Послe испадања Украјине: Турска би могла да „ускочи“ и помогне ЕУ са гасом
Турска покреће дипломатске напоре да поново покрене преговоре о енергетици са Европском унијом и тако постане главни снабдевач континента природним гасом, након што су на претходне разговоре утицале тензије са Кипром.
Европска унија, а нарочито Мађарска и Словачка, траже алтернативе руском гасу након што је почетком године истекао споразум који им је омогућио да увозе испоруке преко Украјине.
„Имамо јужни гасни коридор. Имамо 18 милијарди кубних метара гаса, који долази углавном из Азербејџана – и можемо то лако да проширимо, повезујући га са медитеранским гасом. Наша улога је ту, наш потенцијал је ту“, рекао је „Политику“ турски амбасадор у ЕУ Фарук Кајмакчи.
Међутим, разговори на високом нивоу о трговини енергентима између Турске и ЕУ суспендовани су 2019. године због спора између Анкаре и земље Кипра око права на бушење гаса у Медитеран.
Европски савет тада је навео да турске компаније желе да буше у територијалним водама Кипра.
„Упркос овом потенцијалу, енергетски дијалог између ЕУ и Турске је блокиран због одлука донетих 2019. Ово видимо као губитак. Турска је једна од три или четири главне енергетске артерије – да ли ће је користити или не, зависи од ЕУ“, рекао је Кајмакчи.
Према његовим речима, само Кипар сада остаје против поновног покретања дијалога о том питању.
„Можда њима не треба много енергената на сунчаном Медитерану“, рекао је амбасадор, „али већина држава чланица каже да им је потребно више енергената, већа диверсификација. Тако да ће се то само наставити“, сматра Кајмакчи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: