ИН4С

ИН4С портал

Пољаци нису хтјели Русе па умјесто гаса од САД добили само – папир

"Према новом уговору, америчка компанија "Венчер глобал ЛНГ“ требало би да годишње испоручи два милиона тона течног природног гаса", предочио је шеф пољске компаније Мачеј Вожњак.
Амерички танкери

амерички танкери. Фото: Спутњик

Тамо гдје је цијена нечега чак за трећину нижа од конкурентске јасно је да ту нема економије. Чиста политика. Као са америчким гасом Пољској. Једини је проблем што је Варшава досад тај гас видјела углавном на папиру, пише Спутник.

Уговора не фали, недостаје само гас. Пошто је прије годину дана пољско државно гасно предузеће ПГНиГ потписало први средњорочни уговор на пет година о увозу течног гаса (ЛНГ) из САД, та компанија је управо саопштила да је ставила параф и на двадесетогодишњи споразум са Американцима.

Саопштења да је у ових годину дана пристигао неки танкер у Пољску није било, али, очигледно задовољни досадашњом сарадњом, Пољаци су ријешили да потпишу и дугорочни споразум. У Пољску је до сада, и то почетком јуна прошле године, стигао један једини танкер са америчким течним нафтним гасом.

„Према новом уговору, америчка компанија „Венчер глобал ЛНГ“ требало би да годишње испоручи два милиона тона течног природног гаса“, предочио је шеф пољске компаније Мачеј Вожњак.

„Знам да сте изненађени, али тако ми водимо посао“, похвалио се Вожњак. А за хвалу би требало да буде ставка да ће амерички течни нафтни гас бити 30 одсто јефтинији од руског гаса, а и трошкове транспорта треба да сноси продавац.

Вожњак је очигледно овога пута хтео да предуприједи спекулације како су Пољаци преплатили амерички гас, какве су биле послије потписивања прошлогодишњег уговора јер је на то упућивала чињеница да у саопштењу није било помена о цијени гаса.

Коментаришући нови дугорочни уговор Пољака и Американаца, председник Скупштине Удружења за гас Србије Војислав Вулетић је прије свега указао на чињеницу да САД имају мале капацитете за производњу течног гаса и да је то и разлог што је уговор склопљен само на два милиона тона.

„То је отприлике 3,2 милијарде кубних метара гаса годишње, што је количина која Пољској није довољна и, хтјела – не хтјела, она мора да увози гас из Русије“, објашњава за Спутњик Вулетић.

У којој мјери је ријеч о томе да су америчке количине недовољне најбоље говори податак да су годишње потребе Пољске за гасом око 16 милијарди кубних метара.

Он, међутим, указује и на другу чињеницу. Прије годину ипо дана Пољаци су добили један танкер од Американаца и платили су га 250 долара за хиљаду кубика. У то вријеме руски „Гаспром“ је продавао Европи хиљаду кубика гаса за нешто мање од 200 долара, напомиње саговорник Спутњика.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Пољаци нису хтјели Русе па умјесто гаса од САД добили само – папир

  1. Тачно,
    а сећамо се како је и Александар Вучић био презадовољан када је склопио уговор да увози Амерички гас, који је имао ту погодност што је био дупло скупљи од Руског.
    По теорији о јавним набавкама у Србији, коју нам је поклонила ЕУ, најбоље за инвеститора је уколико набави нешто по скупљој цени. Чиста наука.
    Па како је Бојко Борисов одустао од Јужног Потока, јер није хтео да Бугарску усмрђује руским гасоводом. А и цена је брате била много ниска, што се не уклапа у Европске правне тековине о заштити од конкуренције.
    То што је Пољска добила само папир, није ни то лоше. Бар има сада могућност да обрише оно што је највише заслужно за њен пријем у Европску Унију.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy