Подвиг љекара КЦС, извели најтежи порођај на свијету: Трудница са тешком плућном хипертензијом родила здраву дјевојчицу
1 min readУ клиничком центру Србије, први пут у свијету, успјешно је порођена трудница са веома тешком плућном хипертензијом и стентом у главном стаблу лијеве коронарне артерије. Жена стара 24 године родила је здраву дјевојчицу.
У мултидисциплинарном тиму КЦС, који је први пут у свијету довео до успјешног завршетка трудноће код овако комплексне пацијентиње, били су гинеколози-акушери проф. др Снежана Плешинац и др Иван Павловић, анестезиолози др Снежана Митровић и др Мирјана Качар, неонатолог др Вишња Стаматовић и кардиолози др Горица Радовановић и професор др Арсен Ристић.
Породиља је добро, а беба је пребачена у Институт за неонатологију у Београду, и о њој брине др Вишња Стаматовић са својим тимом.
Професор др Арсен Ристић и др Горица Радовановић кажу да су ову пацијентињу лијечили последњих пет година на Клиници за кардиологију КЦС. Због притиска који је веома проширена плућна артерија вршила на најважнији сегмент срчане циркулације, проф. др Владан Вукчевић прије четири године успјешно јој је уградио стент у главно стабло лијеве коронарне артерије. То јој је, уз савремену комбиновану терапију за плућну хипертензију, која је последњих година доступна у Србији, значајно смањило тегобе и продужило живот.
У мултидисциплинарном тиму истичу да је са плућном артеријском хипертензијом трудноћа апсолутно контраиндикована, а ризик да мајка не преживи трудноћу веома висок – између 20 и 40 одсто.
– Упркос детаљним и више пута јасно изнијетим информацијама о високом ризику, наша болесница и њена породица су се одлучили да се не прекине трудноћа – причају љекари.
Ова жена упорна да и поред свега постане мајка, уз гинеколошко-акушерски надзор проф. др Снежане Плешинац и кардиолошког тима, до 32. недеље трудноће стигла је без компликација, пишу Новости
СПРЕМИЛИ И МЕХАНИЧКО СРЦЕ
На дан порођаја притисак у плућној циркулацији ове породиље, према ријечима љекара, био је 165 ммХг, али није било знакова срчане слабости. Порођај царским резом урађен је у операционом блоку Клинике за кардиохирургију, чиме је обезбијеђена максимална безбједност пацијенткиње. Истовремено је омогућено интензивно кардиолошко лијечење као и евентуална примјена уређаја за механичку потпору срчане циркулације (ЕЦМО) у случају развоја тешке срчане слабости, што је главни ризик у тешкој плућној хипертензији.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: