Подржали амандман СДП-а да директор АНБ-а има замјеника
1 min read
Чланови Законодавног одбора оцијенили су данас да су амандмани посланика Социјалдемократска партије (СДП), Демократске народне партије и Младена Бојанића и Дритана Абазовића на Предлог закона о Агенцији за националну безбједност (АНБ) у складу са Уставом.
Чланови тог скупштинског тијела разматрали су данас амандмане на Предлог закона о АНБ-у, а посланица СДП-а Драгиња Вуксановић објаснила је да је амандманом предвиђено да замјеника директора АНБ-а именује Влада, на предлог директора Агенције.
Вуксановић сматра да је амандман значајан због новонастале ситуације в.д. стања у АНБ-у, када је претходни директор Агенције поднио оставку.
„Мислим да је, обзиром на значај комплетног безбједоносног система државе, значајно да постоји особа која ће бити замјеник директора АНБ-а и која ће вршити ове послове у случају престанка мандата директора, прије истека времена на које је именован“, објаснила је Вуксановић.
Према њемим ријечима, то се односи на оне ситуације када је доректор АНБ-а спријечен да врши своје дужности и овлашћења.
„Значајно је да замјеник директора АНБ-а не може бити члан политичке странке нити политички дјеловати“, казала је Вуксановић.
Кнежевић, Бојовић и Булатовић сматарју да се новим законом проширује надлежност АНБ да врши безбједносне провјере и друге послове од значаја за националну безбједност на основу других прописа, а не на основу закона, како је то било раније предвиђено.
“Тиме се отвара процтор за одређене злоупотребе”, оцјењују Кнежевић, Бојовић и Булатовић.
Они сматрају да се прикупљањем података од АНБ задире у приватни и породични живот, чија се неповредивост гарантује Уставом и ратификованим међународним конвенцијама о људским правима и слободама.
“Ограничење ових права спада у изузетно осјетљиву материју која се не може регулисати релативним и непрецизним формулацијама, као што је увођење начела сразмјерности између права на приватност и ограничерње тог права из разлога националне безбједности”, наводе Кнежевић, Бојовић и Булатовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

