Пописивачи ће бити исплаћени тек у фебруару?
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/10/popis.jpg)
пописница
Иако је пописивачима било обећано да ће накнаду за обављени посао добити у децембру, како пише Портал РТЦГ, за тај посао биће исплаћени тек у фебруару. Из Управе за статистику Монстат то нијесу потврдили, али ни демантовали. Неколико пописивача пожалило се редакцији Портала РТЦГ, рекавши да им је прошлог уторка саопштено да новац очекују тек за два мјесеца.
Из Монстата нијесу “у сазнању о исплатама зарада у фебруару”.
“Пописивачи ће бити исплаћени након што пописне комисије јединица локалних самоуправа доставе финансијски обрачун (финансијске обрасце) Управи за статистику, а у складу са накнадама дефинисаним Одлуком о измјенама одлуке о висини и распореду средстава пописним комисијама за финансирање пописа становништва, домаћинстава и станова у 2023. години. Финансијски обрасци се попуњавају од пописне комисије за сваког учесника у попису након завршеног периода пописивања и оствареног учинка (број исправно попуњених образаца)”, одговорили су из Монстата на питање кад ће пописивачи добити накнаду за обављени посао.
Подсјетили су да су накнаде учесника у попису дефинисане Одлуком о измјенама одлуке о висини и распореду средстава пописним комисијама за финансирање пописа становништва, домаћинстава и станова у 2023. години, коју је усвојила Влада Црне Горе, па самим тим и пописивачима.
“Дакле, Одлуком су дефинисане накнаде предсједнику, члановима пописне комисије, инструктору и пописивачу”, пише у одговору.
Укупна средства за ту намјену износиће до 6.560.755 евра.
“Сходно Закону о попису, чланом 33 прецизирано је да ће Управа за статистику обавјестити Владу, до 31. марта текуће године за претходну годину, о утрошеним средствима обезбијеђених из буџета Црне Горе и о извршеним пословима пописа предвиђеним у тој години. С тим у вези и јавности ће бити доступан укопан износ утрошених средстава за све учеснике у попису”, наводе из Монстата.
Пописивачи добијају накнаду за попуњавање пописних упитника у износу од: 2 евра за исправно попуњен Упитник за лице П-1, 2,50 евра за Упитник за стан и домаћинство који садржи податке о стану и лицима П-2, те 0,80 евра за Упитник за стан и домаћинство који садржи само податке о стану П-2.
Пописивач добија накнаду за пописивање од 75 евра ако је подручје у којем се врши пописивање удаљено, односно неприступачно и ако у том подручју живи до 50 особа.
Предсједнику, члану пописне комисије и пописивачу припада дневница за обуку од 18 евра по дану, као и 15 евра накнаде за трошкове мобилне телефоније.
Предсједнику и члану пописне комисије припада накнада у висини једне и по просјечне зараде за рад у комисији.
Инструктору припада накнада за рад у висини од 100 евра.
Раније је саопштено да ће за преглед и контролу исправно пописних упитника инструктор добијати, зависно о којим листићима је ријеч, од 0,20 до 0,40 евра.
Добија и дневницу за контролу обиласка пописног круга прије пописивања – 18 евра по дану, као и накнаду за путне трошкове до 15 евра по дану.
Пописној комисији припадају трошкови који настају приликом организације и припреме пописних активности – 50 евра по дану, као и трошкови фиксне телефоније и интернета пописне комисије у износу од 100 евра.
Такође ће за ангажовање додатних стручних лица за обављање појединих задатака добити 18 евра по дану.
За ангажовање лица за паковање фасцикли добиће 0,70 евра по фасцикли за формирање меких фасцикли за обуку, односно 1,5 евра по фасцикли за формирање тврдих фасцикли за сваки пописни круг.
Неки пописивачи, конкретно њих 16 као и њихов инструктор искључени су из овог процеса након што је пописна комисија Подгорице утврдила незаконите радње, конкретно да су употребљавали такозване „пиши-бриши“ оловке.
Због тога су полицијски Одсјек за за криминал и корупцију и Тужилаштво позвали директора Монстата Мирослава Пејовића да им достави оригинале пописница за случајеве гдје се основано сумња да је прекршен Закон о попису.
Попис је званично почео 3. децембра и предвиђено је да траје 15 дана.
Међутим, Монстат је предлагао да буде продужен за седам дана, а на састанку премијера Милојка Спајића и представника националних савјета разговарано је о продужењу од десет дана. То је и одлука Владе.
Из Монстата су раније напоменули да ће од Владе тражити да се продужи период трајања пописа становништва, те да је важно да дају дужи рок и људима из дијаспоре да дођу и да учествују у овом процесу.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
„… važno je da daju rok dijaspori da dođe…“
Sve je isto samo njega „nema“ (i dalje vlada iz pozadine).
Šta rade „naši“ predstavnici? Kontrolišu li šta se radi, progovaraju li koju oko popisa? Čemu i kome služe?
Kako isplaceni ako evrad propanu do februara il ukine ih sporazum medju drzavni …?