ИН4С

ИН4С портал

Политика: О чему је Лавров причао с Раковићем

1 min read

Председник Александар Вучић даје исправне аргументе о КиМ, али западњаци то не прихватају, поручио је шеф руске дипломатије у разговору с Александром Раковићем

Док се српски народ од НАТО јастребова проглашава за геноцидан и спочитава му се да подржава тероризам, разумевање за жртве и патње српског народа на Косову и Метохији поново стижу из Москве. Претње политичког Запада санкцијама које стижу због оружаног сукоба у Бањској нису само последица културолошких разлика већ и двоструки стандарди и цинизам на чему се темељи западна политика последњих неколико векова. Сада се види да је била и више него паметна политичка и геостратешка одлука председника Србије Александра Вучића да Србија не уведе санкције Руској Федерацији, јер рат у Украјини се не може посматрати кроз црно-белу призму. Нити је рат почео пре годину и по дана нити ће се рат, упркос великој пропаганди, завршити у спаљеној Москви, што прижељкују неки кругови на Балтику и с друге стране Ламанша.

Председник Русије Владимир Путин је у јеку озбиљних напада на Србију и када се поново Београду прети санкцијама рекао да је српски народ могуће уништити, „али га је немогуће сломити”. „Много пута сам чуо: ’Морамо да извршимо притисак на њих, то је слаба карика.’ Таква је филозофија. Зашто тачно треба срушити Србе? Да будем искрен, не знам. Штавише, у отвореним разговорима с појединим лидерима док смо још били у нормалним односима, рекли су ми: ’Морамо да појачамо притисак.’ Питао сам зашто и није било одговора. Управо тако, усталила се таква филозофија, парадигма, треба да одлучимо овако – да додамо притисак”, рекао је Путин на Валдајском форуму говорећи о политици Запада према Србији, преносе РИА Новости.

Објаснио је оно што сваки просечан становник Балкана зна, да Срби нису такав народ, није таква историја, другачија је култура. „Можда ћу рећи тешку ствар: њих је могуће уништити, али их је немогуће сломити и потчинити. Запад ово не разуме. Али надам се да ће пре или касније доћи до разумевања ове компоненте и у европској и у глобалној политици уопште – доћи ће до схватања да је ипак конструктивније да преговарају уместо да покушавају да изврше притисак на њих”, приметио је Путин. То су најважније политичке поруке за Балкан које су се чуле на 20. годишњици конференција „Валдај клуба”, одржаној од 2. до 5. октобра у Сочију. „Валдај клуб” се сматра „руским Давосом” и окупља научнике, дипломате и економисте из читавог света. На свакој годишњој конференцији Валдај клуба учесницима се обраћа Владимир Путин.

Научни саветник Института за новију историју Србије др Александар Раковић је, као експерт „Валдај клуба”, на овој конференцији разговарао с председником Русије Владимиром Путином, министром спољних послова Сергејом Лавровом, а говорио је и на сесији о појмовима „руске цивилизације” и „православне цивилизације”. У оквиру пленарне сесије на којој је наступио Путин, Раковић га је упитао за мишљење о руско-српским односима, положају Срба на Балкану и о томе да ли су Срби и Руси мета због православне вере. Раковић за „Политику” каже да је питање унапред послао, а тиме што је Путин дао одговор, то значи да је хтео да пошаље снажну поруку и Србима, али и политичком Западу.

Путин је одговорио да је чињеница да су Србија и Русија мете Запада и да је то сасвим видљиво. Руски председник је указао на то како је Русија почетком деведесетих хтела да отопли односе са Западом, али да је Запад на то узвратио само лошим, и то без оклевања – подршком сепаратизму и тероризму на Кавказу. Притом, казао је Путин, Запад посеже само за силом и санкцијама, без икакве намере да се дође до компромиса. Александар Раковић каже је имао част да разговора и са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом.

На његово питање како коментарише политички и војни развој прилика у бившој Југославији и све јаче западне притиске на Србију, Републику Српску и Србе у Црној Гори, Лавров је одговорио да су Срби народ са славном историјом, а да дупли стандарди према Србима и Русима показују лош однос Запада према православним Словенима. Када је реч о Косову и Метохији, Лавров је казао да председник Србије Александар Вучић даје исправне аргументе, али да западњаци то не прихватају. Лавров је додао како Запад користи жељу Србије да уђе у Европску унију да би на њу вршио притиске. С тим у вези, Лавров је нагласио да ће Русија остати пријатељ Србији чак и ако Србија уђе у Европску унију, али да постоји могућност да се Србији наметне да не буде пријатељ Русији, јер ће морати да се спроводи политика која је утврђена у Бриселу.

Лавров је поручио да је на Србији да одлучи којим ће путем ићи, али да треба имати у виду да само Турска преговара о приступу у Европску унију дуже од Србије и да се треба упитати зашто је тако. Када је реч о Републици Српској, Лавров је подвукао да председник Републике Српске Милорад Додик ради на одбрани Дејтонског споразума, а упркос томе Запад га сматра реметилачким фактором, јер Запад не поштује дејтонско устројство Босне и Херцеговине. Нагласио је да се Запад понаша као да је у „лову” на Милорада Додика. Занимљиво је да је Лавров рекао и да је с Милом Ђукановићем био пријатељ док бивши председник Црне Горе није постао оружје русофобије, а био је јасан и да појам „западни Балкан” само служи да покаже како је Балкан својина Запада.

Владислав Јовановић: Никада у миру нисмо били део војног савеза

Бивши министар спољних послова СР Југославије Владислав Јовановић каже да је председник Путин детаљније и продубљеније разрадио питање поштовање међународног јавног права. За „Политику” каже да је истовремено сматрао за потребно да Србију подржи на индиректан начин тиме што би предочио западним земљама да је она кроз историју показала да је тврд орах и да се они варају ако мисле да могу притисцима и неким другим претњама да је скрену с пута независности.

„То је нешто што је у складу с нашим традиционалним политичким ставом да је Србија у модерној историји била независна и ту независност је бранила и обнављала и онда када је то била угрожавана. Што је важно, што председник Путин није рекао, а измиче многим државницима и политичарима у свету да Србија у време мира никада није била чланица ниједног војног савеза. Само за време рата и ради припремања за ослобођење земље”, каже Јовановић.

Додаје да је Путин то урадио и због интереса Русије, да подсетио да Запад који се анђеоски представља да је заштитник вредности међународног права, да су у односу на Србију. „Традиционално, већ деценијама Запад се понаша с позиција силе игноришући међународно јавно право.

Путин је то другим речима ставио до знања. И то је нешто што користи Москви јер у овом тренутку треба да отопи тај улепшани изглед који Запад о себи представља у случају Украјине, а истовремено да подржи Србију, јер на други начин када је Русија у питању то није могуће. Реч је о принципијелној подршци одбацујући сваку могућност да би Србија могла да буде лак плен ако би се притисци повећали и истовремено да охрабри Београд да настави с традицијом очувања своје независности као модерне државе последњих више од 200 година.

Мислим да је то једна вешта изјава и није дала повода Западу да пребацује Русији икакве зле намере, а с друге стране, Запад је прозвала за оно што су досад радили и што раде и данас. Путин их је упозорио да не треба да имају илузије да би Србију могли да оборе на колена с обзиром на политичку традицију”, закључује Владислав Јовановић.

Политика 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net