Почиње Фестивал филмског сценарија Врњачка Бања
1 min readФестивал филмског сценарија у Врњачкој Бањи свечано ће бити отворен вечерас пројекцијом филма „Енклава“ Горана Радовановића, а до 18. августа у главном такмичарском програму биће приказано 16 остварења.
Селекцију Ивана Велисављевића чине остварења снимљена са минималним буџетом (Петља, Унутра, Оф, Психо-сеанса, Жигосана), затим фестивалски филмови (Енклава, Аманет, Травелатор, Отворени кавез, Ничије дете, Споменик Мајклу Џексону), остварења намењена биоскопској публици (Пети лептир, Мали Будо, Горчило) као и мешавине ТВ и филмске продукције (Без степеника, Бранио сам Младу Босну).
Прву, другу и трећу награду за најбољи сценарио додељује жири: филмски уредник Драган Јеличић, писац Владимир Кецмановић и редитељ Милан Тодоровић.
Биће додељено и новоустановљено признање новинара Славко Лазаревић, а током фестивала биће представљена и биографија тог филмског новинара, коментатора и критичара.
Фестивал, 39. по реду, ове године може да се похвали и једном светском премијером и то филма „Аманет“ у режији Немање Ћипранића, који ће се наћи у селекцији предстојећег Међународног филмског фестивала у Монтреалу.
Међу 16 остварења четворо сценариста су освајали прве награде на Фестивалу у Врњачкој Бањи (Срђан Кољевић, Димитрије Војнов, Саша Радојевић и Милутин Петровић), док је Горан Радовановић, чији филм „Енклава“ отвара манифестацију, награђен другом нагадом 1987. за сценарио за филм „Октоберфест“.
Биће јака конкуренција, каже селектор Велисављевић.
У продукцијском смислу ова година је „поплава“ дебитантских остварења, може се рећи, када је реч о темама филмова, да је то била клаустрофобична и ангажована година, будући да се већина сценарија – прича одвија у затвореним просторима, попут затвора, психијатријских клиника, операционих сала, енклава… где чак и град бива виђен као отворени кавез.
Већина филмова критикује друштвену стварност, теме попут друштвене подељености на Косову и Метохији и рата у Босни.
Ове године се само два филма директно тичу историје као жанра, док се већина бави савременошћу, додао је Велисављевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: