ИН4С

ИН4С портал

Посета Херцеговини: Животни пут монахиње Христине и обилазак цркве у Коритима

1 min read

Фото: Дејан Стошић

Пише: Дејан Стошић, народни посланик у Парламенту Републике Србије

У повратку, на десетом минуту вожње из Билеће постављена је дрвена табла са натписом: “Црква Светог Јована Кронштатског”. У дворишту сеоске куће, живи мати Христина Курдулија, осамдесетчетворогодишња монахиња.

Фото: Монахиња Христина

Родила се 1937. баш овде у Коритима, као Милојка Курдулија. Говорила нам је о свом животном путу и љубави према Херцеговини, али и како је саграђен манастир. Тако се наша планирана петнаестоминутна посета овом месту, са посебним разлогом одужила.

Фото: Црква Светог Јована Кронштатског

Када је имала тридесет година, Христина се са породицом преселила у Смедерево, а три године касније, 1970. побегла је од куће и замонашила се у манастиру Манасија. Тамо је провела десет година, али услед своје непрестане чежње за Херцеговином вратила се на Корита.

Љубав према Богу носи од рођења, а на њену одлуку да се замонаши утицало је то што је, са само пет година, остала без оца кога су усташе живог запалиле у Корићкој јами недалеко одавде.

Фото: Монахиња Христина

Животни пут мати Христине од рођења је био испуњен искушењима, али се водила својим срцем и ишла стазом којом јој је Бог заповедао. Каже да јој је испунио сваку жељу, а једну од највећих да овде, у својим Коритима уз помоћ верног народа сагради божанствену цркву посвећену Светом Јовану Кронштатском, руском светитељу.

Фото: Унутрашњост цркве Светог Јована Кронштатског

Жали што младе Херцеговке не показују више жеље за оваквим начином живота, као што је то случај са манастирима у Црној Гори и Србији који су богати монаштвом. У селу је неколико година живела у самоћи, коју је прекинуо долазак још две сестре-послушнице да бораве са њом.

На крају, заједно обилазимо манастир, сав у дрвету, који зрачи топлином и несебично нам пружа још један посебан утисак који носимо у Србију и у Смедерево, где је мати Христина живела пре више од пола века.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy