ИН4С

ИН4С портал

После УСА избора: Немци губе поверење у УСА-демократију

1 min read
Избори у УСА су имали утицај на мишљење Немаца о УСА-демократији: код  53% је поверење у УСА-демократију ослабило, само код 34% ојачало.

Избори у УСА су имали утицај на мишљење Немаца о УСА-демократији: код  53% је поверење у УСА-демократију ослабило, само код 34% ојачало. Врло уска већина Немаца тренутно захтева већу независност Немачке и Европе од УСА (51%). То показује репрезентативна анкета “Умешати се или остати по страни?” Фондације Кöрбер, коју је реализовао институт за испитивање јавног мнења Kantar Public.

После изборне победе председничког кандидата Јое Бидена 78% градјана Немачке сматра да ће доћи до нормализације трансатлантских веза, које су непосредно пред изборе у УСА биле пале на најнижи разину: 79% упитаних Немаца је у септембру ове године односе између УСА и Немачке оценило као “врло лоше” или “превасходно лоше”. Са друге стране Атлантика је владало посве другачије расположење. 74% Американца су у анкети Pew Research Center УСА-Немачке односе оценило као “врло добре” или “превасходно добре”.

“Последње 4 године су биле доба енормног оптерећења за трансатлантске односе. То што Немци већински очекују нормализацију односа под Јое Биденом показује да настала штета није ирепрабилна”, коментарише резултате анкета Нора Милер, директор за интернационалну политику Фондације Кöрбер-Стифтунг.

Јое Биден као носиоц наде

Пре председничких избора у УСА су трансатлантски односи врло лоше били оцењивани: УСА под председником Доналдом Трумпом је 25% Немаца сматрало за трећи највећи проблем немачке спољне политике. Само 10% њих је сматрало да су УСА најважнији партнер Немачке. Сем тога 84% Немаца није видело УСА као партнера у политици заштите климе, побољшања слободне трговине (58%), заштити права мањина и демократији (57%) као и у обхођењу са Кином (63%).

Изборна победа Јое Бидена је јасно побољшала оцене трансатлантског партнерства. У новембру је, после избора, број Немаца који виде УСА као најбитнијег партнера Немачке скочио за 13%: на 23%. Као и претходних година, они виде Француску као најважнијег савезника Немачке: 43%. У септембру је та цифра била већа: 54%.

Британци, са друге стране, свој однос са УСА оцењују далеко позитивније него Немци: 52% поданика краљице Елизабете II сматра да им је најважнији спољно-политички партнер УСА. Немце као такве види само 15% Британаца. Али зато по другим питањима Бритаци пуно више цене Немце него Американце: заштита климе (64% Немци – 22% УСА), људска права и демократија (61%-41%), европска безбедност (62%-29%).

Немци имају поверења у демократију

Поред свих интернационалних изазова 21. века, Немци не губе поверење у демократију. 85% упитаних су мишљења да се демократске државе боље боре против пандемије цороне и климатских промена од недемокрастких држава.

Немци сматрају своју државу пуно демократскијом (7,9 од 10 могућих поена) у поређењу са Француском (7,5), Британијом (6,4), УСА (5,0) или Пољском (4,9).

51% Немаца жели да Немачка забрани не-демократским државама да инвестирају у немачке инвестиционе пројекте, 42% су против такве једне забране.

Миграције и Русија: највећи изазови немачке спољне политике

Немци у миргацији виде један од највећих изазова за немачку спољну политику. Са 27% је председник Владимир Путин и његова Русија другорангирани као највећи изазов. Могуће је да је ситуација у Беларусу и тровање опозиционог вође Алексеја Навалног довело томе да Немци пуно критичније посматрају Русију него раније. Прошле године је Русију као проблем видело само 6% Немаца.

Клима, која је прошле године са 31% била највећа мука Немаца у спољној политици, ове године са 8% има само маргиналну присутност. И свеопшту тему пандемије цороне 2020 Немци не сматрају за већи спољнополитички изазова: 14%.

Немци резервисани према Кини

Фондација Кöрбер је у априлу ове године такође правила анкету, која је показала да 36% Немаца сматра да су везе са Кином битније од блиских односа са УСА. У септембру је то сматрало само 27% упитаних. Сада 56% Немаца сматра да су им битније блиске везе са УСА (април: 37%).

Али у случају да се појави ситуација на интернационалном нивоу која би била слична Хладном рату, чак 82% Немаца тражи од своје владе да прогласи неутралност, него да се јасно стави на страну УСА или Кине. Истовремено 46% Немаца посматра растући утицаја Кине са позиција неутралности, док 43% сматра да је то лоше а 10% да је то позитивно.

Анкету је у Немачкој, по поруџбини Фондације Кöрбер урадила Кантар Публиц (септембар: 1.005, новембар: 1.058 бирача у Немачкој). Сва истраживања о УСА је у септембру урадио Пеw Ресеарцх Центер. Податке о Уједињеном Краљевству је сакупио Yондер, по нардужби Британске Амбасаде у Берлину у септембру и октобру, онлине-сурвеy методом.

Аутор: Julian Claaßen, Fondacija Körber

Превод: Мирко Вулетић

Прочитајте ЈОШ:

Критика критичког ума

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “После УСА избора: Немци губе поверење у УСА-демократију

  1. Nadaju se kakvom ratu da pušikaju Americi. Neka, viđećemo što je Bajden, a najviše oni u Ameriku. Mada, ima ih 70 miliona pametnih, novih nada koje više ne vjeruju u lažne liberalne vrijednosti.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *