Полиција нема приступ и не обезбјеђује депо Вишег суда
1 min readСлужбеници Управе полиције – Одсјека за обезбјеђење објеката и дипломатско – конзуларних представништава, а који су ангажовани да унутар објекта створе услове за безбједан и несметан рад унутар зграде Вишег суда, не врше обезбјеђење депоа Вишег суда, нити имају приступ просторијама и кључевима од просторија депоа, саопштила је Управа полиције.
Како наводе у реаговању, службеници Управе полиције, обезбјеђују унутрашњост правосудних органа у Његошевој улици у Подгорици (у којој се налазе просторије Вишег суда, Врховни и Апелациони суд Црне Горе), у циљу стварања несметаних услова за рад и безбједног боравка штићених личности, првенствено из разлога што је у тој згради сједиште Предсједнице Врховног суда, која је по Одлуци Владе Црне Горе штићена личност.
Подсјећају да су Законом о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима из описа полицијских послова избрисане одредбе које се односе на обезбјеђивање услова за несметан рад судова, државног тужилаштва и одржавања реда у тим органима.
„Такође, у смислу прелазног законског рјешења, чланом 58 Закона о измјенама и допунама Закона о унутрашњим пословима, којим је додат и члан 125б закона, прописано је да ће: „Услове за несметан рад судова, државног тужилаштва и одржавања реда у тим органима обезбјеђивати Полиција до 1. јула 2015. године“, поручују из полиције.
Напомињу и да у посебној глави Закона о судовима чланови 68-73 прописују шта обухватају послови обезбјеђења лица, имовине и објеката судова, ко их и на који начин обавља, а такође је и чланом 95 овог закона прописано да ће ти послови почети да се обављају од 1. јула 2015. године.
Закон о државном тужилаштву, како наводи полиција, такође регулише послове обезбјеђења њихових објеката и просторија на начин како се обезбјеђују и судови.
„Послове обезбјеђења лица, имовине и објеката судова врше запослени у суду или тужилаштву на пословима обезбјеђења или правна лица овлашћена за обављање послова заштите и обезбјеђења“, поручују из Полиције.
С обзиром на наведену измјену нормативног оквира, Управа полиције је, како кажу, више пута иницирала састанке у циљу имплементације законских норми уз предлоге да се престане са обезбјеђивањем свих тужилачких и правосудних органа на територији Црне Горе, те да се у коначном формира судска полиција сходно наведеним одредбама.
„Иако су створени законски предуслови за формирање судске полиције, надлежне институције до данас нису имплементирале законске одредбе из тачке 1, а Управа полиције није престала да физичким присуством унутар објеката и уз употребу техничких средстава, само обезбјеђује услове за несметан рад судова и тужилаштава, као орган чији је основни посао заштита живота и личне безбједности грађана и имовине иако у прописима којима се уређују полицијски послови, није експлицитно наведено и обезбјеђивање правосудних органа“, саопштила је Управа полиције.
Понављају да службеници полиције физичким присуством обезбјеђују услове за несметан рад судова и тужилаштава на територији Црне Горе (19 судских и 15 тужилачких објеката на територији Црне Горе).
„На обављању ових послова и задатака, који се врше са циљем обезбјеђења услова за рад у судницама и тужилаштвима, заштите судија и тужилаца и одржавања реда током суђења, ангажовано је око 60 припадника Управе полиције“, закључује се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: