Политико: Врховни суд САД би могао да укине право на абортус

Са ранијих протеста, фото: Shutterstock
Врховни суд Сједињених Америчких Држава (САД) могао би да укине право на абортус дато пресудом Ро против Вејда из 1973, објавио је Политко који је имао увид у нацрт одлуке Врховног суда.
Ако Врховни суд укине пресуду из 1973, то ће значити да у око половини савезних држава неће бити дозвољен абортус.
Ипак, није јасно да ли је нацрт одлуке у који је Политико имао увид коначан, или је подложан измјенама. Врховни суд би своју одлуку о томе требало да саопшти у јуну или јулу ове године.
„Ро против Вејда је погрешан од почетка“, пише у нацрту који је потписао судија Семјуел Алито, један од шесторице конзервативних судија у Врховном суду. Троје судија је либерално, преносе Вијести.
У нацрту пише да, суштински, не постоји уставом загарантовано право на абортус, те да ће савезне државе имати више овлашћења да ту област регулишу, односно забране абортус.
„Сматрамо да пресуда Ро против Вејда треба да буде поништена“, пишу судије позивајући се на пресуду из 1992. којом се потврђује да је право на абортус уставно право, али се државама дјелимично дозвољава да уводе неке рестрикције.
„Вријеме је да уважимо Устав и да одлучивање о абортусу вратимо народним представницима“.
Портпаролка Врховног суда није потврдила да ли су наводи Политика тачни.
Полтико је навео да је редакцији једна особа, добро упозната са случајем, доставила копију нацрта одлуке. Наводи се и да су судије разговарале о поништавању права на абортус још у децембру прошле године, те да је петоро (од девет) гласало за, а да је судији Семјуелу Алиту припало да писаним путем образложи одлуку.
Овај извјештај објављен је у тренутку када неколико савезних држава, које воде републиканци, покушава да забрани абортус и прије одлуке Врховног суда. Критичари таквих политика кажу да ће највеће посљедице сносити сиромашне жене, које неће имати средстава да прекину трудноћу у некој другој држави.
Питање абортуса у Америци мобилише бираче са обје стране политичког спектра.
Анкета коју су радили АП и НОРЦ у децембру 2021. показала је да демократе у већој мјери него раније желе да заштите право на абортус и да то виде као један од приоритета владе. Показало се и да већина сматра да абортус треба да буде легалан у већини случајева. Ипак, има и оних који мисле да абортус треба забранити послије првог тромјесјечја.
Судија Алито у нацрту пише да суд не може да предвиди како ће јавност реаговати на одлуку, али да то и не треба да ради.
„Не можемо дозволити да на наше одлуке утичу спољни фактори, као што је брига како ће јавност реаговати“.
Лидери демократа у Конгресу, Ненси Пелоси и Чак Шумер, у заједничком саопштењу су оцијенили да је, ако је извјештај тачан, „Врховни суд на путу да уведе највећу забрану у протеклих 50 година, за све Американце, не само за жене“.
Конзервативци, попут државног тужиоца Мисисипија Лина Фича, поздравили су овакву потенцијалну одлуку Врховног суда и рекли да чекају званични исход.
Мисисипи је једна од држава која жели да забрани абортус и чији се аргументи разматрају пред Врховним судом.
Није могуће унапред знати каква ће бити одлука Врховног суда, али појединим стручњацима наводи Полтика дјелују аутентично.
Адвокат Нил Катјал, који је радио за пензионисаног судију Врховног суда Стивена Брејера, написао је на Твитеру да му нацрт дјелује легитимно.
„Бројни су знакови да је ово мишљење легитимно, такву дужину и дубину анализе би било тешко лажирати. Пише да је аутор судија Алито, и дефинитивно звучи као он“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

