ИН4С

ИН4С портал

И поред уласка у ЕУ, лоше оцене за Владу Хрватске

1 min read

eu_hrvatska

Редовно месечно истраживање ЦРО Демоскоп показује потпуни губитак позитивног учинка хрватског уласка у ЕУ како на перцепцију рада Владе тако и премијера.

Томе је свакако припомогао спор Владе Хрватске с Европском комисијом око временског ограничења у тзв. Леx Перковић, за изручење починилаца тешких кривичних дела.

Тако је Влада у октобру на самом дну поверења и с најнижом оценом за свој рад, док је премијер Зоран Милановић добио значајно више гласова у избору за најнегативнијег хрватског политичара, преноси портал Индеx.хр.

Истарживачи наводе да Влада РХ у свом двадесетом и првом месецу од потврде у Хрватском сабору ужива подршку 30,3 одсто хрватских грађана у односу септембарских 37,3 одсто, док Владину политику не подржава 55,1 према 45,5 посто грађана у септембру.

Тако је овог месеца Влада за свој рад добила најслабију оцену у овом мандату (2,21 према прошломесечној 2,39), док је на почетку мандата у фебруара 2012. та оцена износила 3,10.

Ипак, на листи странака владајућа СДП је и даље на првом месту, са 25 одсто гласова подршке. Главној опозиционој странци ХДЗ-у је заустављен раст па је овог месеца подржава 21,9 одсто анкетираних (према 22 одсто у септембру). Забележен је, међутим, врло висок удео хрватских грађана који не знају за кога би гласали -23,5 одсто испитаних.

Председник Хрватске Иво Јосиповић је и даље најпозитивнија личност са 40,1 одсто гласова. Премијер Милановић је пети с подршком од 3,1 (у септембру 3,7 одсто анкетираних), док је његов главни политички ривал,лидер ХДЗ, Томислав Карамарко с 2,2 одсто подршке на седмом месту.

Врх лествице негативног доживљаја хрватских политичара већ девети месец заредом држи Карамарко с 30,8 одсто гласова, а Милановић је на другом месту с 26,8 одсто гласова, што је значајни пораст у односу на прошломесечних 20,8 одсто.

Тај пораст негативног доживљаја премијера директна је последица његове политике коју је манифестовао у септембру, у чему се посебно истицао спор с ЕК, поводом Леx Перковић, оцењују истраживачи.

Тај спорни закон је у октобру био најважнија тема за 32,4 одсто хрватских грађана, следи привредна криза с 16,8 одсто и догађаји везани за двојезичност и ћирилицу у Вуковару са 12,7 одсто гласова, преноси портал.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *