ИН4С

ИН4С портал

Покренута финансијска истрага против Душка Кнежевића: Да се утврди поријекло имовине

1 min read
Истражитељи су покренули финансијску истрагу против бизнисмена Душка Кнежевића, власника Атлас групе како би утврдили поријекло његово имовине
Knežević

Душко Кнежевић

Истражитељи су покренули финансијску истрагу против бизнисмена Душка Кнежевића, власника Атлас групе како би утврдили поријекло његово имовине.

Како Побједа сазнаје, под лупом је сва покретна и непокретна имовина Кнежевића, а провјеравају се и финансије његових блиских сродника. Финансијска истрага подразумијева и провјеру иностраних банковних рачуна на име Кнежевића и поријекло тог новца.

У случају да истражитељи дођу до доказа да имовина Кнежевића потиче из нелегалних токова, биће затражено да се привремено блокирају непокретности до окончања поступка.

Коначну ријеч даће судови, Виши и Апелациони. То је ред потеза у случају да истражитељи анализом документације о имовини одбјеглог бизнисмена дођу до трага који би указао да поријекло новца не потиче из законитих токова, већ да се ради о финансијским махинацијама с циљем прикривања стварног поријекла имовине, пише Побједа.

Против Душка Кнежевића, који се налази у Лондону, Специјално државно тужилаштво води неколико истрага у којима је означен као организатор криминалних група, које су нанијеле вишемилионску штету државном буџету.

Њега Тужилаштво терети да стоји иза низа незаконитих радњи у које су умијешани и његови дугогодишњи сарадници који су били на руководећим позицијама у Инвест Монтенегро банци и Атлас банци и његовим фирмама.

Осим Кнежевића, на оптужници су се нашли бивши извршни директор Инвест банке Монтенегро Зоран Николић и некадашњи члан одбора директора те банке Предраг Дашић, извршна директорица Глобал карбона Биљана Башовић и дугогодишња Кнежевићева сарадница Бранкица Башовић. Виши суд још није заказао разматрање оптужног акта, али ће то бити урађено у законском року.

Та институција оптужницу против Кнежевића и његових саучесника може да потврди, врати на допуну или евентуално обустави истрагу у случају да процијени да Тужилаштво није понудило довољно јаке доказе за оптужбе које се стављају на терет овој групи.

Истрагом је утврђено да су Кнежевић, Николић, Дашић, Бранкица и Биљана Башовић, како се основано сумња, дјеловали од 2008. до 2017. године, а спорни послови су ишли преко Глобал карбона и та компанија је оштећена за 1,9 милиона еура. Оснивач те фирме је Инвест банка Монтенегро.

Кнежевић ће морати да се суочи и са оптужбама око издавања гаранције за Атлас банку од 12,5 милиона еура у случају који је познат као Каспија. Одбјегли бизнисмен је узео 12,4 милиона еура од власника Каспије проперти за продају хотела Принцес, али до финализовања овог уговора никад није дошло. Кнежевић је узео милионе, а новац није вратио банци.

Тужилаштво у овом случају има правоснажну нагодбу са окривљеним Ђорђем Ђурђићем који је признао кривицу и пристао да одлежи шест мјесеци кућног притвора. Самим признањем Ђурђића у овом случају затворен је круг око Кнежевића и прикупљени докази о спорном послу.

Душко Кнежевић, је под посебним „третманом“ тужилаштва, јер је покренуо лавину разоткривања криминално-корупционашких афера у којима учествује сам врх режима. Почев од „Афере Коверта“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy