Полицији хитно недостаје око 400 службеника, дугорочно и до 1.000
1 min readУправу полиције годишње напусти између 150 и 200 полицајаца, а запосли се око 50 свршених полазника Полицијске академије. То су подаци из Владиног документа објављеног прије два мјесеца, а у којем је кадровско стање у полицији оцијењено као забрињавајуће. И јесте, ако се у озбир узме да је у Црној Гори више пензионисаних него нових полицајаца. Уз то, процјењује се да полицији ургентно недостаје око 400, а дугорочно још најмање хиљаду службеника.
Од укупног броја полицајаца, које Црна Гора има, чак 75 одсто је старости између 40 и 67 година. Годишње, униформе скине и до 200 њих, а обуче свега 50 оних који су завршили Полицијску академију. То су подаци који забрињавају још више ако узмемо у обзир период који слиједи.
Павле Ћупић из Грађанске алијансе каже да у некој релативно скоријој будућности ће велики дио њих испунити услове за пензију и сад се говори о неких хиљаду до хиљаду и по, до скоро двије хиљаде људи који недостају у УП.
„Оно што је чињеница да и ми и ЕК констатује у својим извјештајима јесте да имамо мањак граничне полиције, али имамо такође и недостатак оних који раде на тешким пословима, као на примјер на финансијским истрагама, спровођењу мјера тајног надзора и слично“, објашњава Драгана Јаћимовић, пише РТЦГ.
Из полиције су нам саопштили да је већи број њихових колега искористио повољније услове за одлазак у пензију, а које им је омогућио, како кажу, нови закон о унутрашњим пословима.
„Питање је колико се уствари наш систем припремио на то. Ми смо у претходном периоду имали једну конкретну мјеру, када је УП повећала број мјеста за упис на Полицијску академију, раније је био 60, а 2022. повећали су на 90 мјеста. Тако да је да кажем нека конкретна мјера за повећање предузета“, каже Јаћимовић.
Ипак, сада имамо толико упражњених мјеста, да их нијесу успјели попунити ни млади полицијски кадрови који су у међувремену запослени. Да ће предузети конкретне активности на рјешавању тог проблема најављују из МУП-а и Управе полиције. Подсјећајући да су јуче уручена рјешења полазницима 14 генерације Полицијске академије.
„А гдје нам је 15-та генерација која је такође завршила у јулу, значи све то иде много спорије и јако би се убрзале ствари, уколико би се тај закон промијенио. Па ми за наредних 10 година не можемо да надомјестимо само тај кадар који ове године одлази, а гдје је онај који ће отићи наредне или за двије године, три“, истиче Снежана Кадовић руководитељка одјељења за међународну сарадњу и односе с јавношћу Полицијске академије.
Док из полиције истичу да је ове године на Полицијској академији примљено дупло више полазника, проблем је, поручује Кадовићева и трајање полицијске обуке.
„Та дјеца проведу код нас двије године, а то није довољно брзо и није просто бројка довољна да би изашли у сусрет, односно да бисмо помогли Управи полице и МУП и самим тим читавом безбједносном сектору државе, да се ишколује и да се надомјести тај недостајући полицијски кадар, јер ако имате једну Француску у којој обука траје годину дана, не видим зашто Црна Гора не би могла да ради по истом принципу“, каже Кадовић.
У овом тренутку имамо 3.750 полицијских службеника, док је важећим правилником у Управи полиције систематизовано 5.377 радних мјеста за полицајце. Јасно је да се мора брзо реаговати.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: