ИН4С

ИН4С портал

Пољаци се „играју рата“ – у сусједству: Не одговара им „мали рат“ Украјине и Русије, већ „већег интезитета“

1 min read
Витолд Јураш је сигуран да се Русима не може вјеровати, те да је боље да на својој територији имају не пет хиљада, већ 25 или чак 55 хиљада америчких војника.

извор: ФОНДСК/ONET

Постоји на десетине сценарија везано за блиску будућност Источне Европе, а посебно Украјине, које су „разрадили“ разни западни медији. Придружили су им се и Пољаци.

Пољско онлајн издање ONET, најцитиранији сајт у земљи, понудио је читаоцима три опције развоја догађаја у могућем рату између Украјине и Русије – очито, мало ко у Пољској сумња да ће до таквог рата дефинитивно доћи. Истовремено, аутор чланка признаје да његови сценарији нису засновани на обавјештајним подацима.

„Покушај да се предвиди ток догађаја без приступа обавјештајним подацима је скоро немогућ. Постоје, међутим, три сценарија. Путин ће, након што нападне Украјину, можда одлучити „само“ да повеже Донбас, који је под контролом проруских сепаратиста, са Кримом. Могао би и даље да заузме Одесу, повезујући Донбас са Придњестровљем, како би Украјинце потпуно одсјекао од мора. Не може се искључити ни сценарио пуне агресије. У овом случају, руска војска ће одлучити да заузме Кијев или чак цијелу територију Украјине“, преноси ONET.

Према овој интернет-публикацији, све опције су прилично реалне, али трећа – у мањој мјери.

А онда аутор чланка, Витолд Јураш, размишља о томе која је од ове три опције најкориснија за Пољску.

Он је сигуран да трећа опција, најрадикалнија, може да дестабилизује ситуацију у Пољској, у коју ће се слити стотине хиљада избјеглица. Међутим, ни „мали рат” аутору не одговара, јер тада Запад неће оштро реаговати на догађаје, ако је судити по ријечима америчког председник Џоа Бајдена на конференцији за новинаре 19. јануара. Осим тога, напомиње ONET, санкције – које по њима нису биле довољно оштре, за неколико година могу бити укинуте на захтјев Берлина или Париза. Као резултат спровођења првог сценарија у пракси, број америчких трупа на територији Пољске се неће повећати, а ако се и повећа само незнатно.

„Замислите, међутим, сукоб великих размјера, односно инвазију на Украјину 200.000 руских војника. По таквом сценарију, Пољска ће имати шансу да постане нешто попут Западне Њемачке током Хладног рата. Имаћемо неколико десетина хиљада НАТО војника, оклопна возила и складишта, а ако се догађаји буду развијали оптимално, биће нам пребачено и америчко нуклеарно оружје. За многе, таква перспектива свакако може бити застрашујућа, али треба схватити да је статус нове Западне Њемачке у новом Хладном рату једнак знаку који стоји на граници са натписом – „државе под заштитом Америке.“, разматра аутор предности“накрцавања“ Пољске нуклеарним оружјем и војском САД.

Витолд Јураш је сигуран да се Русима не може вјеровати, те да је боље да на својој територији имају не пет хиљада, већ 25 или чак 55 хиљада америчких војника.

ONET увјерава своје читаоце: Запад неће издати Пољску, супротно свим врстама „теорија завјере“, па саветује Пољацима да „зауставе хистерију“, јер Запад већ дуго показује слабост и неодлучност у односима са Русијом. За то је, сматра аутор, крива прије свега Њемачка, којој се не може у потпуности вјеровати у свему што се тиче Русије. А Француска је, тврде, традиционално проруски настројена. Из овога слиједи само један закључак – Пољска, наравно, треба да се држи заједно са Њемачком и Француском у ЕУ, али прије свега и што је најважније, у свему наступа заједно са САД.

„Чињеница да Вашингтон и Москва разговарају о будућности Европе показује какав је политички патуљак Европа. Било би лијепо да се нешто промијени у том погледу. У сваком случају, боље је да Вашингтон, а не Париз, буде гарант у области безбједности.“, декламује Јураш.

слика екрана: ONET

Сјетио се и Бјелорусије, која сада такође „пријети” Украјини. Али Варшава је раније упозоравала на опасност од покушаја да се изведе револуција у Бјелорусији како би се збацила Лукашенкова власт. Запад је властитим напорима и уз помоћ тамошње опозиције само допринио чвршћој унији између Бјелорусије и Русије, али нико тада није хтио ни да чује било каква упозорења – као резултат, Пољска је изгубила Бјелорусију. А данас, с обзиром на све сценарије руског напада на Украјину, на мапама се појављују црвене стрелице не само из Русије, већ и из Бјелорусије, наводи ONET.

Истина, и Пољска је покушала да се активно умијеша у бјелоруске послове, али… “експерт” ONETа се очито држи концепта: мудри и далековиди Пољаци су упозоравали неразумни Запад…

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Доњецк: Украјина планира офанзиву на Донбас

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Пољаци се „играју рата“ – у сусједству: Не одговара им „мали рат“ Украјине и Русије, већ „већег интезитета“

  1. …i onda se ispostavilo da je Hitler bio u pravu što je Poljska bila prva država koju je napao i okupirao,jer se njima kao komšijama ništa ne može vjerovati.

  2. Poljake kroz istoriju nije pregazio i gazio samo onaj ko nije htio. Veće a bezličnije nacije nema…niti jednog pojedinca koji odskače u bilo čemu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy