ИН4С

ИН4С портал

Посланик у ЕП: Мештани Крима веома задовољни

1 min read
Krim

Крим

Чешки посланик у ЕП Милослав Рансдорф желео је лично да види како се живи на Криму пошто из, како каже, европских медија не може да сазна ништа о стању на том полуострву. Иако је посета приватна, изазвала је оштре критике у чешкој штампи.krim dvorac

„Убеђен сам да ће Крим постепено решити проблем блокаде. Крим се полако прилагођава стандардима Руске Федерације. Што се тиче становника, они су пре свега захвални што живе у миру и зато што је ситуација стабилна“, каже Рансдорф за Спутњик.

Он тврди да Кијев лаже кад каже да су се улице кримских градова испразниле.

„Мештани кажу да овакав прилив гостију на Криму никада у животу нису видели. Наравно да има проблема. Кијев је прекинуо испоруке воде, што се одразило и на пољопривредно земљиште на северу полуострва. Као резултат, жетва је била лоша. Украјинска власт је забранила извоз хране на Крим, упркос жељама украјинских и кримских предузетника. Крим интензивно развија сопствену индустрију хране, али у овом тренутку главни извор је континентална Русија. Још једна слаба тачка је струја. Ипак, имао сам увид у инфраструктурне пројекте за развој Крима до 2020. године. Мислим да уколико они буду остварени, Крим може да очекује прилив инвестиција, и полуострво ће добити могућност да искористи све капацитете посебне економске зоне“, сматра чешки посланик у Европском парламенту.

Рансдорф каже да на улицама кримских градова нема војника и да су мештани веома задовољни, јер живе у миру и што нема рата.

„Крим је препун туриста, углавном из континенталне Русије. Кажу да ће ове године Крим посетити до 5 милиона туриста“, каже Рансдорф.

На питање да ли су мањинама на Криму ускраћена права, Рансдорф каже да су му Кримски парламентарци говорили о новом закону о образовању који гарантује едукацију на свим нивоима на три језика — руском, украјинском и кримско-татарском.

„Притом, Руси чине 80 одсто становништва Крима, док Украјинци чине између 5 и 7 одсто, а кримски Татари негде између 12 и 13 одсто. По мом мишљењу, да је Кијев пристао на децентрализацију или федерализацију, Крим не би изашао из састава Украјине. Али када су становници Крима тражили већа овлашћења, украјинска власт је стално понављала да су они сепаратисти и претила је кривичном одговорношћу“, каже Рансдор.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *