Полицајци немају редовне љекарске прегледе и контроле психичког стања
1 min readУ Одјељењу безбједности Котор не спроводе се редовни љекарски прегледи, нити контрола психичког стања полицајаца у одређеним интервалима, установио је Заштитник људских права и слобода, односно Национални превентивни механизам (НПМ) након ненајављене посјете овом Одјељењу.
“Сагледавајући испуњеност раније датих препорука тиму је саопштено да нијесу имали инцидентних ситуација у претходном периоду које би захтијевале психолошку припрему или евентуално подршку након неке акције. Такође, као што је НПМ раније установио, не спроводе се редовни љекарски прегледи, нити контрола психичког стања полицајаца у одређеним интервалима, зависно од позиције на којој се налазе. Заштитник као НПМ истиче да је битна подршка како психолошка, која може бити индивидуална, тако и од колега и надређених, који ће препознати проблем код колеге”, наводи се у извјештају НПМ-а, пишу Дневне новине.
Због тога је констатовано да није испуњена раније дата препорука да се након инцидентних ситуација обезбиједи психолошка подршка полицијским службеницима.
У которском Одјељењу безбједности систематизацијом је предвиђено 51 мјесто док је попуњено 44, а службеници су тренутно преоптерећени посебно усљед проблема са корона вирусом, наводи се у извјештају.
Тим НПМ-а посјетио је ОБ Котор 20. октобра текуће године, а обилазак је био ненајављен. Овај тим је утврдио да нијесу испоштоване раније дате препоруке да се преиспита потреба за додатним запошљавањем службеника.
Од раније датих препорука испуњене су сљедеће: обезбијеђено је адекватно природно освјетљење у просторијама за задржавање, електрични ормар је обезбијеђен и закључан, прибављена је опрема за рад прилагођена временским условима.
Од почетка године до 20. октобра средства принуде коришћена су у шест случајева.
“У сваком појединачном случају сачињена је забиљешка о употреби средстава принуде, која је достављена надлежном старјешини на оцјену и даље поступање и свака је оцијењена као оправдана”, стоји у извјештају.
Констатовано је да се регистри воде уредно, а наводи се да је од почетка године до дана посјете укупно 184 лица лишено слободе, а задржано 41 лице.
Када је ријеч о обавјештењу о правима задржаног лица, увидом у изузете досије задржаних лица утврђено је да се у сваком случају не констатује у обрасцу који је предвиђен за потврђивање пријема Информативног листа никаква констатација у вези са пријемом (“одбио да прими”, односно “потпис задржаног лица” уколико је прихватио да прими).
“Чиме се не може јасно утврдити да ли је лице упознато са својим правима”, наводи се у извјештају.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Само јаке личности остају чиста образа.Њима не треба љекарско.Наравно,осталима да.