Пљевља и ове године прослављају 20. новембар: Чека се сагласност Владе за нови Дан Општине
1 min readОпштина Пљевља и ове године прославиће 20. новембар као Дан општине, иако су одборници скупштинске већине недавно усвојили да 27. октобар буде нови општински празник.
То су Вијестима потврдили предсједник Општине Пљевља Дарио Вранеш и предсједница Скупштине општине Јована Тошић, која је за понедељак у 12 сати заказала Свечану сједницу локалног парламента. Сједница ће се одржати у Сали Центра за културу.
Вранеш је Вијестима казао да ће 20. новембар обиљежити јер још увијек нијесу добили сагласност Владе на одлуку локалног парламента да нови дан општине буде 27. октобар, који се поклапа и са вјерским празником Света Петка.
“Ми поштујемо закон и све ћемо радити по закону и Уставу. Све док Влада не да сагласност на нацрт одлуке о новом дану општине, ми ћемо 20. новембар обиљежавати”, казао је први човјек града.
Вранеш је рекао и да ће 20. новембра присуствовати полагању вијенаца на Споменик палим борцима у борби против фашизма на Стражици.
Сједници локалног парламента неће присуствовати одборници Нове, ДНП и Покрета за Пљевља, који већ годинама не присуствују свечаним сједницама поводом 20. новембра Дана општине Пљевља.
“Нећемо присуствовати свечаној сједници, јер тај дан није дан ослобођења Пљеваља, већ дан када је једна од политичких војски учесника у братоубличаком рату заузела Пљевља. Пљевља су од Њемаца ослобођена 13. септембра 1944. године и од тог датума у Пљевљима нема окупаторских војника”, казао је одборник Нове Божидар Јеловац, образлажући разлоге због којих одборници Нове, најбројније партије у локалном парламенту, неће присуствовати свечаној сједници.
Први човјек најсјеверније црногорске општине очекује да ће нова влада, на челу са Пљевљаком Милојком Спајићем, дати сагласност на Нацрт одлуке о новом дану општине, јер претходна о томе није одлучивала.
“Очекујемо праведну одлуку Владе”, рекао је Вранеш Вијестима.
Раније је казао да би недавање сагласности за промјену дана општине била дискриминација Пљевљака, јер се у многим општинама дан општине поклапа са вјерским празником.
За разлику од претходних 20. новембар ове године биће скромније обиљежен, а изостаће низ манифестација које су претходном периоду организоване у сусрет општинском празнику.
Ове године изостале су Новембарске свечаности, током којих су, скоро мјесец прије празника, организоване бројне културне манифестације.
Изостаће и додјела општинске награде 20. новембар, која се сваке године поводом Дана општине додјељивала истакнутим поједицима предузећима и установама, након што су одборници локалног парламента недавно усвојили одлуку према којој ће се највеће општинско признања додјељивати сваке друге године.
Уколико Влада да сагласност на одлуку о промјену дана општине, и највеће општинско признање носиће назив 27. октобар.
Награду “20. новембар” утемељена је 1973. године.
Одборници Скупштине општине Пљевља 28. септембра подржали су са 19 гласова измјене Статута којима се умјесто 20. новембра, за Дан општине проглашава 27. октобар.
Измјене су подржали одборници Нове српске демократије, Демократске народне партије, Покрета за Пљевља, Уједињене Црне Горе, једини одборник СНП-а и три одборника Демократа.
Један одборник Демократа, Милојица Тешовић, био је уздржан.
Против су били одборници Демократске партије социјалиста, Бошњачке странке (БС) и одборник УРА, док су одборници Покрета Европа сад прије гласања напустили салу.
Претходно су тражили да се одлука одложи и распише референдум на којем би се грађани изјаснили о дану општине.
Опозиционе партије, бројне невладине организације, удружења и појединци тражили су од Владе да не да сагласност на одлуку локалног парламента за коју су рекли да не доприноси помирењу, мултиетничком и мултивјерском складу и нарушава уставно уређење Црне Горе као секуларне државе.
Образлажући свој предлог да се 27. октобар слави као Дан општине Пљевља предсједник Општине Дарио Вранеш је казао да се ради о најзначајнијем, историјски најутемељенијем и најславнијем дану за све грађане Пљеваља без обзира на вјерску, националну и политичку или другу припадност.
“На тај дан Пљевља су два пута ослобођена од окупатора, 1912. од вишевјековног турског ропства, а 1918. од аустроугарског окупатора. Без намјере да смањујем значај било чије жртве или било ког другог датума 27. октобар је најзначајнији и најсвјетлији дан у нашој општини, дан када је сунце слободе обасјало све Пљевљаке. Тако нам кажу и историјски подаци и живо памћење наших суграђана. Данас се доноси историјска одлука за наш народ и наш град. Ми смо данас пред судом наших потомака и предака који су славно дали наше животе да бисмо ми данас живљели у слободи”, рекао је Вранеш.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Što se je pozabaviš ljudima koji ti odlaze. Kobajagi radi na tome da mu ljudi ostanu ,dao im ugovore bedne kad isteknu noga.Ako grad u kome je takav prirodni priraštaj da ne postoji mogućnost da čovjek ima posao vi ste onda teški psiho bolesnici kao što i jeste. Jer šsve što valja vam je otišlo. Vi kao radite na tome medijski za javnost da ostavite ljude u Pljevljima a sve radite da ih najurite.