ИН4С

ИН4С портал

Поднијеће кривичне пријаве против четири члана Савјета РТЦГ и Дрљевића због избора Брајковића за Омбудсмана

1 min read
RTCG UDBA

Радио-телевизија Црне Горе

Бивша омбудсманка Радио телевизије Црне Горе (РТЦГ) Данијела Поповић и кандидати за ову позицију, Весна Пејовић и Жарко Божовић најавили су да ће поднијети кривичну пријаву против четири члана Савјета РТЦГ на челу са Веселином Дрљевићем због њихове спорне одлуке о избору Тодора Брајковића за омбудсмана.

У обраћању које су доставили надлежним институцијама, предсједнику Владе, предсједнику државе, невладиним организацијама и амбасадама европских држава наводи се да је избор омбудсмана протекао у сјенци трагикомичне представе о оставци и новом постављењу старог-новог генералног директора Бориса Раонича.

Брајковић, спортски новинар штампаног издања Дана, је изабран на сједници 9. јула, на поновљеном конкурсу, гласовима четири члана Савјета.

„Тако се остварила жеља и унапријед добро испланирана намјера Дрљевића да у РТЦГ угура и свог дугогодишњег пријатеља са којим се дружи и у Удружењу спортских новинара, у којем је Дрљевић предсједник, а нови Омбудсман генерални секретар. То ни најмање није омело Дрљевића да гласа за свог пријатеља и поред упозорења члана Савјета на претходном конкурсу да макар из моралних разлога не би требало да гласа. Пријатељство и интерес су ипак важнији од личног па и пословног морала“, поручили су потписници обраћања.

Објашњавају да су ова четири члана Савјета занемарила то што Брајковић долази из штампаног медија и да му је аудиовизуелни непознаница, „а да је за Кодекс новинара чуо када се са Дрљевићем договарао на који начин да се домогне мјеста Омбудсмана“.

Сматрају да је срамно то што дугогодишња новинарка и уредница у ТВЦГ Весна Пејовић, која је и једна од ауторки и потписница новинарског Кодекса, није имала шансу.

„Подсјећамо да је Пејовић као дугогодишња предсједница Независног синдиката новинара један од иницијатора и оснивача Новинарског саморегулаторног тијела, првог у историји новинарства у Црној Гори. Такође да је од 2006. у том тијелу четири године била задужена за праћење и анализу електронских медија и једном мјесечно, са колегом из Вијести, који је пратио штампане медије, на конференцији за новинаре јавно су износили кључне проблеме у кршењу новинарског кодекса а такође на конкретним примјерима указивали на медије који крше Кодекс…“, казали су.

Додају да Пејовић то што је у радном односу са ТВЦГ није спречавало да указује на бројна кршења кодекса у информативним емисијама те куће због чега је често смјењивана, прогањана, јавно прозивана.

„Пејовић се додуше замјерила Савјету и Раонићу објављивањем текста Јад(в)ни сервис у коме је указала и критиковала његову скандалозну одлуку о укидању Одјељења за италофонску сарадњу а такође и подршку коју је добио од Савјета о прекиду сарадње РТЦГ са чланицама те заједнице чије је сједиште у РАИ-Рим“, пише у обраћању.

истичу и да је очигледно по укусу менаџмента није ни досадашња Омбудсманка, редитељка у ТВЦГ Данијела Поповић, чија мишљења, како кажу, често нису била у складу са ставом менаџмента.

„Шансу да буде изгласана није имала ни Славица Крушчић-Васовић, дугогодишња новинарка РТЦГ и предсједница репрезентативне организације синдиката РТЦГ. Такође ни Жарко Божовић, новинар Радија који је доспио је у жижу интересовања јавности када му је забрањено да користи на Радију Уставом загарантовану јотовану варијанту црногорског језика. Омбудсман Бјековић је тада донио мишљење у којем је потврђено да Божовић може да користи јотовану варијанту, односно да је дошло до повреде једнакости у правима и пред законом“.

Поручују да ће то чиме четири члана Савјета правдају спорну, непрофесионалну одлуку да гласају за некога ко, изузев пријатељства са Дрљевићем, ничим не може да буде конкуренција осталим кандидатима за мјесто Омбудсмана остати енигма…

„Јер, очигледно је да ни они ни нелегални генерални директор немају никаву одговорност ни обавезу да било коме објашњавају своје спорне одлуке. Општепознато је да не поштују ни судске уз прећутну сагласност ресорног министарства (гдје на жалост сједи и наш колега) као и бројних институција не само у земљи него и међународних, иначе врло ажурних и гласних када је ријеч И о мање важним питањима“, тврде потписници обраћања.

Ипак, кажу, намеће се питање шта треба да очекују грађани Црне Горе, уколико се тужилаштво буде понашало као до сада, игнорисало не само кривичне пријаве, него и судске пресуде, чиме су озбиљно пољуљани темељи владавине права у Црној Гори.

„На жалост, бројне међународне организације су до сада, својим ћутањем, подржавали евидентно урушавање владавине права и подривање правног система“, закључили су.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *