ИН4С

ИН4С портал

Почетак школске године у складу са епидемиолошком ситуацијом – здравље и сигурност дјеце и запослених су приоритет

1 min read

Са јуче одржаног састанка

У Министарству здравља, јуче je одржан састанак којем су присуствовали: директорица Директората за предшколско, основно и инклузивно образовање у Министарству просвјете, науке, културе и спорта, Славица Илинчић, државна секретарка у Министарству здравља, Анка Вукићевић и директор Института за јавно здравље, Игор Галић.

Тема састанка била је организација наставе у сусрет новој школској години.

Представница МПНКС, Славица Илинчић, изложила је приједлог Министарства да предстојећа школска година почне првог септембра, по недавно усвојеном Школском календару, уз присуство дјеце у школама и уобичајено трајање школског часа од 45 минута, уколико то епидемиолошка ситуација буде дозвољавала. Илинчић је рекла да у овом правцу размишљају и представници Уницефа, са којима је недавно одржан састанак на исту тему, али да су то и препоруке Свјетске здравствене организације.

Галић је изјавио да је Институт за јавно здравље начелно сагласан са ставовима Министарства просвјете, науке, културе и спорта и Уницефа, али да ће, због неизјесности развоја епидемиолошке ситуације, Институт коначне препоруке дати у наредном периоду, . Он је посебно истакао да би било пожељно да се сви запослени у просвјети, као и родитељи дјеце која похађају наставу вакцинишу.
„На тај начин ћемо најбоље сачувати дјецу од оболијевања, а самим тим очувати систем образовања и избјећи могуће рестриктивне мјере, које ће зависити од нивоа епидемије“, поручио је Галић.
Такође, у току су провјере снабдјевености школа свим потребним дезинфекционим средствима и маскама, с обзиром на чињеницу да у том погледу неће бити промјена, дакле ношење маски, мјерење температуре на улазу и коришћење дезинфекционих средстава ће бити обавезно и у наредној школској години, стоји у саопштењу Министарства здравља.

На састанку је договорено да се од почетка школске године, у сарадњи са Институтом за јавно здравље, настави са вођењем евиденције о броју заражених у просвјети, како запослених, тако и дјеце, при чему ће подаци бити генерисани и објављени на крају сваке седмице на сајтовима skolskastatistika.edu.me и covid19.edu.me.

Државна секретарка у Министарству здравља, Анка Вукићевић, у начелу је изразила сагласност са наведеним ставовима, истичући да ће се Министарство здравља, као и до сада, водити препорукама Института за јавно здравље, као надлежне институције за ову област.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Почетак школске године у складу са епидемиолошком ситуацијом – здравље и сигурност дјеце и запослених су приоритет

  1. Ne želim da moje dijete bude pod maskom svakog dana po pet sati. Maltretiramo djecu skoro dvije godine, sramno. Koliko „brinu“ za zdravlje djece, zapustili su redovnu vakcinaciju protiv stvarno opasnih bolesti. Zar su se roditelji toliko uplašili za sebe da bi i svojoj djeci oduzeli zdravlje( ne znamo kakve će posledice imati dugotrajno nošenje maski) i pravo na normalno obrazovanje? Da li svi ljekari misle isto ili ćute da bi sačuvali kakve- takve privilegije u društvu? A onoga ko je proglasio djecu za glavne nosioce zaraze, i još „asimptomatske“, bi trebalo optužiti za zločin protiv čovječanstva i kazniti najvećom kaznom.

    21
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *