Посланици власти траже да надлежни испитају наводе Катнића: Јавна причаоница или одавање тајне
1 min readПосланици владајуће коалиције, чланови два скупштинска одбора који се баве безбједносним сектором и високом корупцијом, Драган Краповић и Предраг Булатовић очекују од Специјалног државног тужилаштва (СДТ) али и Тужилачког савјета да испитају да ли је бивши главни специјални тужилац (ГСТ) Миливоје Катнић евентуално прекршио закон износећи податке из предмета који је био активан док је био на челу СДТ-а.
Очекују и одговор да ли је бивши ГСТ направио пропусте, јер није покренуо питање кривичне одговорности за службенике полиције који су наводно опструирали његов рад.
Кривичним законодавством прописане су санкције за опструкцију правде, као и обавеза чувања службене тајне.
Посланици су се тиме осврнули на прошлонедјељну изјаву Катнића када је, између осталог, рекао да је премијер у техничком мандату Дритан Абазовић имао везе са шкаљарским организованим кланом и да га због опструкција у Министарству унутрашњих послова – није ухапсио.
”До степена основане сумње се може констатовати да је Абазовић овој групи давао податке о намјерама Владе и других државних службеника када ће бити смијењен главни специјални тужилац и које ће кадрове поставити у МУП-у. Штитио их гдје год је стигао,” казао је Катнић, а пренијела је Побједа.
Члан скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу Предраг Булатовић (Демократски фронт) каже за “Вијести” да је ово политички маркетинг, како наводи, грађанина Катнића да овом врстом рекламерства добије неке политичке поене.
”Али као и маневар превентивне заштите од евентуалног или могућег кривично-правног прогона за вријеме рада током мандата.
Јасно је да директно хапшење није била опција и није било могуће, јер за такво дејство није било елемената,” додаје посланик.
Катнић је рекао и “да није реализовао тај задатак због озбиљне опструкције Абазовићевих кадрова у МУП-у који су га обавјештавали о свим доказима који су постојали против њега о везама са криминалном групом”.
Он је такве оцјене изнио након што га је Абазовић на ТВ Прва оптужио да је, док је био ГСТ,,штитио криминалце”…
Оцјену сличну Булатовићевој изнио је и његов колега из Демократа, члан Одбора за безбједност Драган Краповић, наводећи да Катнић, како каже, наставља у свом стилу да медијски сије маглу, манипулише и обесмишљава било какву озбиљну јавну полемику о поступању СДТ у вријеме док је руководио њиме.
”Овај задњи иступ је само једна у низу манипулација и потпуно је јасно да са нивоа Владе и МУП-а није могуће опструирати СДТ јер је полиција дужна да поступи по налогу Тужилаштва,” каже он за “Вијести”.
И Краповић и Булатовић подсјећају да је СДТ у свом раду искључиво ослоњено на Специјално полицијско одјељење (СПО). Оно је, каже Краповић, одговорно и искључиво везано за СДТ и ГСТ, тако да није било могуће, како каже, зауставити или опструирати уколико постоје основи сумње да је господин Абазовић или било ко други учинио неко кривично дјело из надлежности СДТ-а.
”Док је био на позицији ГСТ-а, имао је на располагању разне механизме помоћу којих би се без проблема могао изборити са сваком врстом опструкције,” додаје.
Булатовић подсјећа да Абазовића штити имунитет, али не и за кривична дјела за која се може изрећи казна већа од пет година.
”У тренутку вршења тог кривичног дјела могао је бити ухапшен. То је могао урадити ГСТ са специјалним полицијским тимом. Тај тим је био њему лојалан и под његовом директном контролом. Над тим тимом никакве ингеренције за те послове нема МУП. И тврдње Катнића с тим у вези су без основа”, наводи посланик.
Он позива Катнићевог насљедника, Владимира Нововића, да не прећути овај случај.
”Ради се о тешким оптужбама бившег ГСТ на рачун министарства да је штитило извршиоца тешких кривичних дјела, а и ријеч је о садашњем премијеру. Нововић ово мора хитно да ријеши, јер у противном држава клизи не само у хаос, већ се и растаче,” рекао је Предраг Булатовић.
На питања “Вијести” о прошлонедјељној изјави Катнића није одговорио посланик опозиционе Бошњачке странке и члан Одбора за безбједност Суљо Мустафић.
Ово није први пут да је Катнић говорио о истрагама док је био на челу СДТ. Катнић је пред локалне изборе 23. октобра прошле године, у финишу изборне кампање износио податке о организаторима шверца цигарета. Он је тада саопштио да је Абазовићу био задатак “растројство свих институција Црне Горе, што је и покушао”.
У емисији Градске РТВ рекао је да је у дијелу Абазовићеве владе, у мају донесена одлука да се почне са шверцом цигарета и да се од тога напуни државна каса, а и приватни џепови.
Он, међутим, за “Вијести” тада није желио да одговори одакле су му, као пензионеру, доступни такви подаци, наводећи да не жели да коментарише за лист.
Из Тужилачког савјета саопштили су да немају коментар на изјаве бившег ГСТ.
Специјално тужилаштво ни тада, а ни сада, није одговорило на питања “Вијести” да ли ће се бавити изјавама свог претходника. На питања “Вијести” од 10. априла нијесу доставили одговоре, укључујући и оно да ли имају неки поступак против Абазовића.
”Да ли је раније руководство СДТ, како је саопштио Катнић, водило извиђај против Абазовића, да ли је он био близу хапшења, да ли ће СДТ након најновијих тврдњи Катнића формирати предмет и можда га позвати да достави изјаву и појашњење о тврдњама да је наводно имао опструкције у МУП-у када је намјеравао да ухапси Абазовића”, питале су “Вијести”.
Булатовић: Изјаве Катнића не могу бити само изјаве
Булатовић је казао да је недавна сједница Одбора за политички систем показала расуло у тужилаштву. “А тамо имамо неке промјене, а у правосуђу имамо доминантно појединце и снаге старог режима. Јавна сцена не може бити причаоница без одговорности. Изјаве Катнића не могу бити само изјаве када је ријеч о оваквом садржају”.
На сједници Одбора претходне седмице двојица тужилаца су оптужили вишу тужитељку да је тражила од њих да пусте на слободу осумњичене полицајце, који су се доводили у везу са пуштањем у Црну Гору припадника кавачког клана из Србије Вељка Беливука и Марка Миљковића.
Булатовић је оцијенио да Катнићева изјава има и другу димензију:
“Ако је Абазовић чинио кривична дјела, а за то има сазнање ГСТ, он је био дужан да затражи скидање имунитета за вођење кривичног поступка. Са доказима, ако их има, имунитет би био скинут. Да је на бази тога било основа са одређивање притвора, то би суд затражио. Констатујмо да то ГСТ није учинио. Тај исти Катнић је у фебруару 2017. године хитно, супротно закону и противно Пословнику затражио скидање имунитета и одређивање притвора за Милана Кнежевића и Андрију Мандића у случају монтирани државни удар. Значи, он је имао ову праксу 2017, а у случају Абазовић – сада од њега чујемо да је имао опструкције. Ја бих рекао да или није радио свој посао или измишља. Ако није радио свој посао, то (Владимир) Нововић треба да каже и предузме мјере према свима. А ако измишља – и за то је као бивши ГСТ је одговоран. Ова питања … су озбиљна, она су сада случај који се мора ријешити. На потезу је ГСТ”, оцијенио је Булатовић.
Краповић: Катнићев манир је да износи податке из поступака
Краповић је истакао да је одавно Катнићев манир да износи податке из поступака, који се у јавност износе искључиво у случајевима предвиђеним Закоником о кривичном поступку (ЗКП).
”Њему ово свакако није први пут да тако нешто уради. Сјетићете се случаја објављивања транскрипата разговора мојих колега и мене прије пар година. Тада је тим потезом …прекршио одредбе ЗКП-а…, али и одредбе Устава Црне Горе и Европске повеље о људским правима,” рекао је.
У фебруару 2021. Катнић је из поступка извиђаја објавио транскрипт разговора, за који је тврдио да доказује покушај политичког утицаја Демократа на специјалног тужиоца Живка Савовића. Тада су посланици Борис Богдановић и Краповић саслушавани у Специјалном полицијском тиму, а у Скупштину је стигао и захтјев за скидање имунитета Краповићу за дјела због којих је био ухапшен у љето 2020. током такозваног прољећњег преврата ДПС-а у Будви.
Он је тада био ухапшен по налогу Катнића због сумње да је организовао блокаду зграде Општине и главне саобраћајнице. Поступак против њега је обустављен након што Краповићу није скинут имунитет, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: