ИН4С

ИН4С портал

Поскупљење струје од 1. маја, ништа од повећања минималца

Упркос аргументима два синдиката и бури у јавности коју је изазвала најава поновног поскупљења струје, на јучерашњој петочасовној сједници Социјалног савјета одлучено је да ће до поскупљена доћи и да ће се нови тарифни пакети примјењивати највјероватније од 1. маја ове године.

Рачун за струју / Илустрација

Упркос аргументима два синдиката и бури у јавности коју је изазвала најава поновног поскупљења струје, на јучерашњој петочасовној сједници Социјалног савјета одлучено је да ће до поскупљена доћи и да ће се нови тарифни пакети примјењивати највјероватније од 1. маја ове године.

Представници Електропривреде, Министарства економије и Регулаторне агенције за енергетику изнијели су непоткријепљене аргументе и тврдње да ће поскупљење бити осјетно само у основном пакету, док ће за домаћинства која, како су саопштили, користе мање од 300 киловат часова поновни скок цијене бити неосјетан.

Нису објаснили како је могуће да породице и они који живе у већим становима и кућама држе потрошњу електричне енергије испод 300 киловат часова.

Одлуку о одлагању новог скока цијена струје за 1. мај донијеће одбор директора ЕПЦГ, а прије тога Социјални савјет ће имати још једно засједање.

Генерални секретар Савеза синдиката Црне Горе Душко Зарубица истакао је да је ово јако неповољан тренутак за поскупљење и да је неопходно узети у обзир лоше социјално стање и ниску платежну моћ грађана.

 

Поскупљење може, повећање зараде не може

Захтјеви и аргументи оба синдиката, када је ријеч о повећању минималне зараде са 193 на 250 евра, опет су одбачени. 

Само декларативну изјаву да је потребно повећати минималац изрекли су и други представници у Социјалном савјету, међутим воља да се таква одлука реализује је опет изостала.

Министар рада и социјалног старања Кемал Пуришић оправдао је потврђивање одлуке о поскупљењу струје “изрвшеном детаљном анализом“, која је, како каже, изостала када је у питању повећање минималне зараде.

Душко Зарубица је нагласио да су синдикати урадили анализу која је оцијењена као квалитетна.

Министар рада је након засједања изјавио да се послодавци прихватају потребу да се повећа минимална зарада, али да траже да се смање стопе пореза и доприноса.

Порези и доприноси које послодавци морају да плаћају су, по мишљењу стручне јавности, изузетно и неоправдано високи.

Социјални савјет може да донесе препоруку о којој ће Влада да расправља само кад су сва три партнера сагласна. Консензус постигли нијесмо“, закључио је Пуришић.

 

Прочитајте још:

 

Данас одлучивање о минималцу: Хоће ли се повећати на 250 евра?

 

 

 

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net