ИН4С

ИН4С портал

Плава локомотива остаје на свом мјесту

1 min read
„Плава локомотива” смештена између зграде Поште и некадашње Главне железничке станице неће бити померана са тог места, незванично сазнајемо, иако је тако на први поглед изгледало када су се недавно појавили планови будућег изгледа Савског трга. На тим плановима, локомотива је требало да се налази ближе улазу у зграду Железничке станице.

„Плава локомотива” смештена између зграде Поште и некадашње Главне железничке станице неће бити померана са тог места, незванично сазнајемо, иако је тако на први поглед изгледало када су се недавно појавили планови будућег изгледа Савског трга. На тим плановима, локомотива је требало да се налази ближе улазу у зграду Железничке станице.

Ова локомотива, ипак, неће бити усамљена на својој садашњој локацији, већ ће добити и „комшилук”, али где тачно и да ли ће се то уопште догодити још није познато.

Надлежни за обављање и извођење радова на пројекту „Београд на води” исказали су интересовање да један број локомотива из фонда Железничког музеја у саставу „Железница Србије”, буде изложен на том простору. Које ће то локомотиве бити и која ће им бити локација још није тачно дефинисано – кажу у ЈП „Железнице Србије”.

„Плава локомотива” на место на коме се тренутно налази поред зграде некадашње Главне железничке станице Београд, као спомен-обележје, постављена је 10. априла 1984. године. То је урађено поводом обележавања троструког јубилеја – стогодишњице пруге Београд–Ниш, тридесетогодишњице радничког самоуправљања ЈЖ и Дана железничара, пише Политика

Време и године учиниле су да је она у доста лошем стању. Већ одавно је начела корозија, неки делови са ње су поскидани, а последњих година била је много пута и преноћиште мигрантима и бескућницима. Због тога је поодавно зрела за обнову.

Потребно је да „Плава локомотива” буде рестаурирана, али тачно време када ће то бити још није прецизно утврђено. Пре рестаурације сваког музејског експоната ради се одговарајући пројекат конзерватора. С обзиром да рестаурација локомотиве није финансијским планом дефинисана, не може се рећи колико би она коштала – рекли су у „Железницама”.

Цео простор Савског трга тренутно се уређује. Већ је завршена фасада железничке станице, а измештањем саобраћаја на ободе трга остављен је простор од око 20.000 квадрата испред овог некадашњег железничког чворишта који се оплемењује дрвећем и зеленилом. У најави је и уређење фасаде Поште. Када све то буде завршено, ако је по плановима, овај крај би требало да заблиста. Због тога би било добро да се и „Плава локомотива” напокон уреди да не би штрчала од осталог комшилука

фото: Б. Васиљевић

Десет година вукла „Плави воз”

Парна локомотива ЈЖ 11-022. на Савском тргу припада серији локомотива нормалног колосека. На челу „Плавог воза” била је од 1947. до 1957. године.

Југословенске железнице имале су укупно 63 локомотиве ове серије, а за потребе „Плавог воза” коришћено је шест. Произвођач локомотиве је фабрика „MAVAG” у Будимпешти, а произведена је 1947. године. Ова парна локомотива је достизала максималну брзину до 90 километара на сат, а за свој радни век од 1947. до 1978. године, прешла је укупно 1.627.087 километара. Железнички музеј у Београду чува и оригиналну књигу локомотиве ЈЖ 11-022, у којој се виде сви технички подаци, као и подаци о променама станишта, раду, оправкама и конструкцијским изменама – наводе у „Железницама Србије”.

Прочитајте ЈОШ:

Пироћанцима вратио дух епохе: Обновио фијакер стар 117 година, који сад поново кружи градом

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy