ИН4С

ИН4С портал

Показали се као лоши возачи: Возачку дозволу Црне Горе признају свега четири државе

Албанија, Уједињени Арапски Емирати, Аустрија и Луксембург једине су земље које признају возачку дозволу Црне Горе, подаци су Министарства унутрашњих послова Црне Горе. Преговори са многим земљама трају годинама.

Сара Ђоковић из НВО “Алфа центар” указује да је један од разлога и то што су Црногорци препознати као лоши возачи. Да би се та перцепција побољшала Ђоковић сматра да безбједност саобраћаја треба височије позиционирати на љествици друштвених приоритета.

Посљедње четири године у Црној Гори биљежимо раст погинулих у саобраћају. Од почетка ове године забиљежено је 589 саобраћајних незгода у којима је погунуло 11 углавном младих особа што је рекордан број погинулих. Због оваквих података грађани Црне Горе се у ван граница наше државе перципирају као лоши возачи па је тешко постићи споразум са бројним земљама.

„Проблем је што у Њемачкој имамо преко 23 хиљаде наших грађана који тамо живе. Дозвола се признаје 6 мјесеци након тога је могуће продужити још 6 а након тога они морају да полажу практични дио, и то кошта пар стотина еура док се у Италији мора проћи читав процес и то изискује и вријеме и још 700 до 1000 еура. Разлог непостизања споразума до сада са Њемачком је што су се Црногорци показали као лоши возачи, затим број саобраћајних незгода. То нам говори да треба да почнемо да рјешавамо ситуацију у нашој држави како би могли да постигнемо споразуме“, казала је Ђоковић у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе.

Из НВО Алфа центар исичу да број саобраћајних незгода и алармантан број погинулих треба да нам служе као апел да промијенимо начин понашања у саобраћају и да поштујемо саобраћајна правила и прописе.

Ђоковић додаје и да је безбједност саобраћаја ниско позиционирана на љествици друштвенх приоритета у Црној Гори и додаје да треба више радити када је та област у питању.

„Србија има споразуме са већином земаља западне Европе. Ми треба прво да промијенимо ситуацију у нашој држави и да безбједност саобраћаја височије позиционирамо на љествици друштвенх приоритета“, поручила је.

За сада Црна Гора има потписане споразуме са свега четири земље: Албанија, Уједињени Арапски Емирати и Луксембург. Ђоковић напомиње да је Црна Гора прије три године имала потписан споразум и са Сјеверном Македонијом.

Ђоковић додаје да су разговори са Грчком, Шпанијом, Кипром иницирани 2018. и 2019. док је Шведска обавијестила Црну Гору 2018. да њхов закон не познаје закључивање споразуме те врсте осим са земљама ЕУ.

Разлог зашто се у Црној Гори није постигло више Ђоковић наводи и преклапања надлежности, односно, како је казала, то што је за то питање надлежно више министарстава.

Имајући у виду велики број саобраћајних незгода и погинулих из Алфа центра најављују едукативне радионице у средњим и основним школама.

Портал РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net