Покренута кампања за борбу против рада на црно и високе стопе ПДВ-а
1 min readНагомилани проблеми привредника из фризерско-козметичке индустрије нарасли су до мјере да пријете одрживости њиховог пословања и траже хитну реакцију и подршку надлежних, оцијењено је на састанку замјенице предсједника Одбора за дјелатности фризерских и козметичарских услуга при Унији послодаваца Црне Горе (УПЦГ) Виолете Вукомановић са извршном директорицом Занатске коморе Црне Горе (ЗКЦГ) Сањом Ђуровић и секретаром Савеза фризера и фризерских клубова Црне Горе (СФФКЦГ) Виктором Вукадиновићем.
Учесници састанка су договорили да ће приоритет њиховог даљег, заједничког рада бити борба против сиве економије и рада на црно, као и инистирање да се кроз наставак пореских реформи обезбиједи смањење стопе ПДВ-а за ову индустрију.
Чланови одбора су навели низ примјера из праксе који говоре да је рад оних који послују легално, у складу са законом, изложен честим контролама надлежних инспекцијских служби, за разлику од учесника сиве зоне – фризера и козметичара који нису регистровани, али потпуно неометано обављају економске активности и остварују приходе лишене било каквих дажбина.
Осим што би требало да буду значајни за државу с аспекта убирања пореза, припадници тог неформалног сектора представљају и нелојалну конкуренцију свим регистрованим послодавцима у овој индустрији. Имајући то у виду, донијет је закључак да се упути иницијатива за састанак са представницима надлежних министарстава, инспекција и локалне самоуправе како би се наведени проблеми додатно сагледали, те за њих пронашла адекватна, конкретна рјешења везано за сузбијање рада на црно.
Такође, апострофирана је потреба за што скорије усвајање Закона о измјенама и допунама Закона о занатству којим би, између осталог, био прописан начин стицања звања мајстора за фризере или козметичаре, што би увело ред у ту област и укратило могућност појединцима да по стицању формалног образовања обављају послове за које нису адекватно оспособљени и квалификовани, наводи се у саопштењу Уније послодаваца.
На састанку је оцијењено да стопа ПДВ-а превисока и као таква оптерећује легално пословање, док оне који раде у сивој зони додатно дестимулише да се региструју и пређу у формалне токове. Као примјер може послужити добра пракса присутна у одређеним земљама ЕУ и региона гдје висина ПДВ-а за занатску дјелатности у просјеку износи од 7% до 9%.
Смањењем стопе ПДВ-а ствара се вишеструки ефекат који резултира смањењем рада на црно, растом броја регистрованих субјеката, проширењем пореског обухвата и повећањем буџетских прихода по том основу.
Састанак је ззакључен оцјеном да је интерес привреде, друштва и државе да се сива економије може елиминисати до мјере могућег, као и да је потребно подржати привреднике који послују у складу са важећим прописима и законима Црне Горе и својим пословањем доприносе заједници и кроз плаћање пореза обезбјеђују не мале буџетске приходе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: