Поништено рјешење МУП-а: Његош доказао да није државни непријатељ
1 min readУправни суд Црне Горе усвојио је тужбу Његоша Шимуна (56) расељеног лица са Космета, и поништио рјешење Министарства унутрашњих послова којим је одбијен његов захтјев за стално настањење у Бару, пише „Дан“.
МУП је у новембру прошле године на основу акта Агенције за националну безбједност констатовао да се Шимуну не може одобрити стално настањење јер наводно угрожава националну безбједност и јавни поредак Црне Горе. У пресуди Управног суда, наводи се да је Шимунова тужба основана, те да је МУП доношењем оспореног рјешења повриједио правила поступка која налаже Закон о општем управном поступку, будући да образложење рјешења не упућује на рјешење какво је дато у диспозитиву. Такође, суд је констатовао да је МУП пропустио да цијени увјерење Основног суда у Бару у којем је наведено да се против Шимуна не води никакав кривични поступак, и да цијени право тужиоца на спајање породице у складу са чланом 8 Европске конвенције о заштити основних права и људских слобода, обзиром да је Шимуновој породици (супрузи и дјеци) одобрено стално настањење у Црној Гори.
Шимун, иначе радник Жељезнице Србије, са својом многочланом породицом, према писању „Дана“, живи у неформалном колективном центру “Елетро Врање” у Сутомору од прогона са Космета 1999.године. У тужби којом је оспорио рјешење МУП-а, поред осталог, навео је и да је констатација АНБ-а о наводом угрожавању националне безбједности и јавног поретка уствари покушај подвале појединих инспектора МУП-а које је осујетио у намјери да рекетирају његову дјецу, која се баве трговином воћа и поврћа.
„Да сам чист као суза утврдио је сада и суд, рјешење МУП-а је пало у воду, тако да завјера рекеташа није прошла, а након свега сам приморан да понесем и тужбу којом ћу од државе тражити надокнаду нематеријалне штете, јер сам проглашен де факто државним непријатељем, о чему су извјештавали и медији – каже Његош Шимун“.
Он је рекао да је и даље запањен тврдњом АНБ-а да угрожава безбједност државе, једнако као и провг дана када је добио негативно рјешење од МУП-а у вези са његовим захтјевом за стално настањење у Бару. Једине “могуће” разлоге за такав “налаз” АНБ-а Шимун је, како је навео и на записнику у МУП-у током поступка, видио у томе што се зове Његош и што је Србин од родитеља који су били црногорски држављани, који су у Метохију доселили из Пиве (отац) односно Велике (мајка).
Данас није популарно припадати народу Петра II Петровића
Данас, вели Шимун, није нарочито популарно носити Његошево име и припадати народу владике Петра Другог Петровића, и као такав се још замјерати умишљеним моћницима и од њих бранити дјецу и породично достојанство.
Управни суд је наложио МУП-у да у поновном поступку по захтјеву Његоша Шимуна отклони неправилности на које је у пресуди указано, као и да донесе ново законито рјешење. Шимун истиче да је захвалан Управном суду на објективној примјени закона, наводећи да поштује Црну Гору и њене институције, те да је захтјев за стално настањење и поднио зато што овдје жели трајно да остане са цијелом породицом.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Anonimni bolesniku, nije ti lako sto su ti svi preci Srbi.
A sad Njegose objelodani imena tih smrdljivih poilicajaca!!!
Ko li je to zaslužan da se Njegoševo ime iskompromituje na razne načine? Eto došlo je i dotle da jedan Srbin nosi crnogoirsko ime Njegoš ali nije Crnogorac! Čega se veljesrbi dočepaju to ni đavo ne ispravi! Morali su prvo udarit na crnogorski simbol nacije i vjere, morali su ga po svaku cijenu posrbit i tako dovest ovog Njegoša u zabludu da je npr Marsovac a živi na zemlji (da je Njegoš a nije Crnogorac)!