Поповић: Додјела црногорских пасоша не смије бити израз дискреционе воље било које политичке структуре
1 min read
Центар за грађанско образовање изражава забринутост због најаве премијера Здравка Кривокапића да ће увести категорију тзв. златних пасоша намијењених “свим значајним личностима које имају додирне тачке са Црном Гором”.
ЦГО је много пута указивао да је и постојећи начин додјеле тзв. почасних држављанстава забрињавајуће нетранспарентан и да урушава углед државе.
“Нетранспарентност и дискрециона овлашћења, која су у пракси за себе узимала и лица која немају ту законску могућност, довела су до тога да имамо одређен број контроверзних лица којима су таква држављанства додијељена. При том, изостају објашњења и зашто су многа од тих лица добила држављанство у тој а не у редовној процедури кроз коју морају проћи, на примјер, сви они који желе да своју судбину вежу за Црну Гору, односно чиме су нас као државу задужили да буду привилеговани у добијању црногорског држављанства”, казала је Мира Поповић, координаторка програма Демократизација и европеизација.
ЦГО цијени да ће олако дато обећање додјеле тзв. златних пасоша унијети још већу пометњу у један недовољно уређен систем.
“Треба указати и да су слични институти били и предмет критике Европске уније”, истиче Поповић.
Подсјећа, само у 2020.години додјељено је чак 115 почасних држављанстава, од чега је преко трећине додијелила одлазећа Влада у периоду након окончања парламентарних избора до доласка нове Владе.
“Од 2008.године до 2020. године нетранспарентно је додијељено 390 почасних држављанстава, а доступну пратећу документацију чине нејасна и штура рјешења без и минимума података о предлагачима или о разлогу пријема у почасно држављанство неког лица, а ни данас не постоји јавно недоступан званични регистар тих лица. Досадашњи систем је, такође, био оптерећен незаконитим предлагачима који су довели у питање законитост издатих рјешења о држављанствима”, наводи Поповић.
Након посљедњег реаговања ЦГО-а на ову тему, током јануара ове године, медији су извјестили да Министарство унутрашњих послова (МУП) провјерава законитост одлука које су водиле додјели тих почасних држављанстава, али још увијек нема информација о резултатима тих провјера.
ЦГО је и у оквиру недавних јавних полемика око Одлуке о измјени одлуке о критеријумима за утврђивање услова за стицање црногорског држављанства препоручио да се прецизније уреди и питање стицања почасног држављанства како би се оно увело у законите и транспарентне токове.
“Златни пасоши, како их је премијер назвао, могу само додатно закомпликовати овај неуређен систем. Уз то, златни пасоши који се обећавају без икакве претходне јавне расправе буде бојазан да исти лако могу бити злоупотријебљени јер нема основа за њихову додјелу. Коначно, у постојећим условима све ово поново и непотребно отвара осјетљива идентитетска питања која опасно дијеле друштво”, истиче Поповић.
ЦГО позива Владу Црне Горе да рјешава заостала питања умјесто да продукује нове проблеме у већ проблематичним областима.
”Само тако може направити дисконтинуитет са претходном Владом коју смо и због овог, али и многих других, питања аргументовано критиковали. То у конкретном случају укључује одустајање од оваквих планова како се не би даље, кроз дискреционо одлучивање без критеријума, компликовао и урушавао систем додјеле држављанстава али и дугорочно довела у питање вјеродостојност тако издатих исправа и направила штета и онима којима се те исправе издају на тај начин, као и угледу државе Црне Горе”, закључила је Поповић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

