Портрет младог Исуса Христа у рушевинама цркве у Израелу
1 min readЦртеж Исуса Христа стар 1.500 година пронађен је у напуштеној византијској цркви у пустињи Негев у Израелу. Ова локација је позната археолозима скоро 150 година, али је ново истраживање идентификовало изблиједели цртеж младог Исуса са кратком, коврџавом косом, за разлику од традиционалних приказа са дугом косом и брадом.
„Његово лице је тачно тамо, гледа на нас“, каже историчарка умјетности Ема Мајан-Фанар, схвативши да сам цртеж представља Христа. Она је творац чланка објављеног током љета у часопису Antiquity о недавним налазима у рушевинама византијског градића Шивта, откривеног 1871. године од стране истраживача Едварда Хенрија Палмера.
На свом врхунцу, Шивта, који је било активан око 650 година, био је дом три ранохришћанске цркве. Слабо очувана слика налази се изнад крстионице, а вјероватно приказује крштење Христа од руке Јована Крститеља, популарне сцене у раној хришћанској и византијској умјетности.
Слика на зиду „припада иконографској шеми Исуса са кратком косом, која је посебно распрострањена на Блиском истоку, али је касније нестала из византијске умјетности“, објашњавају у чланку. „Представљање Христа као младића одговара симболичком појму крштења као поновног рођења“.
Археолози су забиљежили присуство мурала у цркви још 1920. године, али нико није истраживао даље. Ово не изненађује, имајући у виду да се мурали налазе високо на таваници цркве, тешко оштећени и прекривени слојевима прљавштине.
Друга слика показује Исусово преображење, али је његово лице избрисано током вјекова.
Откриће ранохришћанске умјетности у Шивти је посебно значајно, јер је мало византијске умјетности преживјело из овог периода. У осмом вијеку је забрањена употреба вјерских слика током првог, од два, периода византијске иконоклазме – противљење поштовања икона и слика у цркви.
Извор: nationalgeographic.rs
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=qINkh4ZmuAA