Поглед на море је питање националног поноса
1 min read
Никола Маловић, српски писац из Боке Которске, добитник 10 књижевних награда, један од оснивача Групе П-70, колумниста Недељника од 2012. – објавио је књигу „Бока Которска и Србија“ (Књига комерц), с рецензентским потписом Вељка Лалића. Књига нам из до сада непознатог угла дочарава боје, укусе, мирисе, али и геополитичке слике Медитерана.
Школовани сте писац. Који вам узвик у књижевности узбуркава крв у венама?
Ваљда је то крик среће Ксенофонтових војника: Море! Море! Али бих ја, као Приморац од врсте која хвали море но се држи краја, једнако узвикнуо као и Колумбови морнари: Земља! Земља!
Шта то ново доноси ваша нова књига а да нисмо опазили већ у респектабилном броју од преко 250 колумни Светионик?
Доноси концепт по коме је недопустиво да Србија нема излаз на море. И по први пут доноси синтагму Бока Которска и Србија, јер смо до сада увијек имали Србију и Црну Гору, Црну Гору и Боку Которску, али никада оно што такође јесте органски спој: Боку Которску и Србију.
Читамо да је Бока нелегално припојена Црној Гори пре 75 година, и да се Бока директно ујединила са Србијом 1918?
То прво ваља подвући, да. Потом сазнајемо која су то баш сва мора и које су све земље без мора. Даље – да је први Србин који је опловио свијет био Бокељ, да је највећи познавалац Магелановог мореуза био Бокељ, да је први православац – витез Малтешког реда био Бокељ, да се први српски ратни брод звао „Србија“ и да је имао Бокеља за првог капетана…
Сазнајемо како је то живјети на мору, како је љети, како је зими, како је Иву Андрићу било у Херцег Новом. Читамо о острвима и ртовима, о чудесном путу зачина, јеловнику Бокешке кужине, о обалном говору пуном романизама, о томе како старосједиоци доживљавају туристе.
Читамо и да Црна Гора према Боки гаји колонијалну свест и да је Бока једина географија у којој Срби и даље живе уз море?
Да, то би могла да буде једна од тематских дефиниција овога либра.
Утичете ли на нову стварност Црне Горе вашим интензивним текстовима с веома ретке позиције неког ко на свет гледа с нулте надморске висине?
Свакако опомињем. Нова су времена, и почесто онај ко стоји на нултој надморској, који је у контакту с људима из цијелог свијета на дневном нивоу, боље види него онај ко на брду ак и даље стално стоји.
Како се писац, рођени Которанин а Херцегновљанин, омиљен у Београду и на Приморју, осећа данас у Боки Которској?
Једанаеста сам генерација оних чије су се очи обојадисале у плаво од чуда када су 1694. видјеле море. Чиним све што Андрић у Херцег Новом није: пишем упркос огромној плавој сили која стално на себе жели да скрене пажњу.
Зашто је питање погледа на море питање националног поноса?
Зато што је у праву била Љубица Арсић када је у роману „Икона“ казала: „Земља без мора ништа не вреди“. Као да је наслућивала… Јер, имати поглед на море у државном смислу није само ствар симболичког карактера. Имати поглед на море питање је националног поноса.
Ја имам море у оку сваког дана. Али све моје земље немају.
Извор: Недељник

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Kika hajde malo da brstis lista ugoru ukoliko nije od suse uvenulo,za drugo nijesi,a ti kao nacionalni Crnograc prema Ulcinju ako te braca Sciptari puste,u Bar neces i on je SRPSKI !
U ovom slučaju je pogled na more pitanje nacionalne izdaje. I sprdnje. Ovo nesrećno ništavilo od pisca treba puštit da sanja i mašta i zabavlja nas, toliki je kreten ikompleksirani i maloumni da su njegove fikcije komične do bola. Sanjajte, Srbi, more i dođite na leto da se malo nagledate ljepote crnogorske.
Srpska Boka,srpsko more,more naše oduvek bílo i bice sa ili bez montenegrina zaludjenih.Bravo Nikola.Tako i drugi moraju da zalegnu na svoj nacin,kao pisac što radi oduvek.