Подгорица затрла трагове свог заштитника
1 min readПише: Донко Ракочевић
Данас се слави Свети Марко, апостол који је написао прво јеванђеље, а Подгоричани имају разлог више да га славе јер је заштитник њиховог града. Но, подгоричка општина је 1958. године уништила последње трагове манастира посвећеног овом свецу
Христов ученик, апостол и јеванђелист Марко је заштитник Подгорице, а у Драчу у Старој вароши постојао је манастир посвећен овом свецу. Манастир је порушен за вријеме османских освајања, а све до почетка 20. вијека постојали су његови остаци. Последња капија манастира срушена је 1958. године.
Спомен на светињу и манастир чува породица Ђечевић, која сваке године (од 1992.) дочекује митрополита, свештенство и литију ријечима добродошлице.
Велика капија се помиње у литератури као остатак манастирског комплекса. Драгица Ђурашевић-Миљић је назива “монументалном манастирском капијом”.
-Општина је 1958. године донијела уредбу да се руше зидови, око три метра висине, и то је тада све срушено – свједочио је Халит Ђечевић. – Дошао је један човјек, кога нећу именовати, и однио сав клесани камен.
Срушени су тада и они зидови, на којима су се налазили блокови са траговима икона, које је 1886. поменуо др Петар Миљанић у “Гласу Црногорца”.
О исклесаним знамењима на огради испред кућа Ујкашевића свједочанство је оставио и Максим Шобајић. “Над округлим вратима озго у старом бедему, у своду, виде се 10 мермерних икона, са сликама светаца у плочама изрезаних, за које народ прича да су то апостоли. Људи причају да су била још два са страна, али да су намјерно изгребани и да им је затрт траг“ (Старине у Зети, 1892, стр. 60).
Капија и иконе су дакле преживјеле отоманско доба, али нијесу општинску уредбу.
Једна од најљепших и најстаријих староварошких кућа, грађена у полуоријенталном стилу, звана Чардак Ђечевића, налазила се поред раскршћа улице Ђечевића и Џан улице, за коју су неки аутори тврдили да је подигнута на темељима некадашњег хришћанског манастира (цркве) Дрпе (Дрепа), у којем је, према мишљењу неких историчара, било сједиште прве Зетске епископије, коју је основао Растко Немањић, алијас Свети Сава.
Потоњи остаци те куће су (што од зуба времена, што од посљедица бомбардовања Подгорице) „нестали“ средином минулога вијека, мада и данас – у подруму и дворишту постојеће куће Ђечевића – има трагова негдашњега вјерскога објекта.
Полазећи од предања да је ту био манастир Дрпе, православно свештенство и вјерници приређивали су сваког 8. маја, на Марковдан, свечарску вјерску поворку – литију – која је тада полазила од Манастира Дајбабе, са молебаном на локалитету негдашњега манастира Дрпе, односно код Чардака Ђечевића, гдје су их дочекивали представници те старе подгоричке фамилије, све до Другог свјетског рата. Тај обичај је, 1992. године, обновио митрополит Амфилохије, с тим што сада литија полази испред цркве св. Ђорђа.
(Портал Седмица)
Прочитајте ЈОШ:
Незнање или корупција: Дефицит буџета у првом кварталу 77 милиона евра
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
DA JE VJEČNA PRIMORSKO-ZAGORSKA SRBIJA KAO I SVA SRBIJA OD MORA SINJEGA DO SUBOTICE, SAVE I DUNAVA!!!!!!!!!!!
Тако је Бодине, Србине.
Комуњаре руше светиње, било на Ловћену, било у ПГ, а желе и на Румији, М. Превлаци… али и граде. Граде споменик Титу у 21. вијеку, када га се свако нормалан стиди, у екс Титограду, који је исти Тито, дао сравнити са земљом. Чудан неки свијет. И добро је да нисмо више иста нације јер са таквим сподобама заиста није угодно дијелити ишта.
Његово преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, заједно са свештенством и монаштвом, у име свих епархиота Епархије захумско-херцеговачке, упутио је писмо подршке и саосећања Жупном уреду Светог Јакова у Међугорју, а након сазнања да су чланови те обитељи, као и поједини штићеници Мајчиног села, оболели услед пандемије болести Његово преосвештенство Епископ захумско-херцеговачки г. Димитрије, заједно са свештенством и монаштвом, у име свих епархиота Епархије захумско-херцеговачке, упутио је писмо подршке и саосећања Жупном уреду Светог Јакова у Међугорју, а након сазнања да су чланови те обитељи, као и поједини штићеници Мајчиног села, оболели услед пандемије болести Covid-2019, и да су од инфекције вирусом угрожени и Читлук и Бротњо., и да су од инфекције вирусом угрожени и Читлук и Бротњо. Знате ли ви шта је Мешугорје и коме сућут изјавлјујете !?
kad su zabranili okupljanja, litije, ja ne mislim da je pekršeno ako od crkve SVETOG ĐORĐA do kuće ĐEČEVIĆA pođe sam onaj kojega su uvijek lijepo dočekali
Crkva je samu sebe zatvorila i ostavila vjernike zbunjene.
nije vama zbog marka…no da velicate nemanjice okupatore….trijeb se uvijek vraca na mjesto trijeba….
tebi izgleda nije ni do ćega! mrziš samog sebe, svoju suštinu!
спела, твој агностицизам или твоју вјеру, шта год да вјерујеш или не вјерујеш, ми поштујемо, поштуј и ти нашу вјеру, поштуј наше свето православље. А ми ћемо да славимо Светог Марка и “окупаторе“ Немањиће и “окупаторе“ Петровиће, утемељитеље државе Црне Горе – Његоша, Светог Тајновидца Ловћенскога, и Светог Петра Цетињског, и Светог Василија Острошког, слава му и милост, “окупатора“ из Херцеговине.
Spela
sto lupetas ,Zeta je postojbina Nemanjica ,tu je rodjen rodonacelnik dinastije Stefan Nemanja.
Ako je on strani okupator a ko je onda domaci narod Podgorice.