Подаци СДТ-а: Миловић наоружан чекао истрагу
1 min readВише од пола године након што су докази из криминалистичке обавјештајне агенције Европске уније стигли црногорским истражитељима полицајац Љубо Миловић обављао је уобичајне службене задатке, оружје и службена опрема били су му враћени иако је у тим списима означен као једна од доминантних фигура кавачког криминалног клана задужен за шверц кокаина.
Шифрована комуникациона мрежа Скy ЕЦЦ коју су доминантно користили криминалци “проваљена” је и угашена почетком 2021. године, а за то је најзаслужнија белгијска полиција која је током двогодишње истраге пресрела милијарду порука. У завршници те акције белгијска полиција је 9. марта те године искључила са мреже сервер ЕЦЦ, заплијенила га и ухапсила 48 припадника организованих криминалних група. Према њиховој истрази, око 171.000 телефона било је опремљено том апликацијом, објавило је тада тужилаштво Белгије…
Црногорски истражитељи прве преписке добили су у јулу 2021. године, а потом поново 18. октобра и крајем те године. У првим траншама стигле су им поруке које су, према сумњама европске агенције, овдашњи полицајци и тајни агенти размјенивали са црногорским и српским криминалцима.
Иако се име Љуба Миловића помињало у првим препискама које су стигле из Еуропола, њему су полицијска значка и моторола враћени у јануару 2022. године, показују списи Специјалног државног тужилаштва.
У тим документима је изјашњење Одјељења безбједности Херцег Нови, да је 13. јануара 2022. године Миловић задужио службену легитимацију бр. 5165, ручну радио везу – моторолу серијског броја 890ТНН6486, са резервном батеријом, пуњачем и футролом за ношење…
Објашњено је да је четири дана након што је Миловић опремљен радио везом и полицијском значком, службено оружје враћено његовом колеги Милану Поповићу, такође једном од осумњичених припадника полицијског нарко-картела.
“Потврдом о примопредаји Милану Поповићу је 17. јануара 2022. године враћен пиштољ марке ‘глоцк 17’, серијског броја РГХ265, са два оквира, кутијом и прибором за чишћење, службена легитимиација бр. 01268, ручна радио станица марке ‘Моторола 850сМ’ серијског броја 8890ТQQ6144, са резервном батеријом, пуњачем и футролом за ношење”, пише у изјашњењу херцегновске полиције достављеном Специјалном државном тужилаштву.
Из те станице полиције специјалним тужиоцима су одговорили и да је Миловић службени пиштољ задужио још 5. априла 2018. године, и то “глоцк 17” серијског броја МПY142, са два оквира…
Четири мјесеца након што су том полицајцу вратили службену значку и радио везу, преко које је могао добијати све информације, “Вијестима” су казали да је Миловић нераспоређен и да је дуже био суспендован…
Он и Поповић суспендовани су управо 2018. године због сумње да су претукли и злостављали конобара у Миловићевом локалу, покушавајући да од њега добије признање за кривично дјело.
Из Управе полиције од 25. октобра не одговарају на питања “Вијести” када су посљедњи пут, након покретања дисциплинског поступка, Љубо Миловић и Милан Поповић задужени службеним легитимацијама, службеним оружјем и средствима везе.
Ћуте и на питања по чијем налогу су они задужени полицијским значкама, пиштољима и моторолама, до када су долазили на посао, јесу ли добијали радне задатке и какве.
Без одговора је остало и питање да ли је и када прекинут њихов радни статус…
На захтјев специјалног тужиоца Јована Вукотића, међутим, нису смјели да ћуте. Њему су објаснили да су Миловића “избацили” из полиције тек 27. фебруара 2023. године.
Од инспектора за дроге до трговца кокаином
Миловић је 1. јула 2002. године почео радни вијек у полицији, у службу је након завршене средње полицијске школе примљен као приправник и то у Одјељењу безбједности Никшић.
Након одрађеног приправничког стажа, Миловић одлази на школовање у Београд. Дипломирао је 17. маја 2006. године у класи са такође одбјеглим чланом полицијског нарко-картела, Иваном Стаматовићем.
Након двадесетак дана, Миловић се враћа у никшићку полицију и 5. јуна те године постаје приправник, тада са вишим образовањем.
Годину касније, тачније 10. јула 2007. године, у херцегновској полицији заснива радни однос на позицији самостални инспектор у Одјељењу против дроге и кријумчарења. Непуних двадесет дана касније – 29. јула 2007. године, од челника Управе полиције тражио је да га распореде у Филијалу за борбу против дроге, на службеничко мјесто самостални инспектор у Одјељењу безбједности Котор.
Захтјев му је прихваћен послије неколико мјесеци, и већ 21. децембра исте године привремено је распоређен да тај посао обавља у которском Одјељењу безбједности.
Средином 2009. године унапријеђен је на мјесто старијег полицијског комесара за борбу против дроге у которској полицији, а тада и креће његово напредовање у служби до позиције вишег полицијског инспектора у групи ВИ Одсјека за борбу против дроге и кријумчарења, што је постао 2015. године.
Крајем 2018. године, на захтјев тадашњег министра унутрашњих послова Мевлудина Нухоџића, суспендован је.
Тада је њему и Милану Поповићу привремено ограничено вршење службене дужности и удаљени су са посла до окончања дисциплинског поступка…
Љубо Миловић, за којим Специјално државно тужилаштво трага од јула 2022. године, још 2015. године словио је за блиског тада јединственом которском клану. Полиција није тада одговарала на питања о његовим контактима са которским криминалцима.
Транскрипти са заштићене Скај апликације које је портал Либертас објавио 3. маја 2022. године оголили су дјеловање тог и полицајца Петра Лазовића.
У првој криптованој комуникацији доступној истражитељима, а коју је тада и објавио тај портал, Еуропол констатује да су службеници полиције Петар Лазовић и Љубо Миловић чланови кавачког криминалног клана.
У том документу транскрипти су комуникација полицајаца са шефом кавачког клана Радојем Звицером, Вељком Беливуком, Марком Миљковићем и другима, а из европске агенције за спровођење закона тада су упозорили да би “требало истражити и умијешаност полицајца Ениса Баковића”.
Еуропол је тада поручио црногорским истражитељима да треба идентификовати и остале поменуте службенике полиције зване Тигар, Ацо, Слободан и Ранко, јер су сви они имали специфичну улогу када је ријеч о заштити припадника клана Кавач и откривању осјетљивих оперативних података.
“’Тигар’ је особа која је од Звицера примила, као поклон, илегално оружје, а био је и корисник блиндираних аутомобила које су, највјероватније, купили припадници клана Кавач, такође, на поклон”, препорука је Еуропола црногорском тужилаштву и полицији.
У истим списима констатује се да је “Љубо Миловић у то вријеме морао бити у јаким приватним и пословним везама са директором црногорске полиције Зораном Брђанином и директором криминалистичког одсјека Дејаном Кнежевићем”.
“Нема доказа да су Брђанин и Кнежевић били умијешани у било какве криминалне активности”, цитира се из тог документа, уз додатак да обавјештајни подаци указују да је вођа кавачког клана Радоје Звицер имао огроман утицај на активности црногорске полиције, преко Петра Лазовића и његовог оца Зорана Лазовића.
У том документу пише и да су Миловић и Петар Лазовић укључени директно у шверц великих количина кокаина из Еквадора у Европску унију и Аустралију, шверц оружја и цигарета.
“Претпоставка је да Љубо Миловић посједује непознати банковни рачун са износом од 48 милиона евра зарађених управо шверцом кокаина”, пише у документу Еуропола, објавио је Либертас.
“Звицер је координирао полицију преко Лазовића када је ријеч о хапшењу осумњичених који су учествовали у планираном убиству Слободана Кашћелана”, пише у документу Еуропола који је тај портал објавио прије годину и по.
Након те објаве, нови главни специјални тужилац Владимир Нововић наложио је колегама да поново отворе и испитају доказе стигле из Еуропола – утврђено је да је тадашњи специјални тужилац, сада ухапшени Саша Чађеновић, прерано затворио предмет и одбацио оптужбе на рачун полицајаца.
Лазовић је ухапшен 18. јула 2022. године, а полиција од тада трага за његовим одбјеглим колегом Миловићем.
Обојица су обухваћени у неколико предмета СДТ-а, које им на терет ставља тешке оптужбе, које је Лазовић негирао.
Полиција и даље ћути о контактима службеника са криминалцима
Иако се Миловић доводи у везу са криминалцима још од прије подјеле јединственог которског клана на шкаљарски и кавачки, из Управе полиције није тада било могуће добити одговоре на питања о његовим контактима са мафијом.
“Поговарања” о њему чуо је тада и донедавни директора Управе полиције Зоран Брђанин, који је на саслушању у тужилаштву рекао да се не може сјетити ко му је од колега то поменуо, али да је вјероватно неко ко зна и њега и Миловића.
Питања о Миловићу послата прије неколико година остала су без одговора, као и она послата 5. маја 2021. године, када су “Вијести”, између осталог, питале Управу полиције да ли имају информације да је Петар Лазовић имао комуникацију са Радојем Звицером и је ли због тога саслушаван.
Без одговора од тада су бројна питања, па и је ли тачно да је Лазовић био на породичној прослави Радоја Звицера и ако јесте, да ли је тамо био по задатку или приватно? Нијесу одговорили на њега, као ни на питање да ли Петар Лазовић комуницира и са припадницима шкаљарског криминалног клана или евентуално других кланова који дјелују на територији Црне Горе.
Дуже од двије године из те безбједносне установе не одговарају ни на питања да ли други службеници УП приватно комуницирају са припадницима криминалних кланова, ко су ти службеници, са којим криминалним клановима комуницирају и због чега, као и да ли су саслушавани због тога.
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: