Подгорица да добије спомен-бисту Борислава Пекића: Боровинић Бојовић упутила захтјев Оливери Ињац
1 min readПредсједница Скупштине Главног града др Јелена Боровинић Бојовић упутила је иницијативу градоначелници др Оливери Ињац и ресорном Секретаријату за културу и спорт да се у Подгорици подигне спомен-обиљежје у виду бисте чувеном писцу и рођеном Подгоричанину Бориславу Пекићу.
Боровинић Бојовић је изразила увјерење да Пекић, као један од наших највећих писаца и уједно једна од најмаркантнијих културних личности, заслужује овакву врсту признања од свог родног града, поред већ постојеће скромне спомен-табле и улице у Загоричу са његовим именом.
„Сматрам да би споменик требало подићи у центру града, гдје се налазила и родна кућа Пекића, на одговарајућој локацији коју ћемо прецизирати у сарадњи са одговарајућим експертима“, навела је предсједница Скупштине стоји у саопштењу.
Она је предложила да се, уколико буде било могуће на вријеме завршити комплексну административно-правна процедуру, споменик свечано открије 4. фебруара наредне године, на дан рођења славног писца.
Да подсјетимо, Борислав Пекић рођен је 1930. године у Подгорици. Студирао је експерименталну психологију на Филозофском факултету Београдског универзитета, а дуго је радио као драматург и сценариста филмова. Према његовом тексту „Дан четрнаести” снимљен је филм који је представљао Југославију 1961. године на филмском фестивалу у Кану. Први роман под називом „Време чуда”, са којим је одмах привукао пажњу, објавио је 1965. године. У његова најзначајнија дјела убрајају се „Ходочашће Арсенија Његована”, „Како упокојити вампире”, „Златно руно”, за који добија 1987. Његошеву награду, „Беснило” и „Године које су појели скакавци”. Добитник је огромног броја награда и признања, поред осталих и Повеље „Мајска руковања” за изузетне стваралачке резултате на пољу књижевности и културе, коју је 1990. добио од тадашњег Дома омладине, а данашњег КИЦ-а „Будо Томовић”.
Последње три деценије живио је у Лондону, гдје је и преминуо 2. јула 1992. године.
Његова дјела преведена су на енглески, њемачки, француски, италијански, шпански, холандски, пољски, чешки, словачки, мађарски, румунски, реторомански, македонски, словеначки и албански језик.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: