриједноћу српског народа (…)”

”Што се тиче права насљеђа над српским земљама уопште, Црна Гора, као српска држава, има над тим земљама много прече право него Србија. Црна Гора је основатељ српске државе. Она је та која је у срдњем вијеку, у борби са Византијом прва ујединила готово све српске земље под својом државном скиптром”…

( Све је ово објављено у ”Гласу Црногорца” бр.80. од 10. децембра 1919.г. )

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Пламенац предсједнику САД 1919: ” Црногорски дијалекат украс у језику српског племена”

  1. Jedna od osobina koja bi trebalo da krasi većeg i jačeg jeste i čojstvo – briga i razumevanje manjeg i slabijeg. Ujedinjenje je trebalo drugačije urediti, ja to kažem kao čisti Srbijanac: prestonica je trebalo da bude Cetinje, sa Kraljem Nikolom, glavni grad Beograd kao sedište Vlade. Crna Gora je i u Kraljevini trebalo da ima autonomiju. Čitao sam Plamenčevo pismo okupatoru na početku rata i slažem se sa njim u potpunosti. Da je tako urađeno, i danas bismo bili zajedno i siguran sam da ne bismo toliko postradali, a držali bismo znatno veće teritorije. Pogotovo što su obe srpske dinastije bile poreklom crnogorske (verovatno odatle insistiranje na prvenstvu 🙂 ). A što Crnogorci sebe smatraju elitnim Srbima, pa kakav je to problem? Mi bismo na to trebali gledati sa simpatijama, kao roditelji na qrčevito dete 😀

  2. Ово је номинално просрпски текст али по духу он носи клицу монтенегринства.

    Баш та теза која стоји у тексту, да су Црногорци елита српског народа је породила Монтенегрини, који су у првој етапи замишљали да су супер Срби а у другој на остале Србе гледали малтене као на „Роме“.

    Срби из Србије су на Црногорце увек гледали са дивљењем, али такво мишљење нису имали о себи чак упркос још већим разлозима тј. бојевима на Мишару, Иванковцу, Колубари, Церу па све до последњих које су водили Павковић из Алексинца и Лазаревић из Бабушнице.

    Значи ми смо исто што и Црногорци само већа категорија, а Руси су исто што и ми само супер категорија. С тим што Србија у духу носи тај империјалне код као и Русија јер је била Царство. И то је то.

    Црна Гора никад неби искорачила из 4 нахије да Србија није кренула да потискује Турке. Са друге стране Србија неби ни пашалук створила да Русија у 10 ратова у низу паралелно није сломила отоманске царство. И то је цела прича ко је не види, тај ништа не разуме.

    У две сеобе Србија је била просто запустела, у њој је у једном тренутку остало смо 30 000 становника. Црна Гора је исто више пута била н прагу уништења, Турци су је истражили и уз дуж и попреко, цетињски манастир је више пута паљен, сам Његош је тражио од Руса да му допусти да сав народ пресели у Русију, а по погребу је оставио аманет да га кад буде могућности сахране на врху Ловћена јер тада то није било могуће због страха да му Турци не оскрнаве гроб. Да не говоримо о ситуацији када је у последњи трен избегнута офанзива Омер Паше Латаса који је требао да збрише Црну Гору, што је у требао да буде први сусрет Црногораца са турском царском војском јер су у ранијим навратима ратовали са пашама махом скендеријским.

    Резиме, елитни Србин је само онај који је личним прегнићем то заслужио да ли као ратник, научник, уметник или добар домаћин. То што је неко рођен у Црној Гори, Племену, Београду, Косову, Шумадији, нема ама баш никаквог значаја.

    1. Ви сте већа категорија јер сте носали америчке заставе 90-их по Београду, палили своју Скупштину и бежали по подрумима од регрутације пре милогораца!?

      Ви сте пре јер вам је Милунка Савић чистила клозете после рата? Брука.

      Ако је због тога, онда јесте.

  3. Потребно је мало мало више разумети повест Србије и Црне Горе.Црна Гора је први пут добила државност на Берлинском Конгресу 1878г са циљем да се србско биће подели на две државе.То је био пројекат Аустрије и Немачке.То распарчавање Срба се наставило посебно са доласком комуниста на власт када су после 1945 од Срба створене још три нације : македонска и црногорска а 1969г су Срби муслиманске вере добили могућност да се изјашњавају као муслимански народ-касније названи Бошњаци.

  4. svakog dana čitamo konkretne primjere kako su značajni crnogorci pričali za Crnu Goru da je srpska država, i za crnogorce kao vatrene Srbe. Dobro je da je tako. Sad, zamislite kako je dukljanskim falsifikatorima tipa nova adžića koji se hvataju za slamke i brane svoje teze sa prevarama- izvlačenje pojedinih recenica van konteksta ili otvorenom falsifikacijom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *