ИН4С

ИН4С портал

Половина Срба доживљава Црну Гору као своју земљу

Грађани Србије Црној Гори у највећој мјери замјерају однос према КиМ и према Србима у Црној Гори и сматрају да је политика Мила Ђукановића најодговорнија за новоностале тензије у односима двије земље, показало је најновије истраживање агенције "Фактор плус".
naroda

Илустрација

Грађани Србије Црној Гори у највећој мјери замјерају однос према КиМ и према Србима у Црној Гори и сматрају да је политика Мила Ђукановића најодговорнија за новоностале тензије у односима двије земље, показало је најновије истраживање агенције „Фактор плус“.

Истраживање, које преноси „Блиц“, показало је да чак 44 одсто испитаника Црну Гору доживљава као сопствену земљу, 36 одсто је рекло да је ријеч о пријатељској сусједној земљи, 15 одсто је равнодушно, док само пет одсто види ту државу као непријатељску.

Већина испитаника сматра и да неће доћи до ескалације сукоба између двије државе.

На питање шта су највећи узроци проблема у односима Србије и Црне Горе, 44 одсто испитаника навело је да је то званична политика Црне Горе, 27 одсто да је ријеч о борби великих сила за утицај на Балкану, 16 одсто мисли да је политика Србије најодговорнија за тензије, док 13 одсто нема одговор.

Упитани шта највише замјерају Црној Гори у политици према Србији, 68 испитаника навело је да је то однос према КиМ, 30 одсто да је то однос према Србима у Црној Гори, 23 одсто да је то позитиван однос према НАТО, 21 одсто да је то негативан однос према Русији, 7 одсто да је то однос према ЕУ, а 12 одсто је навело нешто друго.

Владимир Пејић из агенције „Фактор плус“ рекао је за „Блиц“ да је љутња грађана углавном усмјерена према политичким елитама.

Љутња наших грађана односи се на црногорске власти, али знатан проценат мисли да се управо у сусједној Црној Гори укрштају интереси великих сила. Иако у питању није наведено о којим земљама се ради, јасно је да су с једне стране НАТО и САД, а на другој Русија. То су главни узроци нарастања тензија по мишљењу испитаника„, навео је Пејић.

Мањи проценат је оних који кривца виде у политици Србије, додао је он.

Пејић не види да су последња дешавања у вези са црногорским Законом о вјероисповести узнемирила грађане.

Истраживање је, наиме, показало да је нешто мање од половине испитаника рекло је да не очекује ескалацију и да ће односи полако бити конкретнији, 37 одсто не зна, 20 процената сматра да ће до ескалације доћи, али вербалне, док само три процената очекује ескалацију, чак и оружане сукобе.

На питање шта би Србија требало да ради у кризи са Црном Гором, чак 80 одсто у збиру (три понуђена одговора) сматра да треба избегавати провокације – 38 одсто каже да не треба да одговарамо без обзира на провокације, 24 одсто наводи да треба да имамо знатно помирљивији тон, 18 одсто „да стално подсјећамо на неоснованост потеза Црне Горе и да избегавамо сукобе и заоштравање кризе“.

С друге стране, 20 процената испитаних је за то да наш дрзавни врх „одговори истом мјером, можда чак и јаче“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Половина Срба доживљава Црну Гору као своју земљу

  1. Црну Гору смо некада доживљавали као своју земљу а сада као своје доживљавамо само свој српски народ у ЦГ, оне који нас мрзе без икаквог повода не можемо да волимо, али толико су нам минормни и небитни да их не мрзимо, нити о њима размишљамо.

    Са Црном Гором никад више уједињење, једино присаједињење под условом да је 90% православног народа истински за то.

    Црногорска државна идеја мимо Србије има једино смисла да као што је сада случај да пакости Србији и лупа ножеве у леђа.

    Ја лично, то сам схватио када сам на страницама овог портала видео документ с прилозима да су још перјанице мачевима истребљивали брђанску ношњу која је по слици идентична ношњи старе Рашке и севера Космета и наметали данашњу црногорску ношњу.

  2. „16% smatra da je odgovornost Srbije“? Ovdje moramo uzeti u obzir da je „Blic“ izrazito „drugosrbijansko“ glasilo koje čitaju uglavnom ovi autošovinisti pa otuda ovoliko visok procenat ovih koji za sve optužuju Srbiju, plus pripadnici manjina, LGBT populacija, antisrpski NVO sektor,…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy