ИН4С

ИН4С портал

Посланици сјутра о ситуацији у Пљевљима

1 min read

Посланици би сјутра требало да разматрају предлог закључака Одбора за туризам, пољопривреду, екологију и просторно планирање којим је препоручено општини Пљевља да размотри могућност примјене Закона о животној средини и увођења стања угрожености. На дневном реду сједнице, чији је почетак најављен за 20 сати, су и предлози закона о допунама Закона о социјалној и дјечјој заштити и о допуни Закона о борачкој и инвалидској заштити.

skupstina

Скупштина ће препоручити општини Пљевља да, због загађености ваздуха, размотри могућност примјене Закона о животној средини и увођења стања угрожености и да ресорна министарства хитно припреме препоруке за унапрјеђења квалитета воде за пиће.

То се наводи у закључцима са сједнице Одбора о еколошкој ситуацији у Пљевљима, које би требало да усвоји црногорски парламент.

Влада треба да донесе план заштите са мјерама санације еколошког стања у Пљевљима и извијести Скупшину о реализацији мјера смањења негативног утицаја на животну средину и анализира мониторинг свих сегмената.

„Скупштина позива Управу за инспекцијске послове да изврши инспекцијски надзор свих регистрованих загадивача у општини, у циљу заштите здравља градана и животне средине“, каже се у закључцима.

На сједници Одбора, 18. децембра, представници државних институција су саопштили да према подацима о средњим дневним дозвољеним концентрацијама загађујућих материја, тренутно стање у Пљевљима није горе у односу на претходне године.

„Највећи утицај на квалитет ваздуха током зимских мјесеци имају индивидуална ложишта и метеоролошке прилике, уз кумулативно дејство константних емисија из индустрије и саобраћаја. Тренутно стање знатно зависи од појаве температурних инверзија, уз висок атмосферски притисак и стабилну атмосферу, што доводи до концентрисања загађујућих материја у приземним слојевима атмосфере“, речено је на сједници Одбора.

Оцијењено је да Термоелектрана Пљевља није главни узрочник аерозагађења, што потврђују резултати мјерења која су извршена у периоду када, због припреме за зимску сезону, није радила.

Поред мјера за смањење загађења узрокована саобраћајем, кључна мјера која би допринијела унапрјеђењу квалитета ваздуха, како се наводи, је топлификација општине, што је и предвидено Националном стратегијом управљања квалитетом ваздуха за период 2013-2016. година.

У расправи на сједници Одбора је саопштено да су загадивачи и рудник угља и термоелектрана, а не само индивидуална ложишта, као и да локална самоправа не може самостално да санира посљедице драматичног стања животне средине у Пљевљима.

„Предложено је да Одбор упути Скупштини закључке у којима се захтијева од Владе да спроведе конкретне мјере и активности и да се измијени текући и капитални дио Предлога Буџета за 2015. годину и предвиде средства за рјешавање водоснабдијевања града и почетак реализације пројекта топлификације“, каже се у Извјештају Одбора.

Наводи се да су на сједници Одбора „изнијета мишљења да је изостала благовремена и правилна реакција надлежних органа и да Влада мора промијенити однос према Пљевљима, јер грађани нијесу имали користи од многобројних стратешких докумената за чију су реализацију потреба значајна финансијска средства“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *