ИН4С

ИН4С портал

Понижени до краја

1 min read

pol-brisel

На дан када је на Косову почела кампања за локалне изборе, Приштина је понизила власт у Београду забранивши српским политичарима да одлазе у јужну покрајину и учествују у предизборној трци. После шамара са Косова, премијер Србије Ивица Дачић запретио је да ће преговори у Бриселу бити прекинути, уколико власт у Приштини не повуче поменуту одлуку.

Осим ако му није циљ да као лидер СПС-а извуче и себе и странку из процеса у коме ће, како ствари стоје, све теже бити ишчупати Србе од зависности од косовских институција и владе Хашима Тачија, Дачић заправо нема шта да прекине. На Јарињу и Брњаку су косовски полицајци, Срби учествују на изборима које је расписала председница Косова Атифете Јахјага, косовска Централна изборна комисија кроз сито пропушта гласачко право Србима, предизборна кампања се захуктала, било је и физичких обрачуна, а део Срба и јужно и северно од Ибра се жале на „притиске“ што да изађу на изборе, што да гласају за одређену опцију.

– Преговори и дијалог за које премијер Ивица Дачић „прети“ да ће прекинути заправо су завршени – сматра Слободан Самарџић, потпредседник ДСС-а.

– Пошто је Дачић сам допринео да Косово буде независна држава и покушао да Србе гурне силом у ту независну државу, зашто се сада чуди када му власти државе коју је он признао не дозвољавају да врши изборну кампању у стварима, односно изборима које организује та држава. Србија је све дала што је могла и преостаје јој само да потпише обавезујући правни споразум са Приштином из 7. тачке немачког захтева (добросуседски односи) и Дачић то веома добро зна – сматра Самарџић.

Самарџић још додаје да је Дачић споразумима које је прихватио, заједно са председником Србије Томиславом Николићем и потпредседником Владе Александром Вучићем, довео до тога да „на Косово иде као у, рецимо, Мађарску“.
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић сматра да је одлука Приштине „неразумна, ирационална и бесмислена“, „да не могу дозволити понижења“, али да је „важно сачекати дан или два“.

У неку руку, та одлука је скандалозна, али увек волим да неке ствари преноће па да онда направимо договор како и шта да чинимо. Морамо увек да водимо рачуна о свим последицама, да не реагујемо на начин који би волели они који су против Србије – казао је Вучић.

У самом финишу пред почетак изборног лудила, од 40.000 захтева Срба за упис у бирачки списак, секретаријат косовске Централне изборне комисије прихватио је само 6.593. По већ виђеном сценарију, српски преговарачки тим је „на мишиће“ уз „посредовање Брисела“ успео да омогући право гласа за још 12.000 особа. Ипак, Срби из Црне Горе су незадовољни и позивају на бојкот избора и прекид преговора. Од њихових 7.000 молби за право гласа, Приштина је уважила само 247.
– Савез удружења расељених у Црној Гори одржавање локалних избора на Косову и Метохији сматра нелегалним, незаконитим и крајње дискриминаторским, због чега тражимо да државни врх Србије позове косметске Србе и Црногорце на њихов потпуни бојкот – каже за „Вести“ председник тог удружења Миленко Јовановић.
Премијер Србије Ивица Дачић планирао је у петак да посети општину Штрпце, али су га приштинске власти обавестиле да та посета није одобрена. Бивши председник општине Штрпце Звонко Михајловић рекао је да вест о забрани доласка на Косово премијеру Србије Ивици Дачићу представља помало изненађење из разлога што је српска влада до сада испунила апсолутно све захтеве које је пред њом поставио Брисел.

– Сам бриселски споразум је капитулација и предаја територије јужне српске покрајине. Прича око избора има за позадину то да косметски Срби буду ти који ће својим евентуалним учешћем на тим изборе озваничити ту издају. Долазак на Космет Ивице Дачића био је пре свега у сврси додатног обмањивања и дезавуисања Срба како би лакше прихватили одрицање њихове државе од њих самих. Они Срби који живе на Косову и Метохији не виде никакву разлику између политике Владе Србије и такозване владе Косова – казао је Михајловић.
И поред серије понижења, као и претњи Београда да ће преговори са Приштином бити прекинути јуче је из седишта ЕУ стигла нова најава – састанак Ивице Дачића, Хашима Тачија и Кетрин Ештон биће одржан у понедељак 7 . октобра у Бриселу.

На Косово само на кафу

Српски званичници могу да дођу на Косово да попију кафу, пећко пиво, обиђу манастире и породицу, али не и да учествују у кампањи. Непримерено је да то раде на територији друге државе. Београд би се сигурно бунио када би званичници Косова долазили у Србију и говорили о српским изборима – казао је Петрит Сељими, заменик министра спољних послова Косова, који је не тако давно цитирајући косовски закон рекао да и Ивица Дачић има право да гласа на косовским изборима.

Он је додао да се нада „да прекида дијалога неће бити“.
– Премијер је рекао то у емотивном наступу, али је Вучић рекао да та ствар мора да преноћи. Надамо се да је преноћила и да ће се све наставити да се креће у добром правцу као и до сада јер је то важно за будућност наше деце

Повући српску листу

Уверени смо да бисмо евентуалним учешћем на изборима у овим околностима били пуки декор за заокруживање међународно непризнате и лажне државе „Косово“ којом управљају осведочени терористи и трговци људским органима. У прилог томе сведочи и одлука привремених албанских власти у јужној српској покрајини да забрани боравак на Космету државним функционерима Србије за време трајања изборне кампање, као и смишљена одлука ЦИК – а да избрише преко 32 хиљаде пријављених расељеника из централне Србије који су се евидентирали за гласање у прописаном року. Због свега тога сматрамо и да би листа Грађанске иницијативе „Српска“ иза које стоји Влада Србије и коју је подржао наш Савез, требало да буде повучена, како би се избегло давање легитимитета моноетничком албанском Космету и његовим квази институцијама, каже Миленко Јовановић.

Дрецун: Руше бриселски споразум

Председник Одбора за Косово Скупштине Србије Милован Дрецун каже да Приштина забраном уласка на Косово српским званичнима током предизборне кампање жели да смањи број Срба који ће изаћи на новембарске локалне изборе и да отежа спровођење бриселског споразума.

– Та одлука је још један од све учесталијих покушаја Приштине да отежа реализацију бриселског споразума и утиче на коначне резултате избора тако да српска листа добије што мање гласова, а да остале листе које Приштина јавно или притајено подржава, постигну што бољи резултат, да би могла да контролише Заједницу српских општина – казао је Дрецун.

Пише : Ј. Л. Петковић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *