Побуна против предсједника: Математичар подијелио Макронов табор
1 min read
Седрик Вилани
Покушај Емануела Макрона да контролише скупштину гарада Париза осујећен је прошле недјеље након што је посланик владајуће партије Седрик Вилани казао да ће изазвати предсједниковог кандидата у побуњеничком потезу веома сличном оном који је Макрона довео на власт 2017. године.
Вилани је ексцентрични математички геније који је ушао у политику 2017. када је Макронова партија Република у покрету (ЛРЕМ) промијенила парламентарну слику у Француској, и постао је један од најпопуларнијих Макронових људи, наводи Ројтерс.
Пола године уочи општинских избора у марту, његов потез угрожава Макронове шансе да освоји француску пријестоницу како би изградио локалну базу странке и ушао у посљедње упориште старог естаблишмента којим су доминирали социјалисти или конзервативци.
Истраживања јавног мњења показују да Вилани и Бенжамен Гриву, блиски Макронов савезник који је помогао да бивши инвестициони банкар уђе у Јелисејску палату, имају скоро изједначене шансе да постану градоначелници Париза.
„Многа комплексна питања морају бити ријешена, а то се може учинити удруживањем снага“, казао је Вилани присталицама. „Цијели живот сам рјешавао сложене проблеме прије него што сам ушао у политику“, казао је он, додајући да би био први истински „еколошки градоначелник Париза“.
Анкете су показале да би Вилани или Гриву добили 25 одсто гласова на изборима у Паризу, уколико би неки од њих двојице одустао прије избора и да би били испред Ане Хидалго, али да би уколико би се кандидовали обојица подијелили тих 25 процената. У другом случају Хидалго би побиједила на изборима, упркос томе што је омражена због претрпаних улица и загађеног ваздуха.
Побуна са којом се сада суочава Макрон, како наводи Ројтерс, подсјећа на његов либерални подухват – који многи називају издајом – против социјалистичког претходника и бившег ментора Франсоа Оланда.
Аналитичари тврде да Макрон није извукао лекције из сопственог политичког успона и да је затечен подршком коју има Вилани, а који је на скупу у јулу окупио 800 људи и постао је миљеник Парижана.
Високи званичници ЛРЕМ-а у почетку су одбацивали Виланијеве политичке амбиције и сматрали да су осуђене на пропаст, пише британска агенција.
Међутим, Виланијева кандидатура све је више вјероватна, а партија не зна како да се носи са тим: да ли да чекају и надају се да ће му подршка опасти или да избаце Виланија из странке и ризикују јачање његове антиестаблишмент харизме.
„Седрик је математичар, али требало још мало да се прерачуна. Подјеле воде до пропасти. Јединство значи побједу“, казао је за Ројтерс Ришар Феранд, Макронове лојалиста и шеф доњег дома парламента.
Препознатљив по широким краватама и брошевима у облику паука, Вилани је 2010. добио Филдсову медаљу, која је математички еквивалент Нобеловој награди.
У политици је успио да освоји бираче.
„Његова стратегија је једноставна. Он жели да остане досљедан првобитној Макроновој нарацији: некога без партијске структуре ко ће уздрмати естаблишмент“, казао је Фредрик Даби из истраживачке агенције Ифоп.

Стефани Розес из фирме „Kап“ за стратешки консалтинг казала је да је Макрон грешком претпоставио да ће сваки кандидат који се кандидује под његовом заставом бити изабран у Паризу. Његова партија је освојила трећину гласова у француској пријестоници на изборима за Европски парламент у мају мјесецу.
Гриву је раздорна личност која је удаљиле многе из сопственог табора када је за страначке ривале казао да су „глупани“, што је била само једна од увреда које су процуриле у медије.
„Највећи је парадокс што би избор Гривуа представљао окретање старој школи. Седрик Вилани би у Паризу покренуо оно што је довело до побједе Емануела Макрона у Француској“, казала је Розес.
Макрон тек треба да прихвати Гривуа, а ако то учини сочиће се са ризиком да касније каска за математичарем уколико Гриву не буде изабран.
Виланијеви сарадници су веома опрезни и његову кандидатуру не представљају као изазов Макроновом ауторитету. „Седрик Вилани је казао Емануелу Макрону и премијеру Едуарду Филипу да његова евентуална кандидатура у Паризу неће представљати чин пркоса према њима“, казао је за Ројтерс избор близак генијалном математичару.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

