ИН4С

ИН4С портал

Плаву локомотиву чека пресељење са Савског трга

1 min read
Планирано је да плави вагон, односно плава парњача буде премештена на простор иза некадашње Железничке станице.

фото: Б. Васиљевић

„Плава локомотива” која готово пуних 38 година краси Савски трг и подсећа да је на овом месту некада било главно железничко чвориште биће премештена са тог места на први колосек некадашње Железничке станице. То је потврдио Марко Стојчић, главни градски урбаниста. Када ће се то догодити још се не зна тачно јер је у току израда пројекта за овај део трга.

– Планирано је да плави вагон, односно плава парњача буде премештена на простор иза некадашње Железничке станице. То је други део Савског трга чије уређење тек предстоји. Сада је све у фази пројектовања јер ће на месту где је први колосек бити улаз у прву станицу метроа – рекао је Стојчић.

Он истиче и да је пребацивање „плаве локомотиве” са места где се налази тридесетак метара даље на први колосек захтевни посао.

– Треба наћи најбољи начин да се то уради јер је она тешка више од сто тона. Није у плану да се, осим ове, на колосек поставља још локомотива, али ће свакако овај део трга такође бити уређен. Део ће бити озелењен, биће постављене савремене клупе, скулптуре… – рекао је Стојчић.

„Плавој локомотиви” сем пресељења предстоји и рестаурација и конзервација јер је у прилично лошем стању. Осим што је била изложена свим временским условима па је рђа нагризла велики део оплате, последњих година била је место где су спавали бескућници и мигранти.

Како су недавно рекли у „Железницама Србије”, у току је доношење планских докумената, а колика ће средства бити опредељена за рестаурацију музејских експоната, међу којима је и ова парњача, знаће се после усвајања програма пословања. У сваком случају, како су истакли, она је међу првима у реду за рестаурацију.

Парна локомотива серије ЈЖ 11-022, познатија као „Плава локомотива”, која се налази на платоу између некадашње Главне железничке станице Београд и Поште шест, на Савском тргу, припада Техничкој збирци Железничког музеја и једини је сачувани примерак ове серије у Србији. Произведена је у фабрици „Маваг” у Будимпешти 6. фебруара

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

У Србији у јануару 56,4 одсто више туриста него у истом месецу 2021.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy