ИН4С

ИН4С портал

Порука цетињског хотелијера својој српској браћи 1899: Особито се препоручујем господи Никшићанима и Васојевићима

Стари цетињски листови, штампани плакати и други сачувани материјал из времена старе Црне Горе, најбоља су свједочанства некадашњег српског идентитета престонице чији су становници током историје поносно истицали свој српски идентитет, а један од примјера је и штампани оглас једног цетињског хотелијера и угоститеља који је давне 1899. године упутио срдачан позив својој српског браћи, Никшићанима и Васојевићима, да посјете гостионицу у његовом хотелу ,,Колашин'' који се налазио у центру Цетиња.

Цетиње. Извор: ФБ страница Јована Маркуша

Стари цетињски листови, штампани плакати и други сачувани материјал из времена старе Црне Горе, најбоља су свједочанства некадашњег српског идентитета престонице чији су становници током историје поносно истицали свој српски идентитет, а један од примјера је и штампани оглас једног цетињског хотелијера и угоститеља који је давне 1899. године упутио срдачан позив својој српског браћи, Никшићанима и Васојевићима, да посјете гостионицу у његовом хотелу ,,Колашин“ који се налазио у центру Цетиња.

Молим моје пријатеље да се послуже мојијем хотелом, а особито се препоручујем господи Никшићанима и Васојевићима, писало је у огласу старог Цетињанина, Мића Илинчића.

Стари хотелијер из престонице позива Никшићане и Васојевиће / Цетиње 1899. г.

Како је стара, петровићка Црна Гора, а посебно њена пријестоница, изнад свега чувала православље и поносно истицала своје српско поријекло, бројни угоститељи, трговци, занатлије и тд. су свој национални и вјерски идентитет исказивали и кроз своје приватне послове.

Тако је на старом Цетињу било више гостионица и радњи разних дјелатности које су носиле патриотске називе, попут једне која се такође налазила у центру града, на Обилића пољани, а која је носила назив ,,Вучји до“, затим ,,Краљевић Марко“, занатске радње ,,Српска бријачница“, а бројни су примјери и трговаца који су продавали предмете украшене православним и српским мотивима, као и књиге о историји српског народа.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

(ВИДЕО) ,,Какав си ти, свијетли српски књаже, кад ти ено Турци онамо у Призрен“: Како је настао симбол српске слободе – химна ,,Онамо ‘намо“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Порука цетињског хотелијера својој српској браћи 1899: Особито се препоручујем господи Никшићанима и Васојевићима

  1. Imali su oni idejnoga vodju Slavka Perovica,koji je u medjuvremenu uspio svo Cetinje da zatruje srbomrznjom i pljune i popiša se na pretke

    1
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *