Полиција чува пет свједока у предметима СДТ-а
1 min readЦрногорска полиција спроводи мјере у пет програма заштите свједока, према пет особа, у предметима који су у надлежности Специјалног државног тужилаштва (СДТ).
Ту информацију садржи Владин прилог за извјештај Европске комисије о Црној Гори.
По подацима Управе полиције, а сходно надлежностима које су дефинисане Законом о заштити свједока, током 2023. године спровођене су мјере заштите у пет програма заштите свједока, према пет особа, у предметима који су у надлежности СДТ, наводи се у владином прилогу за извјештај Европске комисије о Црној Гори.
Од тих предмета, два програма заштите спроводе се у сарадњи са партнерским службама.
Како се додаје, према подацима СДТ-а, од јануара до децембра прошле године за кривична дјела организованог криминала поднијето је 38 пријава против 221 познатог пунољетног учиниоца, што је више од 14 одсто од укупно 1.490 пријављених пунољетника.
Прилог Владе Црне Горе за извјештај Европске комисије о Црној Гори усвојен је на посљедњој сједници, пренио је Спутњик.
У поглављу које се односи на биланс остварених резултата у борби против организованог криминала, у поређењу са 196 пријављених у 2022. години констатовано је повећање од 12,75 одсто, а у поређењу са 2021. (када је било пријављених 127), па је евидентно повећање броја пријављених од 74,01 одсто.
У истом периоду, у 25 предмета донијете су наредбе о спровођењу истраге као и 23 наредбе о проширењу истраге против 162 особе. Како подјсећају, оптужнице су подигнуте у 28 предмета против 216 физичких и два правна лица.
У предметима везано за организовани криминал донијете су наредбе о спровођењу истраге и оптужнице против више политички експонираних, међу којима су вршилац дужности помоћника директора Сектора за борбу против криминала Управе полиције и предсједника општине Будва.
Наведена су и имена бившег директора Управе полиције и савјетника предсједника Црне Горе за одбрану и безбједност, бившег директора Управе полиције као и неколико полицијских службеника.
Од јануара до децембра 2023. године покренуте су и финансијске истраге у девет предмета и донијете двије наредбе о проширењу финансијске истраге које су покренуте у ранијем периоду, против 88 особа.
„Сходно чл.30 Закона о специјалном државном тужилаштву, формирано је укупно девет Специјалних истражних тимова у сложенијим предметима, а сходно чл.15 Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, у сложеним предметима у којима се спроводи финансијска истрага формирано је укупно пет финансијских истражних тимова“, наводи се у владином прилогу за извјештај ЕК.
Од јануара до априла ове године покренуто је пет финансијских истрага против 29 особа.
У 97 предмета против криминалних група 775 окривљених
Према подацима судства када је у питању борба против организованог криминала, у извјештајном периоду Виши суд у Подгорици је имао у раду 97 предмета против 775 окривљених (695 физичких и 80 правних лица).
Истиче се да је од 15. јуна 2023. до 1. априла 2024. ријешено десет предмета (37 особа).
Према подацима Управе полиције, током 2023. у Црној Гори нијесу регистрована кривична дјела против живота и тијела као посљедица сукоба организованих криминалних група (ОКГ), што из Владе виде као резултат доброг оперативног рада и интензивираних полицијских активности. Специјалном државном тужилаштву поднијето је седам кривичних пријава и допуна кривичних пријава, због кривичних дјела из ове области.
Пријављено је и 39 особа, од којих су 22 означена као чланови високоризичних ОКГ, а међу пријављенима су и два полицијска службеника.
Процесуирани су починили 52 кривична дјела од којих се 13 односе на кривична дјела која су усмјерена против живота и тијела, а 39 на чланство у криминалној организацији.
Раде на расвјетљавању убистава
Наглашавају да је у вези рата кланова ухапшено 15 особа, од којих је једна означена као члан ОКГ, док се седам процесуираних већ налази у Управи за извршење кривичних санкција због извршења других кривичних дјела.
„Поднијете кривичне пријаве и извјештаји као допуне резултат су наставак активности у пет криминалистичких истраживања из ранијег периода, с циљем расвијетљавања свих чињеница и процесуирања свих лица која су у тим активностима учествовала. Лица процесуирана овим кривичним пријавама се терете да су као саизвршиоци, подстрекачи или помагачи учествовали у убиствима чланова супротстављених криминалних група током 2020. и 2021, када је њиховим откривањем процесуиран један број припадника криминалних организација, који су директно или индиректно били укључени у извршење ових убистава“, додају у владином прилогу за извјештај Европске комисије о Црној Гори.
У односу на дјеловање двије организоване криминалне групе „Кавачи“ и „Шкаљари“, током претходне годие процесуирано је девет особа означених као наводни припадни „шкаљарског клана“ и 18 као припадници криминалне групе „Кавач“, од којих је једна особа регистрована као вођа ове криминалне групе.
Блокирана новчана средства и одузета имовинска корист
Подаци СДТ-а показују и да је у пет предмета у Специјалном државном тужилаштву блокирано укупно 6.187.129,48 еура код пословних банака.
У периоду од 1. јануара до 31.децембра 2023. године у СДТ-у је формирано осам предмета на основу обавјештења о сумњивим трансакцијама и на основу наведених обавјештења блокирано је код пословних банака у Црној Гори, укупно новчаних средстава у износу од 7.774.405,27 еура.
До априла 2024. у три предмета у СДТ-у блокирано је укупно 1.394.000,00 еура код пословних банака.
У истом периоду, како закључују, у СДТ-у је формирано три предмета на основу обавјештења о сумњивим трансакцијама, и сходно члану 89 ст.2 ЗКП-а, на основу наведених обавјештења блокирано је код пословних банака у Црној Гори укупно 1.182.000,00 еура.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: