Пољански: Тровање осиромашеним уранијумом прогањаће 60 будућих генерација на Балкану
1 min readПољански је подсетио на изјаву америчког председника Бајдена, да САД треба да бомбардују Београд и сруше све мостове на Дрини.
Заменик сталног представника Русије при УН Дмитриј Пољански изјавио је да чињеница да Савет безбедности УН поново није ставио на дневни ред седнице годишњицу НАТО бомбардовања СРЈ 1999. године представља удар на репутацију СБ УН.
Пољански је навео да му је драго што има више гласова оних који сматрају да седница треба да се одржи јер то, како каже, значи да су се аргументи Русије чули.
„Француска, САД и Велика Британија чине све како не бисмо разговарали о илегалној НАТО агресији на Југославију“, рекао је Пољански јуче на седници СБ УН.
Он је истакао да то неће избрисати последице „деструктивних акција“ НАТО-а на територији СРЈ 1999. године.
„Хиљаде мртвих и рањених, тровање тла осиромашеним уранијумом и експоненцијални раст оболелих од рака, који ће, по речима стручњака, прогањати 60 будућих генерација на Балкану“, навео је Пољански.
Руски дипломата је подсетио на изјаву америчког председника Џозефа Бајдена из 1998. године, када је рекао да је предлагао да САД бомбардују Београд и сруше све мостове на Дрини.
Додао је да је свет видео ове недеље колико се чланице СБ УН, које су учествовале у бомбардовању СРЈ, плаше да разговарају о незаконитим агресијама на суверене земље.
„После Југославије имали сте Ирак, Либију, Авганистан, свуда остављајући траг смрти и разарања. И до сада сте успели да избегнете дискусију о томе“, рекао је Пољански.
Заменик сталног представника Кине при УН Генг Шуанг истакао је да је резултат гласања чланица Савета безбедности разочаравајући.
„Кина подржава сНа јучерашњој седници СБ УН девет чланица је било уздржано – САД, Велика Британија, Француска, Еквадор, Јапан, Малта, Јужна Кореја, Словенија и Швајцарска, док је шест гласало за расправу о годишњици бомбардовања СРЈ – Русија, Кина, Алжир, Гвајана, Сијера Леоне и Мозамбик.
Да би се нека тема ставила на дневни ред седнице потребно је девет гласова.
На седници у понедељак, 25. марта, 13 земаља је било уздржано, а расправу су подржале три чланице СБ УН – Русија, Кина и Алжир.едницу СБ УН о бомбардовању СРЈ. Међународни мир и стабилност представљају велике изазове. Различите чланице имају различите ставове, али најмање што можемо да урадимо јесте да одржимо сарадњу међу чланицама о процедуралним питањима“, рекао је Генг.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Prstat ce i po americi samo polako
Наци – олош је „до сада успео да избегне дискусију о томе“, али , господине Пољански , казну неће избећи , ону најстрашнију , Божију !