ИН4С

ИН4С портал

Порука грађанима Србије: Школска година изгубљена само једном током Другог светског рата

1 min read

Студенти Економског факултета у Београду јутрос су имали састанак са деканским колегијумом. Студенти се надају да је управо ово први корак ка њиховом повратку на факултете.

Након колегијума ЕКОФ је издао саопштење за јавност у коме позивају на дијалог како би се спасила економска година која је угрожена због блокада које трају већ 4 месеца.

Студенти који хоће да уче јавно шаљу своју поруку грађанима Републике Србије.

„У историји наше земље школска година је изгубљена само током Другог светског рата. Реч је о губитку који никада није надокнађен. Чињеница је да захваљујући ванредним напорима, до тако негативног исхода није дошло ни у веома тешким временима, током агресије на нашу земљу 1999. године, као ни током пандемије Ковид-19, 2020-2022. године, говори о томе да би губитак школске године довео до бројних, изразито негативних последица, по текуће студенте, генерације средњошколаца – будућих студената, запослене на универзитетима, као и по друштво у целини. Ма колико нам се чинило да су тренутни контекст и околности у којима се налазимо комплексне и вишеслојне, уверени смо да заједно можемо доћи до задовољавајућег решења у коме ће се школска 2024/25. година у целости реализовати, уз уважавање настојања студената да наставе активан рад на испуњењу својих захтева. Функционисање високог образовања је питање које се тиче три групе актера – студената, универзитета и државе. Имајући у виду величину и хитност проблема, овим путем позивамо на инклузиван и отворен дијалог о модалитетима изласка из кризе у којем се високо образовање у Србији налази. У том погледу, запослени на Факултету су спремни да дају свој пуни допринос“, стоји у саопштењу Наставно-научно веће Универзитета у Београду – Економског факултета.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

37 thoughts on “Порука грађанима Србије: Школска година изгубљена само једном током Другог светског рата

  1. Očuvanje akademske godine mora biti prioritet – studenti ne smeju biti žrtve trenutnih okolnosti, već im treba omogućiti kontinuitet u obrazovanju.

    94
  2. Podržavam apel na inkluzivan dijalog! Obrazovanje je stub društva i neophodno je da svi akteri učestvuju u pronalaženju najboljeg rešenja.

    68
  3. Izuzetno važno saopštenje! Gubitak školske godine bio bi ogroman udar na studente i obrazovni sistem, zato je važno da svi zajedno pronađemo rešenje.

    52
  4. Zašto bi naši učenici bili ti koji će platiti cenu političkih nesuglasica? Gubitak školske godine je potpuno neprihvatljiv.“

    72
  5. Deca ne treba da plate cenu političkih nesuglasica. Protesti treba da budu utemeljeni na rešavanju stvarnih problema, a ne na gubitku obrazovanja.“

    78
    1. Тачно. Али ће на крају платити дјеца и њихови родитељи. Зато су и ударили на образовање а дјецу узели као штит. Износећи поулистичке ставове. Ко није за правду, бар ми обични људи.
      Правдољубље се не брани укидањем другом на знање, образовање, и другачије мишљење. Него разговором, дијалогом, поштујући и другачије мишљење. А они су извели руглу дјецу каја су хтјела да студирају, родитеље који су своју дјецу хтјели да шаљу у школе…..
      Ужасно.

      99
  6. Protesti su prava stvar za one koji ih organizuju, ali nisu u redu prema našoj deci, koja su na kraju pogođena ovim gubicima.“

    67
  7. Ово је стварно срамно, неподношљиво, аутократија професора која изиграва правдољубље. Неможе се са неправдом до правде. Ово је силовање свих нормалних људи који имају свој став, а некористега за диктатуру и унижавае, понижавање само траже да Ти декани, професори раде свој посао, за који траже плате које нису заслужили.
    А требали као професори прво да дају право и уче дјецу, студенте да имају право на другачије мишљење и да их не кажњавају блокадома и уцењују.
    Професори требали би „чувати другог од себе“ али то је толико далеко од вас, ваше надобудности сујете користољубља. То је укидање права на образовање, узимање слободе само за себе, а други нек се повинују вашој тортури.

    89
  8. Svi mi, uključujući protestujuće, znamo da deca ne mogu da čekaju. Blokade i protesti samo oduzimaju našoj deci šansu za obrazovanje.“

    75
  9. Politika ne bi smela da se igra sa budućnošću naših najmlađih. Ovakve blokade i protesti samo uništavaju obrazovni proces.“

    67
  10. Nemoguće je opravdati gubitak školske godine zbog političkih protesta. Na prvom mestu treba da bude obrazovanje naše dece.“

    71
  11. Ово је стварно срамно, неподношљиво, аутократија професора која изиграва правдољубље. Неможе се са неправдом до правде. Ово је силовање свих нормалних људи који имају свој став, а некористега за диктатуру и унижавае, понижавање само траже да Ти декани, професори раде свој посао, за који траже плате које нису заслужили.
    А требали као професори прво да дају право и уче дјецу, студенте да имају право на другачије мишљење и да их не кажњавају блокадома и уцењују.
    Професори требали би „чувати другог од себе“ али то је толико далеко од вас, ваше надобудности сујете користољубља. То је укидање права на образовање, узимање слободе само за себе, а други нек се повинују вашој тортури.

  12. Ko će meni kao roditelju da nadoknadi silne pare koje sam dala na stan da mi dete bude blizu fakulteta, u nadi da će se ovo sve završiti? Možda blokaderi, rektor Đokić?

    81
    1. Декан професори, наставници…
      Ово је стварно недопустиво.
      Кад сам говорила да родитељи сносе одговорност јер финансирају обуставу факултета, управо из тих разлога сам своје дијете довела кући отказала стан. Ми немамо могућности за финансирање професора блокадера. Тако у паметне сви ми.

      82
  13. Moje dete treba da upiše fakultet ove godine i pod velikim je pritiskom jer nikom trenutno nije jasno kako će se ova situacija rešiti… inače je vrlo ambiciozan i radan i ova situacija ga jako opterećuje jer mu je budućnost neizvesna.

    62
    1. Па таман да виде каквисмо.
      Нетреба нам нико други, срби сами себи највећи непријатељи.

      43
      48
    1. Наравно да треба, само смо требали и раније. Сад је вода до пода. Некоме незначи година за финансирање али богами већини нас итекако.

      72

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy