Поповић-Мошков: Забранити градњу на „Костањици II“
1 min readПотпредсједница Општине Котор из Грађанског покрета УРА Љиљана Поповић-Мошков апеловала је на задњој сједници которског парламента да се једногласно усвоји одлука којом би се забранила градња на „Костањици II“ јер у супротном како је казала „не зна ко би од нас могао да истрпи терет таквог злочина према граду и будућим генерацијама“.
„Подсјећам да је управо постојеће изграђено насеље у Костањици, једно од разлога пријетње да наш град изгуби статус заштићене културне баштине, па је потпуни апсурд тражити од локалне власти да дозволи изградњу још једног таквог насеља, само из разлога што им накарадни закони и донесени планови из претходног периода то налажу. Постављам питање шта је била сврха доношења мораторијума на градњу у Котору у прошлој години, зашто је рађен Акциони план и ХИА студија? Какву сврху све то има, ако се сада тражи од нас поштовање прописа и дозвола градње која би дефинитивно значила крај за Котор на листи УНЕСЦО-ве културне баштине. Зато не пристајем да кажемо да смо немоћни јер то нисмо. Увијек нам остаје могућност да и по питању личне одговорности не дозволимо градњу оваквих насеља јер интерес Котора свима треба да нам је на првом мјесту. То је мој лични став по питању Костањице па и по цијену да не будем дио извршне власти или да сносим личну одговорност“, нагласила је у обраћању которској Скупштини Поповић-Мошков.
Такође је подсјетила одборнике да су сви, без обзира на различите политичке и економске програме њихових партија, мандате добили на заједничком обећању грађанима да ће сачувати статус Котора на листи свјетске културне баштине и да их такав став додатно обавезује.
„Предлажем да Скупштина сачини и усвоји документ и упути га Влади, Министарству одрживог развоја и туризма и Министарству културе. Тај документ би требало да садржи одлуку Скупштине града о давању подршке извршној власти да се не издају грађевинске дозволе за изградњу „Костањице ИИ“, јер би у супротном Котор изгубио статус на УНЕСЦО-вој листи .Овај документ би био позив свим надлежнима да заједно са нама подијеле терет евентуалних будућих одштетних захтјева инвеститора. Влада би би тиме показала своју искрену намјеру да заштити Котор. Ниједна цијена не може бити превисока а коју би требали платити, само да останемо дио свјетске културне баштине“, образложила је Поповић-Мошков.
Скупштина Котора је затим на крају сједнице сачинила и усвојила Закључак о давању подршке локалној управи уз позив Влади Црне Горе да без одлагања стави питање Костањице на дневни рад свог засједања и заузме став око истог.
„Овакав Закључак су подржали сви одборници локалног парламента, изузев одборника ДПС-а који су били ‘суздржани’“, закључује потпредсједница Општине Котор Љиљана Поповић-Мошков.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Potpuno bezvezan zahtjev.Treba da ostanemo pustinja da bi se neki neznani stručnjaci iživljavali.
Kotor je ugrožen Kostanjicom:čista glupost.
Koju su frku digli oko gradnje restorana na Verigama,a sada su Verige deset puta ljepše.Ne glupirajte se i izigravajte Europejce,a kući još držite čučavce.Ne divite se nekritički stranim mišljenjima.Nebi me iznenadilo da sutra ti poslanici traže saglasnost Hrvatske da grade most na Verigama. Ostanimo u srednjem vijeku da bi se dopali „europskim“birokratama.