ИН4С

ИН4С портал

Покрет Напријед: Министарство и Влада да повуку одлуку о плаћању боравка у дневним центрима

Покрет Напријед позива ресорно министарство и Владу да повуку одлуку о плаћању боравка у дневним центрима за особе са сметњама у развоју и да посебну пажњу посвете управо овим категоријама становништва које су најугроженије и најдискриминисаније.

– Црна Гора као држава мора учинити све да им олакша живот и на тај начин покаже да је спремна да стане иза сваког свог грађанина, а нарочито оних којима је помоћ и подршка најпотребнија – саопштили су из Покрета Напријед.

Одлука Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије да уведе обавезу плаћања боравка у дневним центрима наишла је на огорчење родитеља дјеце са сметњама у развоју, саопштили су из Покрета Напријед.

Овом одлуком одређена је цијена сата проведеног у дневном центру од 1,80 еура, од које ће корисници плаћати пет одсто, односно девет центи по сату.

На овај начин, дјеца са сметњама у развоју и њихови родитељи долазе у још незавиднији положај јер, умјесто да им олакша живот, држава им намеће додатне обавезе. Сматрамо да ће поменути износ, ако остане на снази, временом бити већи, што ће додатно утицати на ова лица и њихове породице које би тај новац могле употријебити на други начин – казали су из Покрета Напријед.

Истичу да на исти проблем наилазе и особе са инвалидитетом.

– Право на личну инвалиднину спада у домен основних материјалних давања из социјалне заштите појединца и, као такво, не може бити приход и основ по ком се лице са инвалидитетом обавезује да плаћа социјалну услугу. Овакав однос државе према најрањивијим категоријама становништва отвара и питање да ли је циљ власти да унаприједи квалитет живота ових лица или да кроз овакве намете пуни државни буџет – наводе из Покрета Напријед.

Како су истакли, Држава је дужна да, кроз рад дневних центара, омогући заштиту, промоцију и унапређење права дјеце и омладине са сметњама у развоју, њихову социјализацију и интеграцију у заједницу, едукацију и оспособљавање за што већу самосталност у дневним активностима, те стицање вјештина неопходних за свакодневни живот.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *