ИН4С

ИН4С портал

Подршка агрошумарству кроз пројектну активност Универзитета Црне Горе

1 min read

Фото: УЦГ

Обогаћивање постојећих наставних програма на Биотехничком факултету увођењем садржаја из области агрошумарства, као и креирање претпоставки за увођење посебног предмета „Агрошумарство“, кроз размјену искустава, само су неки од циљева недавно добијеног међународног пројекта на којем је партнер Универзитет Црне Горе, односно БТФ.

Овим пројектом промовисаће се и значај агрошумарских пракси и бенефита коју локалне заједнице могу имати њиховом примјеном, као и оспособљавање високошколских кадрова у овој области.

Ријеч је о пројекту „Праксе агрошумарства на Западном Балкану за одрживи развој, слабости и предности“ (Agroforestry practices in West Balkan for sustainable development: weaknesses and strengths – AGROFORWEB).

Пројектни тим БТФ-а који ће радити на реализацији овог пројекта чине доц. др Милић Чуровић, др Јелена Лазаревић и доц. др Ана Топаловић. Они ће сарађивати са међународним партнерима пројекта, а међу њима су Шумарски факултет Универзитета у Београду, Шумарски Универзитет из Софије, Хрватски шумарски институт, Јастребарско и Свеучилиште Јосипа Јурја Стросмаyера из Осијека.

Пројекат је одобрен за финансирање у оквиру Ерасмус + прозива: КА220-ХЕД – сарадња у високом образовању (Cooperation partnerships in higher education).

Професор Чуровић наводи да је област агрошумарства препозната као изузетно значајна, имајући у виду да је и основна предиона компонента Европе по својим карактеристикама у основи агрошумарска.

„Последњих деценија као резултат људских активности и климатских промјена угрожена је стабилност ових екосистема а примјетно је и убрзање деградационих процеса. Ове промјене се огледају у губитку биодиверзитета, деградацији тла, губитака тла и воде. Очекивано је да под утицајем климатских промјена у наредном периоду наведени проблеми буду све израженији. Ово је и разлог због чега ЕУ стратегије назначавају међусекторски, заједнички приступ у рјешавању ових проблема, креирању повезаних информационих система праћења кључних параметара, као и унапређење образовања у областима као што је агрошумарство“, објашњава доц. др Милић Чуровић.

Имплементација пројекта почиње у децембру 2022. године, а трајање пројекта је 24 мјесеца.

Број посјета: 97

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy