ИН4С

ИН4С портал

Пораст обољелих од грипа у Црној Гори

1 min read
У Румунији су умрле 54 особе, у Хрватској 55, а у Републици Српској 30 људи. У Великој Британији грип је однио 131 живот.
gripa

Илустрација

У Црној Гори закључно са 3. фебруаром пријављене су 822 особе са симптомима налик грипу што је за четири пута већа вриједност инциденције у односу на вриједност за исти период претходне године.

Пацијент kojи je преминуо прошле седмице од последица грипа је шести смртни случај изазван компликацијама вируса грипа типа А.

Током последње надзорне седмице у Центар за контролу и превенцију заразних болести пристигла је једна пријава смртног случаја изазваног инфекцијом вируса грипа, и то код пацијента мушког пола рођеног 1953. године. У анамнези пацијента су регистровани подаци о коморбидитету и није био вакцинисан сезонском вакцином против грипа. У узлазној смо фази епидемије, што је уобичајено за ово доба године“, поручили су из Института за јавно здравље Црне Горе  истичући да је ријеч о вирусу типа А, уобичајеном за ово доба године.

Укупан број лабораторијски потврђених случајева грипа од почетка сезоне је 237, од којих је 236 случаја инфекције вирусом грипа тип А и један вирусом грипа тип Б.

За сада се, како наводе, региструје епидемијско јављање са средњим интензитетом активности грипа и широком географском распрострањеношћу.

Највећи број обољелих од болести сличних грипу је у узрасту од 20-64 године, 418 обољелих, одсно 50,8 одсто од укупног броја пријављених случајева, а највиша инциденција регистрована је у узрасту међу дјецом предшколског и школског узраста“, истичу у Институту.

У току пете надзорне седмице 2019. године у Центру за медицинску микробиологију Института за јавно здравље лабораторијским путем потврђено је 94 случаја инфекције вирусом грипа.

У Институту наводе и је пријављено 10 217 особа са симптомима блажих и тежих инфекција респираторног тракта.

Током поменуте надзорне седмице у Центар за контролу и превенцију заразних болести пристигла је једна пријава смртног случаја изазваног инфекцијом вируса грипа, и то код пацијента мушког пола рођеног 1953. године. У анамнези пацијента су регистровани подаци о коморбидитету и није био вакцинисан сезонском вакцином против грипа.

Из Института напомињу да је најефективнија мјера превенције грипа – вакцинација, због чега препоручују да се све особе које су у повећаном ризику од развоја компликација вакцинишу.

„У Домовима здравља у Црној Гори у току је вакцинација против грипа ризичних група становништва за текућу сезону“, додали су из Института.

Према подацима Европског Центра за контролу и превенцију болести и Свјетске здравствене организације у европском региону активност грипа наставља да расте.

Епидемиолог у Институту Батут Дарија Кисић Тепавчевић каже да је у Србији, као и у региону, у циркулацији вирус типа А, али да је у тој земљи вакцинација одрађена правовремено, па је становништво заштићено, и да није било епидемије.

У Румунији су умрле 54 особе, у Хрватској 55, а у Републици Српској 30 људи. У Великој Британији грип је однио 131 живот. У Бугарској је скоро у цијелој земљи објављена епидемија, а у неким градовима уведен је ванредни школски распуст.

Прочитајте још:

Скупштина Црне Горе незаконито разријешила Вукчевића

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net