Почели 50. Београдски међународни сусрети писаца
1 min readЈубиларни 50. Београдски међународни сусрети писаца, које организује Удружење књижевника Србије (УКС) у сарадњи са Културно-просветном заједницом Србије, свечано су отворени данас у Сава центру.
Програм је почео интонирањем химне „Боже правде“, након чега су присутне поздравили председник УКС-а Радомир Андрић и председник Одбора за међународну сарадњу УКС-а Драган Мраовић.
Андрић је пожелео добродошлицу гостима и позвао их да „све што их омета у остваривању књижевничких послова превазилазе и надокнађују ентузијазмом и делотворном енергијом из још непотрошених хуманистичких идеала“.
„Уверени смо да књижевност, посебно поезија, у овом времену своју особну функцију оправдава потпунијем и смисленијем освајањем слободе, не занемарујући благодатна својства љубави и мира“, оценио је Андрић.
„Сви се ми морамо изборити својим писањем и интелектуалним моћима за превласт делатних значења која нас бране од духовне опустошености“, додао је он.
Андрић је приметио да је књижевна критика одавно утврдила да су жанровске границе у данашњој литератури избрисане и да све више имамо писаца склоних да истражују, у име модерносрти, моћ језика у новим стваралачким праксама.
„Овде смо да пријатељујемо и пружимо једни другима руке у име оних који су пре 50 година основали ове Сусрете и истовремено у име оних који долазе после нас и који могу више и боље својим књижевним делима да увећају хуманистичке вредности нашег света“, истакао је председник УКС-а, навевши да су више од 2.000 писаца угостили током пола века трајања манифестације.
Андрић је подсетио на неколико битних годишњица – 200 година од рођења Петра Петровића Његоша, 120 година од рођења Милоша Црњанског, 70 година од смрти Јована Дучића и Радета Драинца, 75 година од смрти Бранислава Нушића, 20 година од смрти Десанке Максимовић.
Мраовић је поздравио писце из Турске, Велике Британије, Словачке, Словеније, Кине, Украјине, Русије, Румуније, Италије, САД, Немачке, Македоније, Јерменије, Летоније, Шпаније, Бугарске, Пољске, Хрватске, Израела, Азербејџана, Шведске, Финске, Палестине, Јордана, са Кипра, нагласивши да Сусрети нису само културна и књижевна размена већ и зблизавање нација.
Он је рекао да су сусрети у прошлости посредовали међу народима и да су поједине земље успостављале сарадњу након што су се њихови најбољи писци упознали и срели у Београду.
Мраовић је поручио да су Београд, Србија и УКС места сусрета писаца без обзира на међусобне несугласице и сукобе њихових земаља, додавши да је мисија Сусрета у служби зближавања култура и народа.
На свечаности је наступила млада виолончелисткиња Јелена Михајловић, а Биљана Ђуровић је казивала делове из Његошевог „Горског вијенца“, „Суматре“ Црњанског, као и песму „Крвава бајка“ Десанке Максимовић и „Песму жени“ Дучића.
Испред сале 3 Сава центра изложене су старе и ретке књиге и рукописи Његоша и Црњанског, поводом јубилеја.
Програм Сусрета под слоганом „Поезија и историја“ трајаће до 21. септембра, а обухватиће, између осталог, трибину о положају писца у савременом друштву, разговор о Његошу, Дучићу, Црњанском, Нушићу, Драинцу, Максимовићевој, представљање Антологије косовско-метохијске поезије (1960-2010) и Антологије словенске поезије, дружење са писцима, потписивање уговора о сарадњи између Савеза писаца Азербејџана и УКС-а.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: