ИН4С

ИН4С портал

Подсјећање на својеручне записе црногорских митрополита 17. вијека

1 min read

Цетињски манастир

Пише: Горан Комар

Читава страдална историја српског народа обиљежена је трудом за народним јединством. По прилици, свакако, окупљањем у једном државном окриљу када год су народни прваци уочили могућности да најприје сопственом жртвом задобију слободу, ма уз подршку старних политичких чинилаца. Мисли се, свакако, политичку слободу и израз народних тежњи у својој српској држави. Такав је политички покрет предводио свети патријарх Јован (Кантул) на прелому 16. и 17. вијека.

И он му је жртвовао сопствени живот. Окован османским царством наш народ је нашао мало прилика за општенародне устанке какав је Јованов и митрополита Висариона херцеговачког и војводе Грдана, али никада, ни у једном историјском удесу који је тежио геноцидним затирањима Срба (17. вијек, области око Милешеве), није се тај народ поколебао у једном: црквеном јединству коме је сједиште света пећка матица црква. Када су Срби 1597. писали папи у Рим, своју народну паметарницу саставили су побрајањем свих својих династија укључујући зетске и црногорске. И казујући да од свих њих немају остатка који би био њиховим легитимним предводитељем и представником. Зато траже странца. И митрополит Висарион чијим ћеми ријечима отворити овај кратки преглед, заговарао је такав став. Представник куће Болица на чело Црне Горе. Била је та земља отворена за млетачки протекторат и у томе се кретала за Боком која је своје општине остварила још од 1423. године. У њој су се могла јавити различита мишљења и погледи у односу на тачку ослона и високог протектората. Али, никада у њеној историји није доведена у питање органска веза са Српском црквом и њезиним средиштима, међу којима је најпознатије и најчешће помињано пећко.

Током 1689. године митрополит црногорски Висарион (Бориловић), Паштровић по мајци, учинио је својеручни запис који сам и раније објављивао. Он казује да је одређена књига „мене смерена архиејереја цетињскога Висариона“. Како му је пренешена од мјеста Сакдра у назначеној години, а то му је причинило велику и неописиву радост. О околностима помјерања и преношења књиге, говори црногорски митрополит како је царска армија пришла Косову и протјерала Турке и како је пришла до велике цркве Дома Спасова у Пећи коју описује на овај начин: „…архиепископија опште обитељи и пресвијетло сунце које сија и луче испушта по свој земљи српској“. У вријеме турског удара који је нанио велике штете овој светој обитељи, књига је пренешена у Скадар. Одатле је стигла у руке владике Висариона.

У доба овог владике догодио се долазак на Цетиње српског патријарха Арсенија III Чарнојевића. Ево шта о тој посјети казују записи: „Да се зна како божијом милошћу у манастир свети звани Цетиње, дође преосвештени патријарх пећки кир Арсеније, при митрополиту Висариону црногорском и при игуману Сави јеромонаху и клисијарху Тодору и са братством. И ја грешни игуман Василије јеромонах од манастира Добриловине тада приђох с тим старијем на Цетиње и тада даде ми њеове светиње писани на духовно исповједаније на Црну Гору и на приморје и на племена која тко хоће исповједити се у љето 1689“. Казује се како је патријарх пришао са своја четири калуђера: хаџија Василије јеромонах, архиђакон Данило и Викентије и Атанасије даскал и како су стајали четири дана на Цетињу и преко Цуца се вратили у Никшић.

Патријарх Арсеније III

У Книнском пољу, у старој штампаној књизи, сачуван је запис који сјећа на посјету партијарха: „Василије проигуман и јеромонах дошао је 7199 године у Рисан с писанијем патријарха ћир Арсенија пећког поради исповијести. И те године долазио је свети стари до манастира Цетиња, и отуд се вратио у Пећ у патријаршију мјесеца новембра четврти дан“.

У цркви Св. Великомученице Варваре у херцегновском селу Мокрине, чува се антиминс патријарха српског кир Арсенија. Овај предмет сачуван је у цркви и поред намјере да се уништи. За његово спашавање заслужни су госпођа Марија Прлаин и господин Никола Гојковић. Ево шта пише: „Божанствени и свештени олтар Господа Бога и Спаса нашег Исуса Христа освештен благодаћу свесветога Духа; рукодејства же и благословен преосвештеним господином оцем Арсенијем Чрнојевићем православним архиепископом пећким, патријарх же српским и бугарским и прочим православним ва источне цркве грчкога закона при влашћу свесветлејшаго ћесара римског Леополда првог, у љето од Рождества 1692“.

На препису писма партијарха Арсенија Црногорцима, постојали су записи учињени у Боки од тамошњег српског православног свештенства: „Ово преписа из писма патријархова ја грешни поп Вуко у Котор. Да тко што не помисли друго, и би настојник ови за ово писаније капетан Нико Мижевић из Луштице, у љето од Рождества Христова 1692, маја 30. у Котор“.

Српски патријарх је на Цетиње гледао као на свој завичај. Године 1682. учинио је запис о поклону једне књиге цетињском манастиру: „… и приложих ову душеспаситељнују књигу, Минеј мјесеца фервара, светој цркви цетињској, храму Рождества Пресвете Богородице. И тко је одузме од ове свете цркве, да буде проклет и свезан, и да му буде супарница Прсвета Богородица на страшном суду, и нека служи више реченој цркви вјерно и нелицемјерно до издиханија својег. И подписах својом руком у љето од Рождества Христова 1682“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Подсјећање на својеручне записе црногорских митрополита 17. вијека

  1. Sto je najzanimljivije mi preko istorijskih izvora ne mozemo znati ni dali su danasnji montenegrini uopste potomci dukljana. To sto se zivi u cg nije nikakav dokaz. I australijanci zive u australiji pa nisu potomci aboridzana nego evropljana. Mozda su potomci dukljana siptari, mozda hrvata, mozda su jednostavno izumrli kao bogomili. Ne postoje istorijski trag da je to bio neki zaseban narod.Mozda su ih tako nazivali samo stranci, posto oni sebe ocigledo nisu. Zabelezena su slovenska imena vladara, ali ista slovenska imena vladara imaju i rumuni pa nisu sloveni.
    Mnogi pisani izvori govore da u duklji zive srbi, kao i danas. Postoje i ilustracije sa slikama pobede srba u tudjemilskoj bitci u 11 veku. Glavni domaci izvor Ljetipis PD cek ni jednom ne pominje dukljane, a pisan je u baru. Najstariji ali i najopsezniji izvor Porfirogenit, ne kaze da su srbi, ali ni ne spori, ne pominje ih kao zaseban narod, ali ih stavlja medju glave u kojima prica o srbima. Ne postoji slucaj da narodi vise puta menjaju imena svakih 300 godina, jer onaj ko ima identitet, brani ga, tako da je prica o transformaciji dukljani-zecani-crnogorci smejurija.

  2. Sve je ovo za pohvalu, samo kad bi pisac prikazao te dokumente u originalu i linkove na njih. Ovako se prepuštamo mašti i pitamo se jesmo li Srbi, Bugari ili pročim pravoslavni.

    4
    14
    1. Za tebe je ocigledno da nijesi ni Srbin ni pravoslavan, pa se nemoj mijesat u nase srpske rabote. A originalna dokumenta postoje i u manastirima, i u arhivama, koga zanima i ko je istoricar, zna dje su. A to sto vi ne vjerujete ni svojim ocima, pa nas pokusavate ubjedit da Njegos nije bio Srbin, vamane vrijede ni linkovi ni dokumenta.

  3. Нек дукљани понешто прочитају , да није из њихова анти“влашка“ угла о обитавању Срба црном гором , прије сарајлије ….

    16

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net